שרנסקי נבחר לראשות הסוכנות היהודית

120 חברי חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית הביעו הערב תמיכה גורפת בנתן שרנסקי לתפקיד יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית.

עמי שרון 25/06/2009

(צילום: יחסי ציבור)

120 חברי חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית הביעו הערב (25.6) תמיכה גורפת בנתן שרנסקי לתפקיד יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית. בחירתו התקיימה בישיבת הנעילה של חבר הנאמנים שהתכנס השבוע בירושלים.

שרנסקי נבחר לתפקידו פה אחד בידי ועדת המינויים ("ועדה העשרה") שהוקמה על בסיס הרפורמה בסדרי הממשל שאישר חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית. נתן שרנסקי יכהן כיושב ראש הנהלת הסוכנות היהודית החל מהיום לקדנציה של 4 שנים.

במקביל, אמור הועד הפועל הציוני להתחיל בתהליך בחירתו של יושב ראש ההסתדרות הציונית העולמית. על פי הרפורמה החדשה שהתקבלה לפני יומיים בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית המתכנס בירושלים, יפוצלו בפעם הראשונה מאז הקמת הסוכנות היהודית ב1929,התפקידים של יושבי הראש של הסוכנות היהודית ושל ההסתדרות הציונית העולמית.

במהלך נאומו הודה נתן שרנסקי לראש ממשלת ישראל, לרעייתו אביטל ולחברי חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית על הכבוד שנפל בחלקו למלא את התפקיד המאתגר.

שרנסקי סקר בהתרגשות את מאבקו לשחרור מהכלא הסובייטי, והדגיש כי המשימה המרכזית של הסוכנות היהודית היא לחזק את הקשר בין היהודים ברחבי העולם עם מדינת ישראל ולגרום לכך שיהודי העולם ירגישו מחוזקים וגאים בקשר הזה עם ישראל ועם ירושלים. לדבריו, אחת המטרות של הסוכנות היהודית היא לעודד עליית יהודים לישראל, אך כדי לעשות זאת עלינו לחזק את זהותם היהודית. היו"ר הנבחר של הסוכנות היהודית הוסיף יש לטפח גם את הקשר בין הסוכנות היהודית ובין ממשלת ישראל.

ריצ'ארד פרלסטון, יושב ראש חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית בירך בחום את נתן שרנסקי על היבחרו למשרה החשובה והדגיש כי הוא משוכנע שנתן שרנסקי הוא האיש הראוי והמתאים להוביל בשעה זו את הסוכנות היהודית למען העם היהודי ומדינת ישראל.

נתן שרנסקי, יליד 1948, אסיר ציון ומסורב עלייה לשעבר הפך לסמל המאבק של יהודי ברית המועצות למען עלייה לישראל. נתן שרנסקי עלה לישראל בשנת 1986 בעקבות לחץ בינלאומי והתגייסות ממשלת ישראל והקהילות היהודיות ברחבי העולם, לאחר שריצה מאסר של 8 שנים בכלא הסובייטי.

שרנסקי כיהן כחבר כנסת בין השנים 1996-2006, במהלכן שימש כשר התעשייה והמסחר, שר הבינוי והשיכון, שר הפנים, השר לענייני ירושלים, שר התפוצות וסגן ראש הממשלה.

בשנים האחרונות כיהן שרנסקי כיו"ר הדירקטוריון של בית התפוצות וכיום מכהן כיושב ראש מכון אדלסון ללימודים אסטרטגיים במרכז שלם בירושלים. נתן שרנסקי נשוי ואב לשניים, מתגורר בירושלים