אלוף (מיל) יום טוב סמיה: לבדוק פירוק ישיבות ההסדר

אלוף פיקוד דרום לשעבר האלוף (מיל) יום טוב סמיה קרא לצה"ל ''לבדוק את ההסדרים הקיימים גם עם ישיבות ההסדר כדי לעצור את תופעת הסרבנות בצה"ל ואם צריך לפרק מסגרת אז שתפורק"

טולי פיקרש 07/12/2009

(צילום: אורח)

נמשכת הביקורת בצה"ל על עידוד הסרבנות, מצד כמה מראשי ישיבות ההסדר. אלוף פיקוד דרום לשעבר האלוף (מיל) יום טוב סמיה קרא לצה"ל ל"בדוק את ההסדרים הקיימים גם עם ישיבות ההסדר כדי לעצור את תופעת הסרבנות בצה"ל". "אם צריך לפרק מסגרת אז שתפורק", אמר סמיה בכנס שארגן ה'מרכז למורשת ישראל' במכללה האקדמית נתניה.

סמיה הגדיר את תופעת הסרבנות כמצב מסוכן. לדעתו, אסור להשלים עם מצב שכל חייל יחליט כרצונו מה הוא מוכן לעשות ומה לא. "חיילים כפופים למפקד ולא לרב.הסרבנות היא מתכון בטוח להתפוררות הצבא והמדינה", טען סמיה שקרא לתלמידי השמיניות להתגייס לצה"ל ולא לנצל את עיקרון 'תורתם אמונתם' כדי להשתמט משירות צבאי.

האלוף במיל' סמיה, בוגר אורט נתניה, סיפר כי תוך כדי השרות שלו הוא השלים בגרות ולימודים אקדמאיים כולל תואר דוקטור. "השירות הצבאי מכשיר אדם לצאת לדרך טובה יותר שמכשירה אותו לחיים טובים. השירות הצבאי הוא צ'אנס לצאת לחיים אזרחיים עם יותר תועלת מנזק", דברי סמיה באוזני 300 תלמידי כתות י"ב מנתניה.

הרב ספי שרמן, מנהל תיכון ממלכתי דתי בת"א קרא בכנס למנוע רישיון נהיגה ממי שמשתחרר מצה"ל על ידי קב"ן ולא להעלות לכיתה י"ב את מי שנכשל במזיד במבדקים בצו ראשון בכיתה י"א. הוא גילה כי רבים מתלמידיו מודים שלא יתגייסו לצבא כי גם הוריהם לא שרתו בצה"ל.

הכנס אורגן בשיתוף ישיבת בני עקיבא בנתניה וקריית אורט ליבוביץ בעיר. את 300 השמיניסטים בירכו מ"מ ראש העיר ד"ר אביטל לאופר, סגן נשיא בכיר במכללה ד"ר דוד אלטמן ומנהלי בתי הספר הרב אמיר אדרעי וד"ר צבי רייטר. בהרצאת אורח טען ד"ר אשר כהן מאוניברסיטת בר-אילן כי יש פער גדול בתדמית הציבור הדתי בין הצטיירות בתקשורת למציאות בשטח. "בעיתונות מתוארים חיילים דתיים כקיצוניים אך רוב המתגייסים הדתיים לצה"ל באים ממסגרות דתיות מתונות כמו הקיבוץ הדתי ובתי ספר ממלכתיים דתיים", אמר.