נערכים לשלג בירושלים ובצפון

"כוננות שלג" הוכרזה בתחנות מד"א ירושלים ובאזור הגליל העליון והגולן.עיריית ירושלים הפיצה בעיר הוראות להתנהגות בטוחה בשלג.

עידן הראל 03/02/2010

(צילום: יעקב סופר)

קר יותר, סוער יותר, לבן יותר זו התחזית הצפויה למחר. החזאים צופים שהסופה הגדולה שתגיע לישראל היום בערב תלווה בגשמים, רוחות וגל קור עז שצפוי להגיע לשיאו מחר ויגרום לירידת פתיתי שלג שייערמו על הקרקע גם בפסגות ההרים הגבוהים - ירושלים והגליל העליון והגולן.

מנכ"ל מד"א רמ"ג אלי בין, הנחה את האזורים שבהם צפוי לרדת שלג - בצפון הארץ ובירושלים - להיערך לבואה של הסערה: אמבולנסים בעלי הנעה 4X4 הועמדו במצב הכן. בוצעו הערכות מצב ומיפוי מקומות מועדים להצפה, הצטברות שלגים או בעיות תשתית בהתאם לניסיון העבר.

בתחנות מד"א נבדקו תקינות מערכות גיבוי טכניות לאפשרות של שיבושים ותקלות בתשתיות ובמערכות החיוניות; גנראטורים - תקינות ומלאי דלק מספיק, פנסי חירום במוקדים וברכבי ההצלה. לצוותים סופקו חליפות סערה.

אגף הרפואה במד"א רענן לצוותים את הפרוטוקולים הרפואיים לטיפול בנפגעי קור. במקומות בהם קרח יצטבר על המדרכות והכבישים, הציבור מתבקש להימנע מלנוע שם שלא לצורך, בשל ריבוי מקרים בעבר של החלקה ושבירת גפיים.

להלן הנחיות מד"א לאוכלוסייה המתגוררת באותם אזורים: חימום הבית בטמפרטורה קבועה כ - 24 מעלות ולא פחות מ- 21 מעלות. יש לדאוג ללחות האוויר בחדר, ניתן להשתמש במכשיר אדים, על מנת להימנע מאויר יבש מידי. יש לדאוג לאטימה נאותה של פתחי הבית חלונות, דלתות' גגות ופתחים. יש לבדוק את תקינות ובטיחות מערכות החימום בדירה. להצטייד בתאורת חירום. לבוש נאות: יש להקפיד על לבוש נוח ומחמם עם כמה שכבות למניעת איבוד חום. בבוקר חשוב שהלבוש יהיה חם אף יותר, היות והגוף עדין לא פעיל דיו (מטבוליזם נמוך). ביציאה החוצה - ללבוש כובע וכפפות בנוסף למעיל. גם בלילה יש ללבוש ביגוד חם. מומלץ שימוש בסדיני פלנל (שמחממים יותר) ולהקפיד על חימום החדר (באמצעים בטיחותיים).

עיריית ירושלים פרסמה עצות לנהגים:כדאי להשתמש בתחבורה ציבורית להמעיט בנסיעות ברכב פרטי. במקומות מסויימים צריך לנהוג במהירות שווה למהירות הליכה - למען בטיחות הולכי הרגל, העיר בהם ילדים וקשישים.  ברחובות הצרים, יש להמנע מבלימות חזקות והחלקה, ובכך להגן על הולכי הרגל (שנאלצים ללכת על הכביש).  בכל מקרה סעו לאט.

עצות להולכי הרגל: למרות השלג הנערם על המדרכות, לכו רק על המדרכה, סטייה ברגל מהמדרכה לכביש מסוכנת בכביש החלקלק.  במקום שהנכם נאלצים לרדת לכביש, עשו זאת רק אחרי בדיקה בשבע עיניים ולא בקירבת כלי רכב נוסעים.  הנהגים נאלצים לתמרן בכבישים הצרים ובין ערימות השלג יכולתו של הנהג לבלום בלימת חירום שואפת לאפס - אל תסתכנו. אולי הדרך תארך בגלל אמצעי הזהירות, אבל היא תהיה בטוחה יותר.