תקלה ב'תקנה'.דעה.

טולי פיקרש לא מוצא שום ''קידוש השם'' בהחלטת חברי פורום 'תקנה' להוציא לאור התקשורתי את הפרשייה המיוחסת לרב אלון וחושש כי הציונות הדתית תתקשה להתאושש מהמכה הנוכחית.

טולי פיקרש 16/02/2010

(צילום: רז קיל)

(צילום: עמי שרון)

אנו חיים בעולם של שמועות. למרות הציוויים להימנע מרכילות או הפצת לשון הרע, לצערנו, רבים מאיתנו חוטאים בכך. לכן, כאשר לפני מספר שנים, החלו לצוץ השמועות מה עומד מאחורי 'היעלמותו' המסתורית של הרב מוטי אלון, העדפנו ל'אמץ' את השמועות האחרות שצצו בפרשה- הרב סובל מתשישות פיזית/נפשית ולכן 'הגלה' עצמו לצפון, הרב 'חולה' וכולי'.

עם השמועות האלה חי לו הציבור הדתי לאומי, פחות או יותר בשלום, בשלוש השנים האחרונות - מי ידע יותר ומי פחות, המקורבים למשפחת אלון ואלה שהכירו את ה'מטאור הרבני הדתי לאומי' דרך הופעותיו הרהוטות בטלוויזיה ועד הפיכתו ל'אדמו"רים של סרוגי הכיפה הצעירים".

אבל כמו שאסור לבן אדם ששהה במערה חשוכה לצאת בבת אחת החוצה לשמש המסנוורת, כך אסור היה לארגון 'תקנה' להטיל עלינו במכה אחת, את פצצת האטום המגזרית שהטיל אתמול בערב, במהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2.

מכיוון שמדובר בארגון וותיק הפועל נגד הטרדות מיניות והמאגד בתוכו רבנים חשובים ומובילים בציונות הדתית, אני לא נכנס בכלל לחומר שהצטבר על שולחנם בעניינו של הרב אלון, ולכנות דאגתם. אבל מכיוון שאותו ארגון דאג 'להשתיק' את הפרשה בשלוש השנים האחרונות (לא השתק ממסדית, להיפך, חברי הפורום נפגשו ב- 2006 עם היועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז ופרקליט המדינה לשעבר ערן שנדר ועדכנו אותם בחשדות, אולם משלא נמצא מתלונן במשטרה נגד הרב, סוכם שהפורום יפעל להרחקת הרב ממגע עם תלמידים עד הגלייתו ל'מגדל' בצפון)- חבריו היו חייבים להבין את ההשלכות הציבוריות/תקשורתיות שיהיו להטלת פצצה כזו.

אני מאמין לרב יובל שרלו, חבריו ארגון 'תקנה', כשהוא אומר כי "ההחלטה לפרסם את ההודעה הזאת נולדה בהרבה ייסורים", אבל הוא וחבריו היו חייבים לקחת בחשבון את היום שאחרי. אם, לדעתם, חרג הרב אלון, מההגבלות שהוטלו עליו- יש כמה שלבים בדרך, לפני שמחליטים להוציא את ה'כביסה המלוכלכת' החוצה. למשל, לזמן את הרב לפגישה דחופה, להבהיר לו כי אם לא יעמוד בהגבלות- יהיו לכך משמעויות משפטיות, לאיים בפרסום הפרשה או אף להוציאה החוצה אבל עם צו איסור פרסום גורף לשמות המעורבים או המעשים המיוחסים.

יכול להיות שכל השלבים האלה אכן בוצעו, ועדיין- כאשר רואים את הכותרות הראשיות של העיתונים הבוקר, ואפשר רק להניח כיצד יראו מהדורות סוף השבוע של העיתונים וערוצי הטלוויזיה- קידוש השם אין כאן. לכתבים והעורכים בתקשורת החילונית הפרשה הזו היא עוד הזדמנות לנגח/ להשחיר/ לרסק את הציונות הדתית.

חברי 'תקנה' היו חייבים להכין בעדינות את הציבור שלנו לטלטלה שעומד להרעיד את אמות הסיפים של הציונות הדתית. עוד לא התאוששנו מהפרסומים על חטיפתו כביכול של הרב ניר בן ארצי ופתאום לחטוף בפרצוף כותרות ראשיות שמזעזעות כל בית דתי לאומי בישראל.

קשה לעכל כי מדובר באותו מנהיג תורני, מטאור בשמי הציונות הדתית, מי שכונה 'אדמו"רם של סרוגי הכיפה הצעירים', ששמו הוזכר פעמים רבות בהקשר של הדמות שתחבר מחדש את כל גווני הציונות הדתית ותחזיר עטרה ליושנה- שבלילה בהיר אחד התרסק וריסק את כל תקוותינו וחלומותינו.

זה כבר לא משנה אם ימצא אשם בטענות המיוחסות לו או דווקא צודק ויתברר כי 'הכל עלילת דם', כפי שהוא טוען - אחרי הפרסומים שהופיעו ויופיעו בימים הקרובים- הציונות הדתית חטפה מכה שתתקשה להתאושש ממנה. שלא לדבר על ההתמודדות האישית שמצפה כעת למשפחת אלון, על ענפיה. אז עם כל הכבוד לחברי ארגון 'תקנה', כולם אנשים רציניים ואחראים, ישנה תחושה כי הפעם, קרתה להם בדרך תקלה.