האם מערת המכפלה וקבר רחל אינם אתרי מורשת יהודיים?

בעקבות הלחצים מימין החליט ראש הממשלה, בנימין נתניהו לאשר את צרופם של קבר רחל ומערת המכפלה לרשימת אתרי המורשת המועדפים. יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר מוקדם יותר כי :''רשימה של אתרי מורשת שאינה כוללת את מערת המכפלה וקבר רחל - מחטיאה לחלוטין את מטרתה''.

עמי שרון 21/02/2010

(צילום: אורח)

סוף טוב לפרשת אתרי המורשת בישראל.ממשלת ישראל התכנסה היום בתל חי בשבוע לציון תשעים שנה לקרב הגבורה בו נפלו יוסף טרומפלדור ושבעת חבריו.

בישיבה המיוחדת אישרו השרים תקציב לשיקום 150 אתרים מתולדות הציונות. בעקבות הלחצים של אנשי הימין שביקשו להכניס לרשימה את אתרי המורשת ההיסטוריים:מערת המכפלה וקבר רחל הודיע נתניהו כי האתרים יכנסו לרשימה גם בזכות תרומה בסך 20 מיליון ש''ח שהוקצתה לעניין ע''י הסוכנות היהודית.

נתניהו סיפר בישיבה כי:''אנחנו עומדים להשקיע בסיוע של 16 משרדי ממשלה כ- 400 מיליון שקל. אנחנו הולכים לעשות את זה באופן כזה שניצור שני שבילים: שביל היסטורי של אותם אתרים ארכיאולוגיים מתקופת התנ"ך ומתקופת בית שני ומתקופות אחרות בתולדות ארץ ישראל, ושביל החוויה הישראלית שיחבר בין האתרים המרכזיים שמסמנים ומספרים את תולדות שיבת העם לארצו.''

מוקדם יותר שלח יו"ר מועצת יש"ע דני דיין  מכתב דחוף לראש הממשלה בנימין נתניהו לקראת ישיבת הממשלה הקרובה אשר בה תובא לאישור השרים רשימה של עשרות אתרי מורשת שיעוצמו ויטופחו - ללא מערת המכפלה וקבר רחל.

דיין כותב לנתניהו כי היוזמה כשלעצמה היא "יוזמה ברוכה וחשובה ביותר אלא, שמסתבר ששניים מאתרי המורשת החשובים ביותר של עם ישראל המסמלים יותר מכל את היותה ארץ ישראל ארץ אבותינו - נעדרים מן הרשימה המוצעת: מערת המכפלה וקבר רחל".

ראש מועצת יש"ע מוסיף בדבריו: "מי כמוך יודע כי ישיבתנו בארץ תלויה יותר מכל בתודעה העמוקה שזו ארץ אבותינו. ומי כשני אתרים אלו יש ביכולתם להנחיל תודעה זו. גם מערת המכפלה וקבר רחל הם בבחינת "סלע קיומנו". רשימה של אתרי מורשת שאינה כוללת את מערת המכפלה וקבר רחל - מחטיאה לחלוטין את מטרתה. היא מטשטשת את הקשר של עם ישראל לארצו במקום להבהירו; היא משכיחה, חלילה, במקום להזכיר, היא מנתקת במקום לחבר.

דני דיין מסיים את מכתבו בקריאה לראש הממשלה לפעול בנידון בהקדם: "אני פונה אליך בבקשה של הרגע האחרון לתקן את המעוות הצורם כל כך ולכלול את מערת המכפלה ואת קבר רחל ברשימת אתרי המורשת שיטופחו". העתקים מהמכתב הועברו לכל שרי הממשלה, לח"כים חברי שדולת ארץ ישראל בכנסת, וכן לראשי הרשויות ביהודה ושומרון ולחברי הנהלת מועצת יש"ע.