האם הרב אליישיב יחגוג מאה ב'חורבה' ?

על פי התוכנית, יום למחרת חנוכתו המחודשת של בית הכנסת, מתוכננת תפילה במקום, בהשתתפות הרב אליישיב, שנועדה, בין היתר, ל'קבוע עובדות בשטח' במאבק בין הזרם הדתי לאומי לזרם החרדי, סביב השאלה מי ישלוט בניהול המקום.

טולי פיקרש 14/03/2010

(צילום: אורח)

האם מנהיג הפלג הליטאי הרב יוסף שלום אליישיב, יציין יום הולדת מאה בבית כנסת ה'חורבה'?

סביב בית הכנסת, שנבנה בשנת 1700, נחרב ב- 1948 וכעת לאחר שנים של שיפוצים, ייחנך מחר (יום שני) ברוב פאר והדר, מתנהל בשנים האחרונות, מאבק בין הזרם הדתי לאומי לזרם החרדי, סביב השאלה מי ישלוט בניהול המקום.

גורמים המעורים בנושא טענו כי התוכנית להבאתו של הרב אליישיב ל'חורבה', לציון יום הולדת מאה (אם כי ברור שהמנהיג המשפיע ביותר על העולם החרדי לא 'חוגג' ימי הולדת) למחרת חנוכת בית הכנסת, נועדה ל'קבוע עובדות בשטח' מי 'בעל הבית במקום'.

באחד האתרים החרדים דווח שבוע שעבר כי "מזכ"ל החברה לפיתוח הרובע היהודי יחד עם הרב יום טוב זילברמן, מרבני הרובע, הגיעו לביתו של מרן הרב אליישיב להזמינו לבקר בבית הכנסת 'החורבה' לרגל חנוכתו המחודשת'. על פי הדיווח, "מרן התרגש מאוד והודיע להם כי אם יוכל, יגיע אי"ה ביום שני לתפילת מחנה במקום'.

יחד עם זאת, מנהיג אחר שלא מתכנן להגיע לחנוכת ה'חורבה' הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. לשכת נתניהו דחתה בקשה להשתתף בטקס חנוכת בית הכנסת בעיר העתיקה בירושלים, "כדי לא להרגיז את האמריקאים' במיוחד על רקע המשבר ביחסים, סביב ההודעה על בנייה ברמת שלמה.

יצויין, כי דחיית הפניה להשתתף בטקס חנוכת 'החורבה' הייתה עוד קודם פרוץ המשבר על הבנייה ברמת שלמה, בנימוק ש'השתתפות ראש הממשלה בטקס עלולה להיתפס בעיני הממשל האמריקאי כפרובוקציה'.

במקום נוכחות בטקס, יעביר נתניהו את ברכתו לאירוע באמצעות 'וידיאו- קונפרנס', שיוקרן על גבי מסך גדול במקום.