אלי ישי משיב אש:''אל תטיפו לנו מוסר''

בראיון לעיתון ''יום ליום'' קורא יו'ר ש''ס, אלי ישי להקמת מוסדות תורניים ספרדיים, לוקח קרדיט על הטיפול בבנות עמנואל, חושף כי תוקם ועדת רבנים לטיפול בבעיות דומות ומצהיר:''"האפליה קיימת, זו מגיפה אכזרית ונוראה שיש לעוקרה מהשורש''.

כתב דתילי 24/06/2010

(צילום: אורח)

תחת הכותרת: "אל תטיפו לנו מוסר" התראיין יו''ר ש''ס, השר אלי ישי לעיתונאי חיים ישראלי בעיתון החרדי ''יום ליום'' והתייחס לכל השלכות פרשת האפלייה בעמנואל.

"הפתרון האמיתי והנכון ביותר לביעור נגע האפליה, הוא באמצעות הקמת מוסדות ספרדיים תורניים", אמר השר ר' אליהו ישי, לאחר סבב של שיחות עם ראש העיר, מנכ"ל רשת החינוך ונציגי ש"ס ברשויות, ועוד מוסד תורני ספרדי הוקם. בניגוד לאלו שרצים לבית המשפט ולא משיגים דבר וחצי דבר אלא בדיוק את ההפך, גם אם כוונותיהם טובות, יו"ר תנועת ש"ס עסוק בהקמת עוד ועוד מוסדות כפי שעשתה ועושה תנועת ש"ס כבר עשרים שנה, מפני שזו אחת הסיבות להקמתה של התנועה המעטירה על ידי מרן מאור ישראל שליט"א''.

ביניים: "אנחנו נתנו את הפתרון בעמנואל"

בנוגע לשאלת המראיין על ההסתה כנגד הציבור החרדי בתקשורת ועל ההשלכות על יחסי דת ומדינה? השיב ישי: "צריך אחת ולתמיד להציג את העובדות האמיתיות. לא ייתכן שהתקשורת תפתח במסע הסתה חסר תקדים כנגד הציבור החרדי, ומצד שני תתעלם מהאפליה הנוראה גם - ובעיקר במגזר החילוני והכללי. יש אפליה וגזענות על רקע דתי ועדתי ואיש לא יוכל לעוות זאת. חד משמעי. המציאות העגומה מדברת בעד עצמה. אתה רוצה עובדות בבקשה: בבית המשפט העליון מכהן שופט ספרדי אחד! מתוך ארבעה עשר שופטים אשכנזים. מתוך תשעה נשיאי ביהמ"ש העליון, לא היה ולו פעם אפילו ספרדי אחד. 12 ראשי ממשלות כיהנו מאז הקמתה של מדינת ישראל, ואפילו לא ספרדי אחד. שמונה נשיאי אוניברסיטאות יש במדינת ישראל, ואפילו לא ספרדי אחד. תשעה נשיאים היו למדינת ישראל, מתוכם רק שני ספרדים. 21 קצינים מכהנים היום בדרגת אלוף, מתוכם רק 6 ספרדיים. 19 רמטכ"לים היו למדינת ישראל, רק שישה מהם היו ספרדיים. והרשימה עוד ארוכה. אתה יודע שבכל המפלגות בכנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה אין אפילו ספרדי אחד? שמונה ראשי מפלגות יהודיות, ומלבד תנועת ש"ס, אין אפילו ספרדי אחד. אז הם יטיפו לנו מוסר שרק אצל החרדים יש גזענות ואפליה?

בתגובה לטענה כי קולה של מפלגת ש''ס לא נשמע בפרשה? משיב ישי כי:-"אז כדי להבהיר את הדברים לאשורם, בוא נתחיל מהסיפא של השאלה שלך. אני רוצה שיהיה ברור דבר אחד, מי שהעלה את מצוקת האפליה בעמנואל ואת גדר ההפרדה שנעשתה בצורה מחפירה ונוראה ללא שום מחשבה, זו הייתה תנועת ש"ס. לפני שנתיים וחצי, כאשר סייר השר יעקב מרגי סיור שגרתי בעמנואל, במסגרת תפקידיו כמנכ"ל התנועה ונחרד למראה עיניו בביה"ס בית יעקב, התקיים דיון מקיף במצוקה כאן בלשכתי. החלטנו שהפתרון האמיתי הוא הקמת בית ספר ספרדי לבנות של רשת החינוך התורנית. ישבנו יחד עם מנכ"ל הרשת וגילינו כי הרשת תספוג גירעונות כבדים, היות שמדובר ביישוב קטן ויש שם כבר בית ספר בית יעקב מיום הקמתו. למרות זאת, החלטנו למען האברכים והמשפחות הספרדיות שביישוב, להקים בית ספר לבנות, כדי שחס וחלילה לא ירגישו הספרדים מקופחים ומופלים לרעה. עד היום הרשת סופגת על עצמה את כל הגירעונות שבהפעלת בית הספר, ובלבד שיימצא פתרון אמיתי לבעיית האפליה. היום, ב"ה, ביה"ס שם הוא בין הטובים והמצטיינים ביותר. בית ספר איכותי כיאה לבנות ישראל הכשרות המקפידות על כללי הצניעות וההלכה, ההולכות בדרך שהנחילו לנו רבותינו הספרדים שליט"א, לכל אורך הדורות, ואני רק יכול להיות גאה על כך.

"האפליה קיימת, אני חלילה לא אומר לרגע אחד שהיא אינה קיימת. זה מגיפה אכזרית ונוראה שיש לעוקרה מהשורש. היא קיימת בכל המגזרים כולם במדינת ישראל, ולא רק בציבור החרדי. אני לא מנסה להעלים את הבעיה ולטשטש את העובדות. גדולי ישראל מכל החוגים התערבו באופן אישי ונלחמו כנגד האפליה. אני רק אומר שהפתרון האמיתי הוא בהקמת מוסדות ספרדיים, ולא בבתי המשפט. זה הפתרון של תנועת ש"ס כבר עשרים שנה לביעור נגע האפליה, וכך אנו גם בעז"ה נמשיך. רק בירושלים הוקמו בעשור האחרון כמה וכמה סמינרים ספרדיים מוצלחים שמקבלים את תמיכתם של מרנן ורבנן ובראשם מרן מאור ישראל שליט"א, וזה מלבד המוסדות המפוארים 'נוות ישראל' בראשותו של ח"כ הרב ניסים זאב".

אם זמן רב כל כך עמלה ש"ס למען הקמת מוסדות, איך זה שעדיין יש אפליה במקומות רבים? שאל המראיין וישי השיב כי:"בוא נזכור דבר אחד, אגודת ישראל הוקמה לפני למעלה משישים שנה, עוד בימיה הראשונים של הקמת המדינה, ואילו ש"ס הוקמה לפני עשרים שנה, אז תסכים איתי שיש עדיין פער בינינו. עם זאת, אנו פועלים ונפעל עוד ועוד למען הקמת מוסדות ספרדיים, ועוד היד נטויה".

בתשובה לשאלה מדוע אי אפשר לתרגם את ההצלחה, שרבים מהישיבות הקטנות ומתלמודי התורה הטובים ביותר הם ספרדיים? ענה יו''ר ש''ס כי: "משום שמדובר בתהליך שאורך זמן רב. יש מוסדות רבים, אבל זה לא מספיק. אין הקומץ משביע את הארי. בשנים האחרונות ישנה תופעה מבורכת של גידול ניכר במספרם של האברכים ובני התורה הספרדיים, והכול הוא בזכותו של מרן מאור ישראל שליט"א, שמסר את נפשו למען הקמת עולה של תורה, שלולא הוא נשתכחה תורה מישראל, ולכן זה לא מספיק, צריך להקים עוד מוסדות, וזה בדיוק מה שאנו עושים. זה פתרון לטווח הארוך, אך הפתרון לטווח הקצר הוא להקים ועדת רבנים שתורה למנהלי בתי הספר והסמינרים לקבל את הבנות לאלתר".

''נפגשתי עם סגן שר החינוך הרב מאיר פרוש, וסיכמתי אתו על הקמת ועדת רבנים משותפת שתהיה מוסכמת על כל העדות והחוגים, והיא זו שתהיה מוסמכת לתת החלטות בדבר קבלת בנות ספרדיות".

ישי מתייחס גם לפנייה לבג''ץ ואומר כי:"מי שחושב שהוא הועיל בכך שפנה לבית המשפט, הוא טועה. מלבד חילול שם שמים שנגרם, רדיפת עולם התורה ושפיכת דמו של הציבור החרדי, שלא לדבר על האיסור החמור של הליכה לערכאות שמרן מאור ישראל שליט"א מזהיר כבר שנים רבות על כך, נגרם נזק רב וקרע עצום בעם שאיני יודע אם ניתן לאחותו. הקצנת עמדות, הפגנת שרירים ותקדימים משפטיים מסוכנים, שיהיו לכך השלכות קשות בעתיד. להיכן הגענו? לשלוח למאסר אבות ואמהות רק בגלל שהם שמעו לדעת רבותיהם? מי יכול לעמוד במראות המצמררים של אמהות בוכיות המסרבות להיפרד מילדיהן והבכי קורע הלב של הילדים, מה נשיב לילד שאוחז בידיו שלט בערב שבת בפתח בית הסוהר כשהוא מנסה לשאול את אביו: 'האם לילד בן שש מותר לעשות קידוש'. על כך הצר מרן שליט"א וכאב את כאבם של שני הצדדים, של ההורים שנשלחו למאסר על לא עוול בכפם, ושל הילדות הבוכיות בגלל גזירת האפליה. "אוי לנו מעלבונה של תורה. אוי לנו שבית המשפט מזלזל בגדולי התורה ומצהיר בריש גלי שלא מעניינים אותו הרבנים. היום אנחנו נותנים לבית המשפט להחליט איזו ילדה לקבל, מחר הוא יכנס לעולם הישיבות ויתערב לנו בתכני הלימוד. מה יהיה הסוף לכך, איני יודע. בפרט שכאשר מדובר בציבור החרדי, בג"צ הוכיח שרוב ככל הפסיקות הוא תמיד מצדד בצד העותרים שכנגד. רק יום קודם לפסיקת הבג"צ, ביטלו השופטים את הבטחת ההכנסה לאברכים, אז מישהו יכול לערוב שבית המשפט לא ישלח את ידו שוב בציבור החרדי. ולכן, אני שב ואומר מה שהכריזה מועצת חכמי התורה בכינוסה ביום חמישי האחרון, לפעול למען יישור ההדורים בהידברות ולהתדיין אך ורק בפני בית דין רבני הפוסק לפי דעת תורה".