האברך החרדי הציל את הצביה שנלכדה

צבייה שנלכדה בגדר דוקרנית באזור ביתר עילית זכתה לסיוע מלמעלה: יוסי אפשטיין, מחנך חרדי בבית ספר בעיר ראה את מצוקתה והזעיק למקום את פקחי רשות הטבע והגנים. לאחר טיפול הושבה הצביה לטבע בריאה ושלמה.

עמיעד טאוב 11/07/2010

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

לפעמים גם לחיות הבר מגיעה עזרה מלמעלה: ביום שישי לפני כשבועיים, בשעה שהיה בדרכו חזרה מספירת נשרים ארצית בנחלי מדבר יהודה, קיבל פקח רשות הטבע והגנים דודו זכאי טלפון ממוקד הדיווח של רשות הטבע והגנים (6911*), שהודיע על צבייה פצועה בישוב ביתר עילית. בעקבות הדיווח יצר הפקח קשר עם תושב בית"ר עילית יוסי אפשטיין, שתיאר לו כי הצבייה הסתבכה בגדר דוקרנית שקרעה פצעים עמוקים בבשרה. דודו מיד הפנה את רכבו לכיוון העיר החרדית ושם אכן מצא את הצבייה הפצועה, שגם הייתה מאוד מטושטשת ואפאטית. דודו יצר קשר מיידי עם שמוליק יידוב, סגן מנהל גן החיות התנ"כי, שם הוענק לצבייה טיפול ראשוני שכלל חיטוי וחבישה של הפצעים ואינפוזיה.

לאחר שהעבירה את סוף השבוע במרפאת גן החיות הועברה הצבייה להמשך טיפול בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי שם גם הסתבר כי הייתה בהריון שנפל כתוצאה מהאירוע המלחיץ שעברה הצבייה. הצבייה טופלה באהבה בבית החולים, התחזקה והחלימה, ולאחר יותר משבוע של אשפוז הוחלט כי היא בריאה ומוכנה לשוב הביתה- לטבע. אתמול, בשעות הבוקר המוקדמות, נפגשו שוב דודו ויוסי, בכניסה ליישוב ביתר. אליהם הצטרפה ד"ר אריאלה רוזנצוויג מבית החולים לחיות בר, בני משפחתו של יוסי ומספר מורים מבית הספר בו הוא משמש כמחנך, וכמובן- הצבייה, שכבר ענדה על אוזנה תג זיהוי שיאפשר את זיהוייה גם בעתיד. יוסי, שמצא את הצבייה, התכבד לפתוח את ארגז הנשיאה- ולאחר מספר שניות דילגה ממנו הצבייה וחזרה לטבע, לקול תשואות הקהל.

דודו זכאי, פקח רשות הטבע והגנים באזור יהודה: "מי שחשב שעבור דתיים- חרדים שימור טבע אינו עומד בראש סדר העדיפויות, קיבל מיוסי המחנך שיעור חשוב כי גם אנשים שחשבנו שזיקתם לנושאים שבהם אנו עוסקים קלושה, עזרו מאוד והביעו רצון להיות שותפים בעתיד לעבודתנו בדרכם שלהם. יוסי סיפר לנו שלקח לו חצי שעה להגיע אלינו, וזאת לאחר עזרה שקיבל ממוקד 100 של משטרת מחוז ש"י, ואף דאג לקשר בין אנשי רשות הטבע והגנים לאנשי בית הספר בביתר, על מנת שבעתיד יזכו התלמידים לשמוע יותר על שמירת הטבע בישראל. אפשר בהחלט לומר שהצבייה הזו נהנתה מהשגחה עליונה, ונותר לנו רק לאחל לה חיים ארוכים- בטבע."