חוק הגיור עבר בקריאה טרומית.בש''ס מאיימים לפרוש.

מפלגת ''ישראל ביתנו'' הצליחה להעביר את חוק הגיור בקריאה טרומית ברוב של 74 תומכים.בש''ס מאיימים:''אם החוק יעבור בקריאה ראשונה נפרוש מהקואליציה''.

טולי פיקרש 15/12/2010

(צילום: אורח)

לאחר דיון סוער ובתמיכתם של חברי מפלגת ''הבית היהודי'' אושר היום חוק הגיור בקריאה טרומית במליאת הכנסת ברוב של 74 תומכים מול 18 מתנגדים.

החוק קובע כי לא תידרש אישורה של הרבנות הראשית לצורך אישור הגיורים המתבצעים בצה''ל.

במהלך הדיון יו''ר ש''ס, אלי שיי ליו''ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן וביקש ממנו למשוך את החוק:''אסור לחוקק חוקים שלא ידוע מה תהיה אחריתם, גלה אחריות ותן לרב הראשי לפתור את העניין הטכני''.

 ליברמן מצידו לא ממש שעה לתחינות ומיד לאחר ההצבעה כינס מסיבת עיתונאים בה הציג את החוק כאחד ההישגים הבולטים של מפלגתו.

על רקע אישור החוק מאיימים בש''ס בפרישה מהקואליציה.בראיון ליומן הצהריים ברדיו קול חי עם אלעד קינסט, התייחס שר הדתות ח"כ יעקב מרגי לאפשרות של הקדמת בחירות ולחוק הגיור שיוכל לפי דבריו להוביל לפרישת ש"ס מהקואליציה: " אם ראש הממשלה לא יעמוד בהבטחתו ויבלום את החוק הזה בהמשך דרכו בכנסת אין ספק שזה כבר חציית קווים אדומים וזה יוביל לדיון אמיתי על משבר יותר רציני עד כדי פרישה".

"אני חושב שהחוק הוא גרוע. החוק מנסה לעשות שני מערכות גיור לחיילים ולאזרחים. אסור שזה יהיה ככה. אסור שיהודי יסתובב פה בארץ עם תעודה של גיור סוג ב' וזה יוביל למשבר. אנחנו במשבר, אתה חושב שאין משבר? אנחנו במשבר. יש משבר של אמון, יש הפקרות קואליציונית הפקרות פרלמנטרית של הקואליציה. ואם ראש הממשלה לא יעמוד בהבטחתו ויבלום את החוק הזה בהמשך דרכו בכנסת אין ספק שזה כבר חציית קווים אדומים וזה יוביל לדיון אמיתי על משבר יותר רציני עד כדי פרישה".

יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ הסביר מדוע תמכה מפלגתו בחוק: "יש לתמוך בכל חקיקה המבהירה כי הגיור הצבאי אינו גיור סוג ב'. גיורי צה"ל נעשים על-פי ההלכה ואסור להטיל בהם כל דופי, כפי שאין לפקפק בכשרות האוכל בבסיסי צה"ל". לדבריו, "כמי שמכיר את הנושא מקרוב, אני מעיד כי הרבנות הצבאית עושה עבודת קודש".

בעקבות הצבעת הכנסת בעד חוק הגיור הצבאי אמר היום ח"כ יוחנן פלסנר, מ"מ יו"ר סיעת קדימה: "בימים הקרובים נדע אם מדובר במופע תקשורתי של ישראל ביתנו או בחוק אמיתי. ברור שמפלגת ש"ס מתנגדת לחוק בתוקף וניסיון העבר מלמד כי כאשר ש"ס דורשת נתניהו מתקפל. לכן, קדימה תדרוש מח"כ רותם להביא את החוק במהירות להכנה לקריאה ראשונה ולא להסתפק בנאומים נרגשים ונמלצים במליאת הכנסת"

רבני המטה להצלת העם והארץ בפניה למפלגות החרדיות לפרוש מיידית מהקואליציה בעקבות קבלת חוק הגיור הצבאי. "התנהגותו של נתניהו בעד החוק מוכיחה שממשלת נתניהו שפגעה בשלמות הארץ פגעה היום בשלמות העם, ויביאו מאות אלפי גויים לתוככי כרם ישראל", נאמר בהודעת הרבנים.

שלומית נאור יו"ר רשת בתי המדרש וסמנכ"ל מליץ: מוטב שנזכור את דברי הרמב"ם: "שלא להרבות ולא לדקדק עם הגר..." לצערנו נתקלים היום החיילים מתגיירים בקשיים מיותרים, אנו מצפים ממשלת ישראל שכשם שידעה לגייסם לצה"ל כך תמצא דרך מכבדת לגיירם''.