יוזמת השלום של הרב הראשי והשר הערבי

הראשון לציון הרב שלמה עמאר שליט''א והשר ראלב מאג'דלה יזמו ועדה בין דתית בהשתתפות רבנים ואנשי דת מוסלמים במטרה לקדם שלום בין העמים ולגנות אלימות.

עמיעד טאוב 17/06/2007

(צילום: אורח)

ישה לא שגרתית, בעצם קיומה ובעיקר בתוצאותיה, התקיימה השבוע בלשכת הראשון - לציון הרב שלמה עמאר.

סביב שולחנו של הראשון - לציון התכנסו ובאו רבה של תקוע הרב מנחם פורמן ושר המדע, התרבות והספורט ראלב מאג'דלה, כשעל סדר היום, יוזמת השר לגילוי מעורבות פעילה יותר של אנשי הדת, במטרה למנוע את שפיכות הדמים ולייקר את ערך חיי האדם.

יוזם המהלך, הרב מנחם פורמן, פתח בדברי הקדמה קצרים והסביר את חשיבות שותפות הרבנים ואנשי הדת בהשכנת השלום בין העמים. "אין לי ספק כי לו היינו מגלים מעורבות יתירה, הייתה נמנעת שפיכות דמים, והיו נפתחים אופקים חדשים ליוזמות של הידברות ופיוס מתוך כבוד הדדי", אמר הרב פורמן והציע כי הרב עמאר יפרוס חסותו על יוזמת השר.

"לא רק שאני תומך בהצעה, אלא שאף הצעתי זאת כבר לפני תקופה", נענה הרב עמאר בחום, וציין את מקום לידתו של הרעיון: "בצוותא עם נשיא המדינה, ביקרתי את משפחות האבלים בשפרעם שנרצחו על ידי קיצוני בן דתנו. בשבתי בבית המשפחה הצעתי כי יוקם גוף משותף לאישי דת משני הצדדים, שיתכנס אחת לחודש בבית הנשיא. אם לוקח על עצמו השר מג'אדלה את המשימה החשובה, אתן לו מצידי את מלוא הגיבוי".{

הרב הראשי הספרדי ריתק את הנוכחים, כשסיפר ברגש, על חוויות ילדותו במרוקו ומרקם יחסי הכבוד ההדדיים ששררו בין היהודים לשכניהם הערבים: "חלילה לנו מלהפוך מרקם עדין זה למלחמת דת", קרא הרב מעמקי ליבו, "חובה עלינו לתרום ככל יכולתנו להשבת הכבוד ההדדי ולמניעת שפיכות דמים, ובפגישתי עם השייח דארוויש מכפר קאסם שמחתי לראות שלגישתי זו יש פרטנר גם מהצד השני של המתרס".

השר ראלב מאג'דלה, נרגש מדבריו החמים של הרב עמאר, הודה ובירך על שנפלה בחלקו הזכות להיות שותף לרב הראשי, ביישום תפיסת עולמו רבת השנים, בדבר חיים משותפים בכבוד ובהבנה. "גם לי יש סיפור ילדות, והוא נוכח כאן עמנו" החווה השר לעברו של ד"ר שמואל בן נפתלי המשמש כראש מטה השר. "הכרנו עוד בילדותינו ומאז ועד עתה לא נפסק הקשר בינינו והמלחמות שהיו לא הפרידו ולא העיבו על הקשר בינינו" והשר לא בא לטייח ולהתעלם מחילוקי דעות: "איננו חייבים להסכים בכל דבר, אך עלינו לדעת כי נגזר עלינו לחיות בצוותא זה לצד זה, ולפיכך חובה עלינו למצוא תמיד את דרך הפשרה", אמר השר ובגילוי לב סיפר על התמודדויות יומיומיות שנופלות בחלקו בהבעת משנתו המדינית ללא חת, הן בתקשורת הבינלאומית ובממשלת ישראל, והן בפני בני עמו, כשהוא אינו נרתע מלומר לעיתים דברי תוכחה ומוסר על ההזדמנויות הרבות שפוספסו בדרך לשלום המיוחל. "יוזמה זו הנה התשובה הטובה ביותר למאווים של הקיצוניים משני הצדדים, ואנו נוכיח כי אפשר גם אחרת, לחיות בשלום ובפיוס", סיים השר.

"כאנשי דת אין לנו מנדט לנהל או לקבוע מדיניות", השיב הרב עמאר, "אך יש לנו מנדט להפיל את חומות האיבה, בארץ ובנכר ולגנות בכל פה את האלימות והטרור, בסכסוך שבסיסו חומה פסיכולוגית של שנאה. אין זו חומה בלתי עבירה של ברזל, אלא חומה של עשן שניתן לפזרו ", אמר הרב וגילה כי בימים האחרונים פעל ברוח זו ושיגר מכתבים לראשי מדינות ולמנהיגים בעולם הערבי. מכתבים, שלדברי הרב, השתיקה בדבר תוכנם וזהותם של הנמענים יפה להם, לעת עתה. "על אנשי הדת מן העבר השני, לשים לנגד עיניהם את התנהגותו של נשיא מועצת חכמי התורה הרב עובדיה יוסף, שזה עשרים שנה, עומד כצוק איתן בעמדתו ההלכתית ולפיה פיקוח נפש דוחה שטחים". לסיום, ביקש הרב לשוב ולהודות לשר, על נכונותו להניע את גלגלי עגלת השלום והפיוס "כאנשי הדת איננו אוחזים במושכות המדינאות אך בכוחנו לסלול את הדרך בפני עגלת השלום", אמר הרב וביקש להדגיש כי רק בימים האחרונים יצא בהודעת גינוי חריפה כנגד חילול המצבות בבית הקברות המוסלמי ליד אריאל.{

"לא נותר אלא לצפות כי אנשי הדת הערבים יצטרפו ליוזמתו של השר ויגנו גם הם כל בדל של מעשה אלימות". במפגש השתתפו גם הרב שמואל יעקבוביץ, ד"ר שמואל בן נפתלי ראש מטה השר, הרב יצחק פרץ ראש לשכת הראשל"צ, מר דותן אוליביר יועץ השר ואישי ציבור נוספים, שיצאו מהמפגש ובפיהם בשורה. וממחשבה למעשה, בימים הקרובים תצא היוזמה אל הפועל בכינוס וועדה בה ייטלו חלק רבנים לצד שייחים ערביים, וועדה אותה ילווה מקרוב שר המדע, התרבות והספורט (מת"ס) ראלב מאג'דלה, כשכנס גדול, בהשתתפות רבנים ושייחים שיקדמו את יוזמת השלום ויגנו את האלימות, מתוכנן בקרוב, הכל למען המטרה הנעלה, של מניעת שפיכות דמים והעלאת ערך קדושת חיי האדם על נס.