הרב שרלו נגד התקשורת:''היחס בין פרשנות לעובדות היא ההפקרות בלתי נסבלת''.

בבית המדרש של מכללת שערי משפט נערך לאחרונה יום עיון בנושא- על תשובה וצדק חברתי הרב יובל שרלו שהשתתף ביקר את התקשורת ואמר כי: "יחסי הון- עיתון- שלטון, מכה שלא כתובה" "היחס בין פרשנות לעובדות בתקשורת הוא ההפקרות בלתי נסבלת" "אנחנו צריכים להתייחס לידיעות בתקשורת כאל סיפור".

 

 

עטרת זרביב 26/09/2011

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

dir="rtl">יום ראשון, קיים בית המדרש של מכללת שערי משפט יום עיון בנושא: "על תשובה וצדק חברתי, בבית הכנסת 'היכל בנימין' ברעננה.

 הרב יובל שרלו, חבר מועצת העיתונות, "היום אנחנו במצב בעייתי יותר, אם פעם פגיעה יכלה להסתיים כשהיו עוטפים למחרת דגים עם העיתון, היום יש גוגל ואם דברים נכתבו בפייסבוק או בפורומים- הכתם נשאר לדורות. אנחנו במצוקה גדולה בעניין הזה. התקשורת צריכה להבחין בין עובדה לפרשנות. העיתונות היום נוהגת לומר- "הוא תקף אותו בגלל שהוא שונא אותו" סליחה ? אתה בוחן כליות ולב? אסור לנפח את הסיפור יותר ממה שצריך."  

 "אני לא חושב שיש זכות הציבור לדעת וגם לא זכות הציבור לא לדעת, אם הייתי צריך כותרת לעניין הייתי מגדיר את היהדות- 'חובת הציבור לדעת'.

 לרב שרלו יש גם פתרון, "כתיקון חברתי בתחום התקשורת, אנחנו צריכים להלחם במושג של 'זכות הציבור לדעת' ושל 'זכות הציבור לא לדעת', אין לך זכות לאטום אוזניים בפני דברים בעייתיים מבחינה פרקטית זה מסובך להגדיר מה הקרטריון הקובע מה הציבור חייב לדעת, בטח בעידן הויקיליקס ומקורות זרים, אני כן נכנס לשאלה מה היינו רוצים שיהיה?"

 "לפי 25 שנים קיבלתי על עצמי ב-י"ז בתמוז- לעסוק בתיקון חברתי, לימים נולד הכנס של מעגלי צדק, באחד מהימים כינסתי רבנים עם מערכת 'מעריב' ושאלנו האם אפשר פחות הלבנת פנים ולשון הרע, ישבנו 8 שעות והתשובה היא- לא. אבל במסגרת היום הזה שאלנו האם אפשר שכגודל הכותרת שפורסמה כך תהיה גם הודעת ההתנצלות? ואז אמר עורך מעריב דאז, אמנון דנקנר- כי העניין יעורר דובים מרבצם וגם התמונה היא לא תמיד שחור ולבן אשם בשניים הכותרת תהייה חל מהחשדות לא נכונים- מי הרויח מה? אנחנו לא מפרסמים לגמרי לא נכונות גם מבחינת אינטרסים כלכליים כי חשופים לתביעה, לכם לא מתפרסמים 100 אחוז לא נכונות אם תקבעו תארו לכם כותרת - משה זויכר הורשע בשני סעיפים מתוך עשרה בטוחים שרוצה באותה כותרת ואותה עוצמה?"

 "היחס בין כותרת לידיעה, היא חלוקה שנפרצה בתקשורת הישראלית, היחס בין פרשנות לעובדות היא ההפקרות בלתי נסבלת כמעט כל ידיעה לא מבחינה בין השניים. אני לא תולה בהם תקוות, אני תולה בנו כצרכנים- משעה שאתה מודע לבעייתיות ולכל הנושאים שדיברנו עליהם משעה שאתה ער למשקל העצום שהדבר תופס בתוך היהדות, יש  תיקון חברתי שאנחנו צריכים לעשות כצרכנים והוא מאוד מסובך: אנחנו צריכים לקבל על עצמנו להיות צרכנים אחרים ולקבל הכרעה שכל דבר שאנחנו שומעים על בני אדם הוא בגדר סיפור ולא עובדה, להתייחס על מה שנאמר כנרטיב ולא עובדה. כי זה המצב היום , אם היצרן לא מבחין בין סיקור לפרשנות אז אנחנו צריכים לעשות את זה. "

 הרב אביחי קצין, ראש בית המדרש של מכללת שערי משפט אשר ארגן את יום העיון פתח את היום: "הכותרת שנתנו ליום העיון הזה הוא- על תשובה וצדק חברתי, שהוא בכותרות כפי שאנחנו יודעים.למרות שלפי קצב הכותרות במדינת ישראל היינו צריכים לדבר היום על האו"ם."

ובהקשר לנושא אמר הרב קצין כי "לפי המשנה במסכת אבות, סדום הוא קפיטליזם, מקום שאין בו נתינה ובו כל אחד דואג רק לעצמו: "שלי-שלי ושלך-שלך" "