רבני אירו-אסיה נגד ייצוא רבנים לצרכי גיור

"ועידת רבני אירו- אסיה" יוצאת נגד הבאת רבנים מישראל למדינות חבר העמים ואירופה לעריכת גיורים.

עמי שרון 26/06/2007

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

בנים החברים ב'ועידת רבני אירו- אסיה' וב'ועידת רבני אירופה' מתנגדים להבאת רבנים מישראל למדינות חבר העמים ואירופה, לצורך עריכת גיורים. עמדה נחרצת זו הושמעה במהלך כינוס 'ועידת רבני אירו אסיה' השבוע בירושלים.

הרבנים נועדו ביומה הראשון של הועידה עם חברי ועדת העלייה והקליטה של הכנסת, שם הודיעו כי יפעלו נגד הבאתם של רבנים מישראל לבצע גיורים בארצותיהם. הרב הראשי לשעבר הראשון לציון הרב אליהו בקשי דורן הצטרף לעמדת הרבנים והודיע על התנגדותו ליוזמה זו.

עמדה זהה הביע בעבר גם הרב הראשי לישראל הראשון לציון ונשיא בית הדין הרבני הגדול הרב שלמה עמאר, לפיה הגיורים במדינות אירופה וחבר העמים ייעשו אך ורק בתיאום מלא עם "ועידת רבני אירופה".

בשני ימי הועידה, עסקו הרבנים במגוון נושאים כמו: בעיות הלכתיות במדינות חבר העמים; בניית מערכות קהילתיות, קביעת מנהגים במקומות בהם בטלו הקהילות; בירורי זהות יהודית בעירוב המשפחה, התוצאות ההלכתיות של נישואין אזרחיים, בעיות כשרות ועוד.

הרבנים החליטו כי בית הדין הרבני במוסקבה בראשות הרב פנחם גולדשמידט, יהפוך מעתה לבית הדין של כל רבני אירו אסיה ויעסוק בענייני נישואין וגירושין, דיני ממונות, כשרות ועוד.

מארגני הועידה ציינו את העובדה כי בחרו להתכנס דווקא בירושלים לאות הזדהות עם מדינת ישראל והמאבק על הזהות היהודית התורנית בה.

הרב גולדשמידט שיבח את פטרון הועידה ויו"ר הקונגרס היהודי האירו אסייתי הנגיד אלכסנדר משקביץ' על יוזמתו הברוכה להקמת בתי כנסת ומרכזים קהילתיים ב - 18 המדינות החברות ב"ועידת רבני אירו-אסיה".

עד היום הקים משקביץ כבר ארבעה בתי כנסת ומרכזים קהילתיים בקזחסטאן, אסטוניה ובעיר הולדתו, דושנבי שבטג'יקיסטאן.

"אנו מבטיחים כי ועידת רבני אירופה תשגר לכל אחד מתי הכנסת והמרכזים היהודיים רבנים ומנהיגים רוחניים שהוכשרו לכך כדי למלא בתוכן יהודי טהור את המרכזים ולהעביר המסורת התורתית בדרך ישראל סבא לניהול חיי קהילה יהודית בחינוך לתורה ויראת שמים" - הכריז גולדשמידט בפני באי העצרת.

בוועידה השתתפו עשרות רבני ערים ומדינות מרחבי העולם.
פטרון הוועידה ונשיא איגוד הקהילות היהודיות בקזחסטאן הנגיד אלכסנדר משקביץ הבטיח לבאי הוועידה כי להמשיך ולסייע לכל קהילה המבקשת להרחיב את פעילותה להגדיל תורה ולהאדירה. "הדיאלוג שהחלה הועידה עם ההנהגה המוסלמית בקזחסטאן יותיר, אני מקווה, את המדינות התומכות בטרור בעמדת מיעוט בעולם המוסלמי", אמר משקביץ.

הרבנים חתמו את הועידה בביקור מרגש בביתו של מנהיג הציבור החרדי הרב יוסף שלום אלישיב.