יאיר לפיד! לא נמאס לך להדיר את היהודי שבך?

צעירי ''יהדות התורה'' פרסמו מכתב מפתיע ליאיר לפיד על רקע החלטתו ללכת לחיים הפוליטיים. במכתבם הם מבקשים:''עייפנו מ"חכמים" שמנסים לרכב עלינו. את זה היה לנו מספיק בגולה''.

יוסף שוורץ 15/01/2012

(צילום: אורח)

יאיר יקר, החלטנו לכתוב אלייך עייפנו מ"חכמים" שמתעוררים חדשות לבקרים ומנסים לרכב עלינו. את זה היה לנו מספיק בגולה. לא נמאס לחיות חיי בורות, חשכה כפייה וגלות רוחנית ונפשית? לא נמאס לך להדיר את היהודי שבך? שיטות הלימוד שלנו, נשענות על אלפי שנות ניסיון, על גאוני עולם שכול כולם עסקו ועוסקים בנושא החינוך, השמירה על התכנים ושיפור שיטות הלימוד. חינוך יהודי, שבמשך אלפי שנים הוכיח יכולת להתמודד עם הקשיים הגדולים ביותר שיכולים לבוא על אומה כלשהיא.

לא ניראה לך אבסורד, רדוד נמוך חסר הגיון ואדיוטי במיוחד שמנחה טוק שואו, נציג ה"ישראליות" הרדודה והחילונית, (או כהגדרתך ה"דור המעוך") יטיף מוסר לחברה החרדית? ולא רק להטיף מוסר, אלא בחרת להטיף מוסר בנושא חינוך!! ח-י-נ-ו-ך!!! לנו אתה מטיף מוסר בנושא חינוך???

יש לך רעיון כיצד נשמר העם היהודי והמסורת המדהימה שלנו ללא צבא, ללא מדינה וללא הגנה מול אנטישמיות נוראית, מול חוקיי מדינות שאסרו את שיטות הלימוד שלנו? אימפריות צבאיות עצומות נעלמו ורק העם הקטן שמר על המסורת, והתרבות באמצעות לימוד בחדרי חדרים, תוך סיכון חיים ממשי. לימוד ושמירה על מסורת שעזרו לשרוד ולשמר את התרבות היהודית המפוארת. (אני נזהר בלשוני כשאני אומר "תרבות יהודית מפוארת" כיוון שהיא בוודאי לא מפוארת כמו התרבות המוצגת ב"הבימה" או "בבת שבע" לא מפוארת כמו ה"תרבות" של תוכניות הטוק שואו עם הסטנד אפ בסוף, תרבות תוכניות האוכל ומסעדות השף ובוודאי בוודאי לא כמו פאר היצירה ה-תרבות - ה"אח הגדול" ו"הישרדות" -ה"תרבות" שהצמיחה שיטת חינוך "לימודי הליבה")

כמה עיוור אפשר להיות ולא לראות את העוצמה של החינוך היהודי, כמה שחצן ויהיר אפשר להיות בניסיון לבוא מבחוץ ולחשוב שאתה יודע יותר טוב איך לעשות את זה.

לפני פחות משנה נפטר לבית עולמו ראש ישיבת פונביץ לצעירים, הרב ליפקוביץ' זצ"ל (זכר צדיק לברכה) ראש ישיבה לצעירים (אפשר לתאר כמקביל למנהל תיכון טוב בחברה החילונית), מעל 50 שנה עסק בחינוך, מעולם לא חיפש משהו אחר, לא יצא לשנת שבתון, לא חיפש להיות מנהל מחוז ומעולם בכל שנות פעילותו תלמידיו לא ריססו גרפיטי במוסד בו הוא לימד. (או קיללו את הוריו או דקרו את מוריו) מעל 100 אלף איש היו בלוויה, 100 אלף איש באו ללווות איש חינוך (איש חינוך!) בדרכו האחרונה, אדם שמעולם לא הופיע בטלווזיה ולא כתבו עליו בYNET, בסה"כ היה "מנהל תיכון" צא ולמד על דמותו העצומה של ראש ישיבת מיר, איש חינוך ומנכ"ל מוסד שגם אם יכתבו 100 ספרים לא יצליחו לתאר את גודל ההישג החינוכי והניהולי שלו. (ממליץ לך לברר עליו ולהבין מה היא הקרבה לטובת חינוך ולימוד)

במקום לשאול את עצמך כיצד נוצרת מציאות כזו של אהבה אמיתית וכבוד לחינוך, ללימוד, להורים, למורים למחנכים אתה חושב שנכון לכפות עלינו את השיטות ה"מבריקות" והמוצלחות של השנים האחרונות?

אתה (שכרגע מייצג את העיתונאי\סלב\פולטיקאי התורן שמעלה את נושא לימודי הליבה) מעוניין להביא אלינו, אל הציבור החרדי, ציבור שבמשך אלפי שנים נלחם ועומד על דרכי החינוך את שיטות החינוך הכושלת של היום? מילא היית בא בהצעה ראויה, דבר שכדאי לבחון, משהו שהוכיח את עצמו, יציב, שיטת חינוך שהעמידה דורות של ילדים מנומסים, לא אלימים, מכבדים, אוהבי לימוד, אבל כל מה שיש לך להציע זה את הסיסמא הריקה מתוכן: "לימודי הליבה"?

לימודי הליבה "שיטת חינוך" עוללה בת 40, 50, אפילו 60 שנה שבקושי עומדת על קרעי התרנגולת רוצה לכפות את עצמה על שיטת החינוך היהודית? לך תספר לסינים או ליפנים או לנוצרים או למוסלמים שאתה, יאיר לפיד, סלב תורן שלא יודע איך קושרים תפילין חושב שאתה תלמד את אנשי "עם הספר" כיצד עליהם לחנך את ילדיהם. תבדוק איך הם יגיבו...

הפוך יאיר הפוך!!! נהוג שמי שרק עכשיו מתחיל צעדיו ניגש לאדם הבוגר והאחראי ומבקש ללמוד ממנו מה וכיצד לנהוג. מה עם קצת ענווה?...

אתם (כל ה"תורנים" שמתעוררים מידי פעם בנושא) מציגים את לימודי הליבה ותעודת הבגרות כאילו גיליתם את האור, היום ילד בן 8 נכנס לאינטרנט (אם הוא לא יהיה עסוק בלהציץ בדוגמנית התורנית שהחליטה להסיר בגדיה בשביל דקה זמן מסך) ולומד בשעה את מה שלימודי הליבה מנסים לדחוף לו ב12 שנות לימוד. גם אתה יודע שהילדים שלכם בוגרי "חינוך הליבה" ותעודות הבגרות משועממים, מחפשים ריגושים ומשהו שימלא להם את הריקנות והחסרון. (לא חשוב אם זה גז מזגנים או סתם וודקה שקנו בקיוסק בגיל 13) ניסית לחשוב שאולי זה משהו שקשור בחינוך? אולי תברר למה אצלנו התופעה הזו שולית מאוד? נכשלתם אצלכם, עכשיו אתם מנסים לדחוף את השטות הזו אצלנו?

אתה כיהודי משכיל שאוהב ומכבד את המסורת היהודית העתיקה אמור לפחד פחד מוות מפגיעה בחינוך החרדי והמפואר. תחשוב רק לרגע מה היה קורה אם גם הילדים שלנו (ויש הרבה ברוך השם) במקום לשבת עם אבא ואמא סביב שולחן השבת, לדבר דברי תורה היו מצטרפים לתור במועדונים והפאבים שלכם בערב שבת. לא חבל? יצור עומס במעוזי התרבות המפוארת של תוצרי החינוך שלכם.

רד מאיתנו, אם יהיו מספיק טועים שיבחרו בך בטעות אז לך תציל את החברה האלימה הריקנית, חסרת התרבות, והחשוכה של ציבור בוחרייך. מאות מיליוני שקלים אתם משקיעים בלנסות לגרום לילדים שלכם ללמוד משהו, להתרכז יותר מ4 דקות בלימוד בלי לגעת באייפון, אינסוף תוכניות קמות חדשות לבקרים ע"מ לנסות ולהפחית את האלימות בבתי הספר כל שבוע צצה שיטה חדשה וספר לימוד חדש או סלב מודיע שהוא זה שיביא את הבשורה הגדולה, את פריצת הדרך הגדולה ולמרות כל מיליוני השקלים אתם הולכים אחורה, מה בדיוק יש לכם להציע לנו בנושאי חינוך? הפוך יאיר הפוך!! בנושא חינוך אתה אמור ללמוד מאיתנו לא אנחנו ממך. קצת צניעות לא תזיק.

בוא אלינו ותלמד איך אפשר, באפס תקציב אל מול כל הקשיים שבעולם להביא דורות של ילדים מחונכים, מנומסים, ובוודאי פחות אלימים וחצופים מ,ילדי הליבה". אחד הדברים הראשונים שילד יהודי לומד מדמותו האצילה של משה רבנו הוא שכדי להיות מנהיג צריך להיות העניו מכל אדם. אם יש אזרח שמוכן שאתה מנחה טוק שואו עם ג'ל בשיער, אדם יהיר תהיה מנהיגו - אוי לו ולבושתו.

עד שלא תדע תשובות לסוגיות בסיסיות בלימודי הליבה היהודיים, אתה ניראה בעיננו כמו עולל חרדי שלא מכיר טלוויזיה וינסה ביהירות ובבורות להסביר לאיש התקשורת יאיר לפיד כיצד להנחות תוכנית. אין לך מה להציע לנו בנושא חנוך, אתה יכול ללכת על משהו קצת פחות מורכב, אבל הרבה יותר רציני, נניח "הדרת נשים" (שמעתי שזה מביא רייטניג מעולה).

לא הכל אצלנו מושלם, יש מה לתקן ויש מה לשנות אבל תסמוך עלינו ש4000 שנה הסתדרנו בלעדייך, נסתדר גם הפעם...

אגב, במקום לנסות להביא אלינו את מה שאתה "חושב" שיסייע לנו, למה שלא תשאל אותנו מה אנחנו צריכים או במה אתה יכול כן להועיל? (אתה בוודאי יודע שאנחנו ממש זקוקים לאיש תקשורת מקצועי שידאג לנו ליחסי ציבור טובים)

בברכת אהבת התורה

יוסף שוורץ תנועת צעירי יהדות התורה