''הוצאת מערת המכפלה וקבר רחל מרשימת אתרי המורשת בלתי נסבלת''

זעם בימין על החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להעלות לאישור ועדת השרים לחקיקה את הוצאת מערת המכפלה וקבר רחל מאתרי המורשת היהודית.השר הרשקוביץ:''באי הכללתם של האתרים בתכנית ישנה מבחינה ציבורית אמירה שאין הדעת סובלת''.

 

 

עמי שרון 14/02/2012

(צילום: אורח)

ועדת השרים לקביעת אתרי המורשת, בראשה עומד ראש הממשלה, צפויה להתכנס הבוקר ולאשר את רשימת אתרי המורשת, הכוללת עשרה אתרים שיזכו למימון ממשלתי, אולם מערת המכפלה וקבר רחל אינם מופיעים ברשימה שנשלחה לשרים לקראת הדיון. במסגרת התוכנית יוקצו בשנים הקרובות מאות מיליוני שקלים מתקציב הממשלה וכספי תרומות, לשיקום ושחזור אתרים בעלי חשיבות היסטורית, יהודית וציונית בישראל ובימין זועמים על הדרת מערת המכפלה וקבר רחל מהרשימה.

יו"ר "הבית היהודי", שר המדע והטכנולוגיה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, דורש להכליל את מערת המכפלה וקבר רחל ברשימת אתרי המורשת שיאושרו היום בוועדה הממשלתית לקביעת אתרי המורשת. שני האתרים אינם כלולים ברשימה שנשלחה לשרים לקראת הדיון.

השר הרשקוביץ, חבר וועדת השרים לקביעת אתרי המורשת, שיגר מכתב דחוף למזכיר הממשלה, צבי האוזר לקראת הדיון שיתקיים הבוקר וכתב: "אבקש לחזור על עמדתי כי על הוועדה לקביעת אתרי המורשת לכלול את קבר רחל ומערת המכפלה בתכנית המורשת. אני מודע לעובדה שמקומות אלה נהנים מתקציבי פיתוח ואחזקה ממקורות ממשלתיים אחרים, ולכן מבחינה פונקציונאלית הכללתם ברשימת אתרי המורשת לא תשנה את תקציביהם. יחד עם זאת, בהכללתם בתכנית ישנה אמירה, וגרוע מכך, באי הכללתם בתכנית ישנה מבחינה ציבורית אמירה שאין הדעת סובלת. אין צורך להכביר מילים על מקומם הייחודי של שני מקומות אלו במורשת היהודית, וידוע כי מורשתנו מושתתת בראש ובראשונה על אבות האומה ואמותיה. אשר על כן, אבקש להביא עמדתי זאת לדיון בוועדה".

ראשי שדולת ארץ ישראל ח"כ זאב אלקין וח"כ אריה אלדד קראו לשרי הממשלה לכלול בחזרה את מערת המכפלה וקבר רחל ברשימת אתרי המורשת, כזכור בעקבות לחץ של שדולת ארץ ישראל בכנסת התחייב ראש הממשלה נתניהו ב 19/2010 על הכנסת אתרים אלו לתוכנית המורשת הלאומית.

ראשי השדולה ח"כ זאב אלקין וח"כ אריה אלדד: "קברי אבות האומה חייבים לעמוד בראש הרשימה שכן הם הבסיס לקיומו של העם. בחודש שבו הרש"פ פונה לאונסקו כדי להכריז על קבר רחל ומערת המכפלה כאתרי מורשת פלשתינים - אסור בשום אופן שממשלת ישראל תסיר אתרים אלה מרשימת אתרי המורשת הישראליים! השדולה דורשת מהשרים למצוא בהמשך גם דרך לתקצב אתרים חשובים אלה, בהם מבקרים מידי שנה מליוני יהודים מהארץ והעולם.

השדולה מזכירה שהמתפללים היהודים במערת המכפלה עדין חשופים לפגעי מזג האויר, ושרוה"מ עצמו הודיע לפני שנתיים שהממשלה תשפץ את מערת המכפלה במקביל לשיפוץ שביצעו המוסלמים באתר זה.

 יו״ר מועצת יש״ע, דני דיין: ״הדרתם של אתרי המורשת המרכזיים של עם ישראל - מערת המכפלה וקבר רחל - מרשימת האתרים שמביא היום רה״מ לאישור ועדת השרים לאתרי מורשת היא בלתי נסבלת ומשמעותה מחיקת ההיסטוריה היהודית. במקום להתייצב כחומה בצורה אל מול הנרטיב הערבי השקרי, הממשלה סוללת לו דרך״.

בתגובה אומר הבוקר מוסא כהן, יו"ר תנועת קוממיות: "איננו מתפלאים, סך הכל נתניהו סולל לעצמו דרך והוא מתמיד לילך בה. נתניהו מוביל מדיניות שמאל אנטי יהודית וממשלת הליכוד בראשותו תיזכר כאחת הממשלות העוינות ביותר את ערכי היהדות וההתיישבות. מנתניהו אין לנו כל ציפייה, הוא ידוע כמנהיג מובל ומובס ערכית, ולכן אנו מצפים מחברי הממשלה והקואליציה לשמור על כבודם וכבוד ישראל ולא ליישר קו עם מעשי בריונות חסרי דמוקרטיה כפי שנוהג ביבי בשנה האחרונה, כך בטרפוד חוק ההסדרה ובהתקפות ההרס חסרי התקדים נגד אנשי ההתיישבות" דברי מוסא כהן.