מין נדיר מאוד: ערודה נולדה בספארי!!

בשטח האפריקני של הספארי נולדה ערודה. ערוד, הוא חמור בר אפריקני, בעל רגליים מפוספסות ומראה ייחודי. הספארי, מחזיק היום זכר ונקבה בוגרים וכעת גם גורה קטנה שמכיוון שנמצאה על ידי המטפלים ביום העצמאות קיבלה את השם המתבקש: ישראלה.

עטרת זרביב 29/05/2012

(צילום: אורח)

dir="rtl">לפני כחודש, הגיחה לעולם, אחרי 12 חודשי היריון ערודה קטנה ויפה. ההתרגשות הייתה גדולה מאוד, אך גם מלאת ספקות. המטפלים חיכו בציפייה גדולה להמלטה הזו ועשו כל שביכולתם כדי שהתנאים יהיו אולטימטיביים וההמלטה תצליח. לשם כך, הם הפרידו בין ילניו (אהובה באמהרית) הנקבה לבין אבבא (פרח באמהרית) הזכר, למשך תקופה ארוכה ורק איחדו ביניהם באביב הקודם, כדי שההמלטה תתרחש בתקופת האביב גם כן.
בנוסף הקצו לנקבה, שטח שיוחד בשבילה לתקופת ההיריון, אזור שקט, עם מינימום הפרעות והיא הופרדה מהזכר למשך כל חודשי ההיריון. בבוקר יום ההמלטה, המטפלים התרגשו לגלות את הערודה הקטנה רובצת ליד אמה ותוך שעות אחדות גם יונקת ממנה. כעת, חודש אחרי ההמלטה המצב נראה אף טוב יותר. החודש האחרון הדיר שינה מעיניי המטפלים שרגילים לשמוע על הצלחות מעטות מאוד בגני חיות אחרים, אך לצידן,  גם על תמותות מרובות שמתרחשות בעיקר בשבועיים שלאחר ההמלטה.


בספארי מקווים כי ישראלה הקטנה, שנראית כעת חיונית ובריאה, תמשיך לגדול ולהתפתח ובעתיד תסייע למין ההולך ונכחד שלה, בעיקר כתוצאה מהרס בתי גידול, צייד לבשר או למטרות רפואיות, תחרות עם עדרים על מזון ומים ורבייה עם חמורים מבויתים שהורסים את טוהר המין.
הספארי לוקח חלק ברביית ערודים מזה שש שנים ולאחר המלטה כושלת אחת, זו ההמלטה המוצלחת הראשונה. קהילת גני החיות ושומרי הטבע הביעו התרגשות גדולה מההמלטה וציפייה להמלטות מוצלחות נוספות. הערודים חיים באפריקה שמצפון לסהרה בעיקר באתיופיה, סומליה ואריתריאה.

הערודים בגני חיות: כל אוכלוסיית הערודים בגני חיות מקורה בחמישה פרטים בסך הכול (3 זכרים ו-2 נקבות) שנלכדו בעמק הנוגאל בסומליה ונשלחו לגן החיות בבאזל, שוויץ ביולי 1970, ועוד 12 ערודים שנלכדו באזור הסרדו במדבר הדנקיל באתיופיה בספטמבר 1972 ונשלחו לחי בר בישראל.


הערודים בספארי: בנובמבר 2006 הגיעו לספארי שני ערודים אחים זכרים מהחי בר ביוטבתה. האחד נולד ב- 1998 והשני בערך בשנת 2000.  הערודים שוחררו בשטח הג'ירפות והתאקלמו שם מצוין. 

 כשנה לאחר מכן, שלחנו את אחד מהזכרים לצ'כיה ותמורתו קיבלנו את הנקבה יוספה. הנקבה בת 9, הזכר הבוגר שנותר בספארי בן 14.


מעניין לדעת:

  • הערוד הוא הסוס שהנמצא בסכנת ההכחדה החמורה ביותר.
  • הוא יכול לאבד מים עד כמעט שליש ממשקל גופו ועדיין לשרוד!!
  • מין זה הוא הקטן ביותר מבין כל סוסי הבר. לשם השוואה- גובה כתפיים של הערוד הוא 1.2 מ' בעוד זה של זברת גרייבי 1.5 מ'. משקלו של הערוד 270 ק"ג לעומת 400 ק"ג לזברת הגרייבי.
  • זיהוי אישי של פרטים נעשה על פי צילום הרגליים והשוואה של הדוגמא הייחודית לכל פרט של הפסים.
  • אנשים מקומיים צדים את הערוד בגלל שהשומן של הערוד נחשב למועיל למחלת השחפת.
  • הצייד הוגבר בשנים האחרונות כאשר הנשק האוטומטי הפך להיות זמין יותר ויותר.
  • הערוד יכול לרוץ במהירות של כ- 48 קמ"ש
  • במאה ה- 16 הספרדים הביאו ערודים מבויתים לדרום מערב ארה"ב. צאצאיהם של ערודים אלו הידועים בשם burros, עדיין משוטטים בשטח.
  • הנקודה הישראלית - 12 ערודים נתפסו באתיופיה בשנת 1972 ונשלחו לחי בר.