ההלכה היהודית נגד התחרות בשוק הסלולרי

ההלכה קבעה: כניסת חברה חדשה לשוק הסלולר מותנית בכך שלא תגרום לקריסת החברות הקיימות ע"י הצעת שירותים במחירי הפסד.

אייל רותם 11/07/2012

(צילום: יחסי ציבור)

האם גולן טלקום ו-HOT מובייל רשאיות לצאת במסלולים במחיר נמוך? בימים אלו פרסם מכון כת"ר לחקר ההלכה בכלכלה נייר עמדה הקבע כי: חברה אינה רשאית להציע שירות במחיר הפסד ששאר החברות אינן מסוגלות לעמוד בו. ראש מכון כת"ר: " רואה ההלכה צורך לשמור ככל שניתן על פרנסתם של העובדים בחברות הקיימות ולוודא שהתחרות מצד החברות החדשות הנכנסות לשוק תהיה הוגנת"

תוך מספר שבועות אחר כניסת גולן טלקום ו-HOT מובייל לשוק הסלולר, דיווחו החברות המתחרות על ירידה חדה ברווחים ומניות החברות צונחות צניחה חופשית. חברת הסלולר פרטנר אף נמכרה בימים האחרונים לחברה זרה במחירי הפסד. בנייר עמדה שגיבש הבוקר מכון כת"ר לחקר ההלכה בכלכלה דנו חוקרי המכון במספר סוגיות בנוגע לעמדת ההלכה בתחרות שבשוק.

ההלכהמאפשרת תחרות הכוללת הורדת מחירים, אך במציאות שבה התחרות אינה הוגנת- אדם מוכר מסיבות שיווקיות מוצרים במחירי הפסד, שמתחריו אינם מסוגלים לעמוד בהם, יש להגביל את התחרות, ולאסור את הורדת המחירים הפרועה הפוגעת בשאר המתחרים.

כמו כן, מבחינה ההלכה בתחרות בין הכוחות המקומיים, אשר באופן עקרוני מותרת ואף רצויה,ובין תחרות לה שותפים חברות זרות. המגבלה היחידה לגביי כוחות מקומיים הינה כאשר גודלו של השוק אינו מאפשר הישרדות גם לחברות הקיימות - גם לאחר קיצוצים דרסטיים בהוצאות התפעול.

לגביי חברה בבעלות זרה המבקשת לפעול בארץ עליה להוכיח כי המחירים אותם היא מספקת הינם זולים באופן ניכר מהמחירים אותם ניתן להשיג אצל כל חברה ישראלית אחרת.

אך גם לממשלה קיימת החובה לתת יד בדבר: "לשם מניעת עלית מחירים בלתי סבירה, עלהמדינה להטיל פיקוח על השוק הסלולרי הן באופן עקיף באמצעות הממונה על ההגבלים העסקיים ובמידת הצורך באמצעות פיקוח ישיר על מחירי המקסימום".

הרב שלמה אישון, ראש מכון כת"ר: "פתיחת השוק לתחרות הינה צעד ראוי ונכון,במיוחד כאשר מדובר במוצרים או בשירותים נחוצים - כגון שירותי הטלפונים הסלולרים.ההלכה רואה בשלילה יצירת קרטלים שנועד לפגוע בתחרות ולהביא לעליה בלתי סבירה שלמחירים. עם זאת, רואה ההלכה צורך לשמור ככל שניתן על פרנסתם של העובדים בחברות הקיימות ולוודא שהתחרות מצד החברות החדשות הנכנסות לשוק תהיה הוגנת".

מכון כת"ר לכלכלה עפ"י התורה, ע"ש משה ומעטל הלר, שם לו למטרה לחבר את חיי המסחר והכלכלה המודרניים עם אוצרות הרוח שבעולמה של ההלכה היהודית. המכון קם מתוך אמונה כי תורת ישראל, בהיותה תורת חיים, יכולה וצריכה להיות מיושמת גם בחיי היום יום הכלכליים.

"במקורות ההלכה ניתן למצוא התייחסות למגוון עצום של סוגיות אקטואליות העומדות על הפרק בחיי הכלכלה" אומרים הרב שלמה אישון והרב יצחק בזק אשר עומדים בראשות המכון ומוסיפים:"כך למשל ניתן למצוא מענה לדילמות מוסריות הנוגעות להגינות במסחר וכדו',סוגיות הלכתיות הנוגעות לריבית או לשמירת שבת בכלכלה המודרנית, דיני חוזים ועוד". המכון מעסיק חוקרים תלמידי חכמים מובהקים ומומחים, בעלי ידע ומעורבות בחיי המעשה.