מזרח ירושלים הפכה נתיב להברחות פיגולים

משרד החקלאות: מזרח ירושלים הפכה נתיב מוביל להברחות בשר פיגולים.

חיים נחתומי 12/07/2007

ot;מזרח ירושלים הפכה בשנה האחרונה לנתיב מוביל של הברחות בשר פיגולים, ירקות וגניבות של בעלי חיים"- כך עולה מנתוני סיכומי שנת 2006 של יחידת הפיקוח על הצומח והחי במשרד החקלאות.

מנתוני המשרד עולה עוד כי במהלך השנה אירעו בתחומה של ירושלים בכלל ובאזור מזרח העיר בפרט - יותר מ- 160 תפיסות על עבירות הקשורות במזון של צומח וחי. מדובר בין השאר, בהברחות של כמויות גדולות של בשר בקר ועוף, שעברו "שחיטה שחורה"- ללא מערך פיקוח וטרינרי וללא פיקוח מערכות הכשרות.

יתירה מזו, בשר הפיגולים, מופץ לא אחת במסווה של "בשר כשר", כביכול, עם פתקאות נייר מזויפות עם חותמות 'רבנויות ומערכות כשרות', כביכול, המוכרות בישראל. העבירות בתחום המזון כוללות גם הברחות ביצים מהשטחים וזיופי חתימות על הביצים. תושבי מזרח ירושלים גם מבריחים, על פי נתוני משרד החקלאות, כמויות גדולות של פירות וירקות הגדלים או נגנבים מהשטחים.

לדברי רואי קליגר, מנהל יחידות הפיקוח במשרד החקלאות, "לאחר ירושלים מובילים גם באר שבע וכפר קאסם בהיקפי ההברחות לשווקי ישראל". "הכסף הוא שם המשחק", הדגיש קליגר, בציינו כי "הכסף הוא המניע את גלגלי הפשיעה בעבירות אלה".

גורמים במערכת הכשרות מאשרים את התופעה ההולכת וגוברת של הברחות בשר פיגולים לשווקי ישראל. לדבריהם, "רק שימוש באמצעי זיהוי מובהקים כמו 'טבעת הפלומבה' המוטבעת על הבשר והעוף, ימנעו את המשך התופעה שהפכה למכת מדינה, גם מבחינה וטרינרית".