בנט:''צה''ל יש רק אחד''

בעימות בחירות נדיר בנושא המדיני שקיימה הבוקר תנועת "עתיד כחול לבן" נפגשו לראשונה מאז ה"תקרית" נפתלי בנט וניסים משעל, שהנחה את העימות. נפתלי בנט: "אני קורא לכל חייל צה"ל, לכל מפקד בצה"ל, כולל נפתלי בנט, רס"ן במילואים, לקיים את פקודות צה"ל, כי צה"ל יש לנו רק אחד''.

אייל רותם 23/12/2012

(צילום: אורח)

dir="rtl">בעימות בחירות נדיר בנושא המדיני שקיימה הבוקר תנועת "עתיד כחול לבן" נפגשו לראשונה מאז ה"תקרית" נפתלי בנט וניסים משעל, שהנחה את העימות. האולם היה מלא עד אפס מקום וניכר שהציבור מתעניין מאד בנושא המדיני בניגוד למה שמנסות חלק מהמפלגות לטעון.

עקיצות פוליטיות הוחלפו בין עמיר פרץ שעזב בטריקת דלת את העבודה לבוז'י הרצוג שייצג את המפלגה בעימות, למשל אמר פרץ: "לא בטוח שגם יחימוביץ' בעד מדינה פלסטינית...". העימות ארך כשעה וחצי ורבים רבים שלא היה להם מקום בתוך האולם עמדו מחוץ לדלתות הפתוחות והקשיבו.

גלעד שר, יו"ר משותף של עתיד כחול לבן, אמר בפתח העימות, כי "הביטחון הלאומי שלנו מחייב להיפרד מהפלסטינים ולקבוע גבולות שיבטיחו מדינה יהודית ודמוקרטית לדורות. זהו אינטרס לאומי עליון. ממשלת ישראל צריכה לקדם ביוזמתה מציאות אזורית של שתי מדינות לשני עמים, ולתאם זאת באורח הדוק עם ארה"ב''.

נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, אמר בעימות, כי "אני יודע שמאות אלפי צעירים וחיילים מסתכלים עלינו ולוקחים דוגמה אישית. אני רוצה לומר בצורה הכי ברורה: הפקודה לפנת כפר ערבי או יישוב יהודי על פי החלטת ממשלה היא דבר פשוט נורא, אבל היא מתנגשת מול ערך כבד אחר - ערך הציות לחוק. בהתנגשות הקשה מנשוא בין שני הערכים האלה, אני קורא לכל חייל צה"ל, לכל מפקד בצה"ל, כולל נפתלי בנט, רס"ן במילואים, לקיים את פקודות צה"ל, כי צה"ל יש לנו רק אחד. אם כל אחד יעשה כרצונו משמאל או מימין, לא יהיה לנו צבא ולא תהיה לנו מדינה."

עוד אמר בנט, כי "אני לא נבהל מהערכות מודיעין. הערכות המודיעין בארה"ב בשנת 1941 בישראל ב-1973 העריכו שלא תהיה תקיפה - והם טעו. הערכת המודיעין הרווחת בארה"ב בשנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 הייתה שאיראן לא תדהר לעבר נשק גרעיני - והם טעו. כל האנשים בעולם אמרו שהעולם שטוח - טעו. אני הולך על האמת. האמת היא שכל פעם בעשרים השנים האחרונות, בהסכם או שלא בהסכם, כשהעברנו פיסת קרקע לפסלטינים זה נגמר באלפי הרוגים ישראלים."

עמיר פרץ הגיב לדבריו של בנט: "שכחת לומר, שמישהו רצח ראש ממשלה. בואו לא נשכח זאת. יצחק רבין היה האיש שהוביל את תהליך אוסלו, ולו יצחק רבין היה חי, היה לנו הסכם קבע שהיה מקבל גיבוי של כל הקהיליה הבינלאומית, והיום היינו מדינה אחרת לחלוטין. אני תושב שדרות, וטילים היו גם כשההתנחלויות היו ברצועת עזה, רק יותר חיילים שלנו היו בסיכון, כי הם נאלצו להיות גם ברחובות עזה. מי שיש לו אומץ, שיגיד שהוא רוצה לכבוש את עזה מחדש."

פרץ הוסיף עוד, כי "אני לא חושב שהיעדר פרטנר היא השאלה המרכזית. מדינת ישראל ברצותה מחזקת פרטנר וברצותה מחלישה פרטנר. מדינת ישראל היום מחזקת את החמאס באופן מאוד דרמטי. יושב מנהיג שכמעט מתחנן לשבת ולדבר, ואומרים לו שלא מדברים איתו. ממשלת נתניהו דחפה אותו למהלך של פניה לאו"ם. אני תומך בצעדים בוני אמון מידיים מול אבו מאזן, לקבל את החסות של הליגה הערבית ולהתקדם למו"מ."

יצחק (בוז'י) הרצוג השיב על השאלה האם בהיעדר מו"מ, יש לנקוט צעדים חד-צדדיים של היפרדות מהפלסטינים: "כמי שהיה שר השיכון בממשלת שרון, יש לי טראומה מההתנתקות. לפני שמחליטים ללכת למהלך חד-צדדי, צריך למצות את המו"מ. חייבים להכין ולדבר עם ציבור המתיישבים, צריך להכין את העם, אבל לומר במודע ובמוצהר שהולכים למהלך חד-צדדי, אני עדיין לא שם. אני חושב שצריך לעשות הכל כדי ללכת למו"מ ולהקים מדינה פלסטינית לצד ישראל. על ממשלת ישראל להתכנס ולהחליט שהיא מאמצת את מתווה קלינטון. הדרך היחידה לנוע עכשיו היא באמצעות צעד ביניים, מבלי להגיע לליבה, כי היא חלק מתהליך. בעיני רוחי אני רואה מהלך הכרה במדינה פלסטינית, כאשר נקבע שהגבולות ייקבעו במו"מ, יש העברת שטחים מסוימים, והולכים לתפיסת הפרדה שעולה מתוך המסמכים של עתיד כחול לבן."

הרב שי פירון מ"יש עתיד" אמר, כי "זוהי בעיה מדינית, ביטחונית ויהודית. אנחנו מאבדים את השיח היהודי על השאלה המוסרית. האם אנחנו רוצים מדינה שכולה ריטואלים? בואו נפסיק לרמות ונתחיל לדון בשאלות לעומק."

זהבה גלאון, יו"ר מרצ, אמרה, כי "זה נכון שאין פרטנר. ראש הממשלה הוא לא פרטנר. הדרך שמציע לנו הימין היא להמשיך ולחיות על החרב, לא להגיע לפשרה, שתהיה כאן מדינה דו-לאומית, והמדינה הזאת תהפוך למדינת אפרטהייד שתביא אותנו לבידוד בינלאומי. וזה יהיה, ציפי חוטובלי, על הראש שלכם."

עמיר פרץ נשאל, האם ההחלטה על פינוי יישובים צריכה להתבצע בכנסת או באמצעות משאל עם, וענה, כי "משאל עם זה דבר מאוד דמוקרטי. אני חושב שצריך החלטות בכנסת. משאל עם יכול להיות מושפע מאירוע מקומי, שישפיע על מצב הרוח של הציבור. לציבור אין את כל הכלים והאינפורמציה כדי לקבל החלטה. אנחנו נבחרנו כדי לקבל החלטות, ולא כדי לגלגל את ההחלטות בחזרה לציבור."

גלעד שר במהלך העימות, כי "כל נושאי הליבה פתירים, השאלה היא איך מגיעים לשם, ואם אין דרך להגיע לשם, בואו נעשה את זה בעצמנו."

עתיד כחול לבן קוראת לממשלת ישראל ליטול אחריות על גורלה ועל עתידה של המדינה בדרך של היפרדות מהפלסטינים בהסכם או בלעדיו. התנועה מציעה מדיניות פרו-אקטיבית של תכנון לאומי אחראי להיערכות על קו גבול זמני לאורך תוואי גדר הביטחון, הפסקת הבניה מחוץ לגושי ההתנחלויות ובשכונות הערביות של ירושלים, חקיקת חוק פינוי מרצון, פיצוי וקליטה לטובת המתנחלים שמעוניינים כבר כיום להעתיק את מקום מושבם ושיח כן, אמיץ ומשתף עם קהילות המתיישביםים שיידרשו להתכנס אל הגבולות שתקבע מדינת ישראל, בין במו"מ ובין באורח חד-צדדי. התנועה מאמינה בערכי החזון הציוני שאותם חולקים חלקים ניכרים בציבור המתיישבים, בימין המתון וברוב חלקי הציבור הישראלי, ובבסיסם הבטחת עתידה של מדינת ישראל כדמוקרטיה מוסרית ולגיטימית שגבולותיה מקיפים רוב יהודי ושקיומה אינו מותנה לא בשליטה בעם אחר ואף לא בהיעדרו של פרטנר מדיני. מייסדי התנועה הם עו"ד גלעד שר, מנהל לשכת ראש הממשלה אהוד ברק וראש צוות המו"מ עם הפלסטינים בשנים 2001-1999, אלוף (מיל.) עמי איילון, ראש השב"כ לשעבר וח"כ ושר לשעבר מטעם מפלגת העבודה, ואורני פטרושקה, יזם הייטק, מייסד החברות סקורפיו וכרומטיס, הפועל כיום בתחום האנרגיה הירוקה, קידום הפילנתרופיה בישראל וקידום שוויון זכויות לציבור ערביי ישראל. מנכ"לית התנועה היא דר נדלר.