ריבלין: "אסור שירושלים תהיה עיר רפאים"

רובי ריבלין השיק סיור מיוחד אל מחוזות ילדותו לקראת מרתון הסיורים של יד יצחק בן-צבי ולרגל יום ירושלים 2013. בבניין הכנסת הישנה, הביע ריבלין התנגדות להעלאת אחוז החסימה: "יש לאפשר ביטוי מקסימלי לכל שכבות העם".

 

אייל רותם 09/05/2013

(צילום: אורח)

dir="rtl">רובי ריבלין השיק את מרתון סיורי ירושלים של יד יצחק בן-צבי, לקראת יום ירושלים 2013. ריבלין הוביל את מדריכי ירושלים של יד בן-צבי אל מחוזות ילדותו ברחביה הישנה, וצעד איתם על פני תחנות רבות בין בית הוריו עד לבניין הכנסת הישנה.

ריבלין אמר למדריכים: "המסלול הזה מסמל את מה שעברנו כעם מימי המנדט, דרך הקמת המדינה ועד ימיה של הכנסת הראשונה סמל הריבונות והעצמאות". בסיום המסלול, הודה ריבלין ליד יצחק בן-צבי ולמנכ"ל העומד בראשו, יעקב יניב: "בזכות יד בן-צבי ישראלים רבים יודעים מאין באו. אם לא נדע מאין באנו לא נדע לאן נלך".

לדברי מנכ"ל יד יצחק בן-צבי, יעקב יניב :"לקראת יום ירושלים ערכנו הבוקר סיור ייחודי עם ח"כ רובי ריבלין. הסיור מהווה אירוע פתיחה של מכלול אירועי ירושלים המתקיימים כמידי שנה ביד בן-צבי ובניהם מרתון הסיורים, סינדרום ירושלים ועוד שלל פעילויות. במהלך הסיור הלכנו אחורה בזמן, סיירנו במחוזות ילדותו של ריבלין אשר מהווים מיקרו-קוסמוס של חיי המדינה החל בתקופת המנדט: ביחסים שבין קהילות, חיי שגרה של ערבים ויהודים, הכרזת כ"ט בנובמבר וכלה בבניין הכנסת הראשונה של כנסת ישראל בירושלים - בית פרומין. בתוך כל אלה שזורים חי היומיום של תושבי ירושלים. המפגש היה מרגש ומעשיר ונשמח להתחיל מסורת שבה ח"כ ריבלין ידריך מידי שנה סיור בעקבות נקודות ציון חשובות בחייו השלובות בחיי המדינה".

הסיור החל ליד בית הוריו של ריבלין בשכונת רחביה: "רחביה שבה גדלתי בשלהי המנדט ובשנותיה הראשונות של המדינה, היתה תמהיל בין ישן לחדש, בין ספרדים ואשכנזים, בני העליות השונות והותיקים, עניים ועשירים" ריבלין נזכר באירועים רבים שחווה בילדותו: "אינני יכול לשכוח את המשפחות שפונו על ידי הבריטים כדי שבתיהם ישמשו לצרכי הצבא הבריטי, והם מחפשים מקום מגורים בבתים שמסביב ללא הועיל. לא אשכח את החוליות הבריטיות מתפרשות סביב ביתו של דן מרידור ועוצרים את אביו אליהו מרידור". ריבלין סיפר על ביתו במאבק המחתרות: "אצלנו היה הסליק הראשון ברחביה. חפרנו אותו בחצר ביתנו. למזלנו הוא לא נפגע כאשר פגע בביתנו פגז.

ריבלין התייחס למצוקת הדיור בירושלים של אז והתייחס לביקוש הגובר לדירות בירושלים היום, נוכח דירות ריקות רבות בעיר: "ישנם יהודים רבים תושבי חוץ, שרוכשים דירה בירושלים כי הם רואים בכך ברכה וסמל לקשר עם העיר. אך לא ייתכן שבירושלים יעמדו אלפי דירות ריקות בשעה שזוגות צעירים ואזרחים רבים משוועים לגור בעיר. על ראש העיר ברקת להטיל על בעלי דירות ריקות שאינם משכירים את דירתם, ארנונה של פי 3 או 4 מהרגיל. אסור שירושלים תהיה עיר רפאים. עלינו לתת לכולם את ההזדמנות לגור בה. גם הכנסת מחויבת לפקח על כך" אמר ריבלין.

משם המשיך הסיור ליד יצחק בן צבי, צריף הנשיא. בדרך הראה ריבלין למשתתפים את הקיוסק ברח' רמב"ן: "כאן אכלתי את הארטיק הראשון בחיי לאחר המצור, שטעמו היה בשבילי כטעם המן וצפיחית דבש". ביד יצחק בן-צבי, סיפר ריבלין על הופעתו של השגריר הגרמני אנדראס בארץ, שנתקבל על ידי הנשיא בן-צבי: "הזעם היה גדול, אך לא זלג לאנרכיה. לא יכולנו לעכל את הופעתו של נציג העם הגרמני במדינת ישראל לאחר השואה. נרעדנו כאשר הנציג הגרמני הרכין את ראשו בפני דגל ישראל"

לצד צריף הנשיא סיפר ריבלין, כיצד אביו, פרופ' יוסף יואל ריבלין, נתבקש על ידי בן גוריון להציג את מועמדותו לנשיא המדינה מול יצחק בן-צבי: "אבי היה חבר קרוב של יצחק בן-צבי ועסק עמו במחקר והגות. יממה לפני הבחירות לנשיאות, הסיר אבי את מועמדותו וקרא לתמוך ביצחק בן-צבי. היינו משפחות חברות, והמירוץ לנשיאות לא פגם ביחסים. לכבוד בר המצווה שלי הוזמנה משפחת ריבלין לצריף הנשיא, כמחווה לישוב הישן ואנשי העלייה השנייה, ואף קיבלתי מתנה לרגל שמחתי מרחל ינאית" נזכר ריבלין.

בהמשך המסלול, עצר ריבלין לצד הגימנסיה העברית, בה למד 12 שנות לימוד: "אני היחיד מבין אחי שסיים 12 שנות לימוד בגימנסיה. ליד הגימנסיה שכן הצריף של שבט מצדה של הצופים. לא היה אפשר לדבר על הגימנסיה בלי לדבר על שבט מצדה. אני הייתי בגדוד עין גדי, המדריכים שלנו היו עמוס עוז וא.ב. יהושע שגרו סמוך אלי. תנועת הנוער היתה כל חיינו.. למעשה, הייתה זו תנועת נוער שלצדה בית ספר". ריבלין נזכר כיצד היתה הגימנסיה העברית המוסד היהודי הראשון שקלט תלמידים ערבים: "בתקופתי קלטה הגימנסיה שני תלמידים ערבים למרות המחאות והביקורת, היה זה ראשית הביטוי לאינטגרציה בירושלים".

מול משרדו של בן גוריון, סיפר ריבלין כיצד ארבו לראש הממשלה בן גוריון בניסיון לקבל את חתימתו: "בתקופתי אספו חתימות של מנהיגים ואנשי ציבור. בכנסת הראשונה נמנע מאיתנו לקבל את חתימתו בגלל הסדר שהנהיג משמר הכנסת, ליד הגימנסיה היה הרבה יותר פשוט. אני זוכר את הסחר מכר בין החתימות, בין הילדים חתימה אחת של בן גוריון היתה שווה שש חתימות של בגין, ולא היה זה לגנותו של מנחם בגין, הוא פשוט היה חביב יותר ונגיש יותר כאיש אופוזיציה".

ברחבת המוסדות הלאומיים סיפר ריבלין על ימי המצור על ירושלים: "אחי היה לוחם במלחה, בן 14 בלבד. התפקיד שלי כילד בן 9 היה מפקד טנק, של מים כמובן. שאבנו מים מהבארות ברוממה וחילקנו בשכונה במשורה, 3 פעמים בשבוע". ריבלין סיפר על ליל כ"ט בנובמבר: "היינו אחת המשפחות בשכונה בעלי רדיו גדול. ואנשים רבים הצטופפו ברדת החשיכה כדי לשמוע את הדיון באו"ם. לא הבנתי על מה התכונה, נרדמתי בבגדיי, והתעוררתי לקולות של שמחה ובכי. יצאנו באישון לילה בהתרוממות רוח גדולה מביתנו, הרחובות מלאו אנשים ונשים וכולם צעדו לרחבת המוסדות הלאומיים. היה זה לילה גדול, שבו חווינו שמחה אדירה מהולה בחרדה מפני הבאות"

בנוסף, ריבלין הצהיר כי אינו רואה בדמוגרפיה איום: "בארץ ישראל של אז היו בסך הכל 600 אלף יהודים, החלום שלי בשנת 48 כאשר הייתי בן עשר היה שבשנת 2000 יהיו בארץ ישראל שני מיליון יהודים, כאשר אמרתי זאת בקול יש שחשבו שאני הוזה או שהשתבשה דעתי, והנה בשנת אלפיים היינו שישה מליון יהודים".

המסלול הסתיים בבניין הכנסת הישנה, שם הורה ריבלין כיו''ר הכנסת לשמר את המקום ולהקים בו מוזיאון: "לתדהמתי נודע לי שהבניין נמכר לקבלן ובכוונתו להרוס את המבנה. ראיתי בכך בכייה לדורות, וביקשתי מהממשלה לרכוש את הבניין מחדש ולפצות את הקבלן. על פי חוק שהכנסת קיבלה יוקם כאן מוזיאון הכנסת. אם האמריקנים יכולים לשמר את פעמון החירות בפילדלפיה, אנחנו יכולים לשמר את הכנסת הישנה למען הדורות הבאים".

ריבלין התייחס להצעה להעלות את אחוז החסימה, ואמר: "האבות המייסדים קבעו אחוז חסימה נמוך מתוך הבנה שאנו חיים בחברה מסוכסכת ומפוצלת, בעלת דעות והשקפות רבות, ויש לאפשר לכולן להישמע. גם מי שרוצה לחזק את המשילות, איננו יכול להתעלם מהחובה לאפשר ביטוי מקסימלי לכל שכבות העם".