שר החינוך פירון: אני לא מוכן שילד שנולד בשכונה כזו או אחרת ירגיש שגורלו נחרץ

בכנס הסגנים נשא שר החינוך הרב פירון דברים ואמר:''יש להגדיר מחדש את יעדי בית הספר, להתאים את הלמידה למאה ה-21, עלינו לחשוב איך אנחנו בבונים יחד חינוך אחר, שוויוני ועדכני לילדי ישראל"

עמי שרון 27/05/2013

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

style="text-align: right;" dir="rtl">הכנס השנתי של פורום הסגנים נפתח בהתכנסות של עשרות סגנים וממלאי מקום ראשי רשויות מקומיות במלון 'קראון פלאזה' בירושלים. במסגרת הכנס, שיתקיים לאורך הימים ראשון שני ושלישי, יזכו המשתתפים לשלל פעילויות, פאנלים והרצאות מפיהם של מומחים בתחומים שונים, ובהשתתפותם של נכבדי ציבור רבים.

אירוע הפתיחה החגיגי שנערך הערב במלון הירושלמי היווה את יריית הפתיחה לכנס. השתתפו בו שר הפנים ח"כ גדעון סער, שר החינוך ח"כ הרב שי פירון, יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין, סגן שר במשרד לשירותי דת ח"כ אלי בן דהן, סגנית שר הפנים ח"כ פאינה קירשנבאום, ח"כ הרב יעקב אשר, יו"ר פורום הסגנים ומ"מ ראש עיריית בת-ים אורי בוסקילה, יו"ר הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו סם בן שטרית, נציג מרכז השלטון המקומי אבירם כהן, יו"ר מועצת מרחב הנגב שמוליק ריפמן ועוד רבים וטובים.

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין היה ראשון הדוברים מבין השרים. הוא התייחס לחשיבות עיגון הסמכויות של הרשויות המקומיות בחקיקה: "הכנס היום מוכיח שיש המשך למושג של 'שער העיר' בו ישבו בעבר שופטים, נביאים ומנהיגים. ראשי הרשויות יושבים יום יום ב'שער העיר', מקבלים את האוכלוסייה ועוסקים בפיתרון בעיות" הוא המשיך ופנה לנוכחים: "מחויבותכם לעבודה מתבטאת בכך שאתם כאן היום. יש היום הרבה חברי כנסת רבים שכיהנו בעברם כראשי רשויות ויש להם מחויבות אין קץ לשלטון המוניציפאלי. יש לעשות גבולות בחקיקה לסוגיות של השלטון המקומי, לעשות מה שהכנסת נדרשת לעשות. המגע של האזרח עם נציגי השירות המרכזי מוגבל בזמן ובמקום, אך עם נציגי השלטון המקומי זה שונה. המגע הוא יומיומי. אין אחריות בלי סמכות, והסמכויות של נציגי השלטון המקומי צריכות להיות ברורות ומוגדרות בחקיקה. מצפה לנו עבודה משותפת אינטנסיבית מאוד ואני מזמין אתכם לאחר הבחירות להיפגש ולשפר. פעילות הסגנים וממלאי המקום אינה פחותה מפעילות ראשי הערים, רק שלפעמים היא סמויה מן העין וחלקה אף נעשית בהתנדבות. לכן אני מצדיע ליושבים כאן, המייצגים את כל המגזרים ואת כל הרשויות"

בהמשך נשא דברים שר החינוך ח"כ הרב שי פירון. הוא דיבר על הצורך החשוב בחתירה לצמצום פערים בין תלמידים מרשויות מקומיות שונות: "כל מנהיג יש לו שתי אפשרויות לכלכל את מעשיו. יש כאלה שכל מעשיהם מבוססים על 'מה לא' ויש כאלה שמנהיגותם בנויה על 'מה כן', על מה נכון, על איך אפשר לשנות את המציאות הקיימת. בפנינו אתגרים רבים. כלכליים, חינוכיים, חברתיים. כולם יודעים מה לא לעשות. מנהיג אמיתי הוא זה שאומר מה כן לעשות. אם אתם רוצים להיות מנהיגים תגידו רק 'כן'. המשימה החשובה ביותר היא צמצום פערים ושוויון הזדמנויות לכולם. אני לא מוכן שילד שנולד בשכונה כזו או אחרת ירגיש שגורלו נחרץ, אני לא מוכן שאם הוא יצליח ידברו עליו כמי שפרץ את הגבולות. אני גם לא מוכן שיעד השוויון יבוא רק מסיבות כלכליות. צריך לזכור שישעיה ירמיה ויחזקאל דיברו על הגר, היתום והאלמנה. מדינה שאין בה מושגים של דאגה לחלשים מאבדת את זכות הקיום שלה. צריך לייצר מצב שילדים שמגיעים מהפריפריות יקבלו יותר. אנחנו כמדינה צריכים לאפשר לכל אחד למצות את יכולתו"

עוד דיבר השר פירון על הצורך בהתאמת מערכת החינוך לעידן המודרני: "בתי הספר בישראל הולכים והופכים לפחות רלוונטיים. אם פעם המורה היה סוכן הידע ובלעדיו אי היה אפשר, היום הילדים יודעים לא פחות מהמורים. היום תפקיד המורה הוא להקנות כלים לחשיבה ביקורתית, ללמד להבין דבר מתוך דבר ולסייע לבניית אישיות בעלת חוש שידרה ערכי ומוסרי. ערים שלא תשכלנה להיכנס לתוכניות חינוך רדיקליות, וראשיהן לא יבינו שמערכת החינוך של האתמול היא סכנה לילד של המחר, תפגענה במטרות שלפנינו. יש להגדיר מחדש את יעדי בית הספר, להתאים את הלמידה למאה ה-21. כן, אנחנו יכולים לעשות את זה. עלינו לשנס מותניים, לא להתעצל ולהיכנס למשימת החינוך. עלינו לחשוב איך אנחנו בבונים יחד חינוך אחר, שוויוני ועדכני לילדי ישראל"

שר הפנים ח"כ גדעון סער בירך את ממלאי מקום ראשי הרשויות ודיבר על המשימות העומדות בפני נבחרי הציבור בכל הנוגע לרשויות המקומיות: "הסיכומים שהושגו לפני שבועיים ימים בנושא התקציב, ובכללם מענקי האיזון ותוכניות ההבראה, מאפשרים לשלטון המקומי לצלוח את התקופה הכלכלית הקשה ורבת הגזרות שאנחנו נמצאים בה. תפקידי הוא לשמור על כלי העבודה הבסיסיים של השלטון המקומי ולייצר רשת ביטחון לרשויות ובעיקר החלשות מביניהן. המצב לא אופטימלי. אלמלא המשבר, יכולנו להילחם גם על תוספות תקציביות. עיקר המאמץ בשלב הזה היה לשמור על הקיים במצב התקציבי הלא פשוט שאנחנו נמצאים בו"

סער התייחס גם לצורך בהסדרת דיני העיריות: "העיריות מנהלות על פי פקודה מנדטורית מיושנת. חלק מהפקודות אף מיותרות. לא כל דבר מצריך אישור. תקוותי לנסות לגבש קובץ דינים מודרני יותר. היום קיבלנו החלטה על דין הרציפות לרשויות המקומיות רשויות שיהפוך את הרשויות ליותר עצמאיות. ננסה לתת מענה פרטים פרטים, לאתר מקומות בהם אנחנו יכולים להקל בעזרת חקיקה"

עוד דיבר סער על חשיבות צמצום הפערים בין רשויות מקומיות חזקות לחלשות: "מענקי האיזון, הם קביים כדי להגיע לאיזון תקציבי. צריך להשתמש במרכיב הקרקע, מרכיב הגבולות ומרכיב התכנון כדי ליצור מציאות צודקת יותר, בין אם מדובר בפריפריה חברתית ובין אם מדובר בפריפריה גיאוגרפית. יש לפתח אזורי תעשיה, אזורי תעסוקה רלוונטיים ליצירת צמצום פערים בין רשויות מאוד חזקות לרשויות מאוד חלשות"

סער התייחס גם לחשיבות של פישוט תהליכי הבניה ברשויות המקומיות ולסוגיית המסתננים: "המסתננים הם נקודה מורכבת וכואבת בחברה הישראלית. הממשלה הקודמת הצליחה לבלום גל דרמתי של מסתננים. חלה אמנם ירידה, אבל אם לא נגלה נחישות לאורך זמן וגישה ברורה בנושא, הבעיה תתחדש. מדיניות הממשלה היא להחזיר את המסתננים למדינותיהם או למדינות שלישיות. אישרנו שני חוקים הנוגעים לכספי המסתננים. הכספים יעברו למדינות המקור של אותם מהגרי עבודה. התקווה היא כי זה יהיה התמריץ שיניע את חזרתם למדינותיהם"

סגן השר במשרד לשירותי דת, ח"כ הרב אלי בן דהן, דיבר על חשיבות שיתוף הפעולה מצד הרשויות המקומיות במהפכת שירותי הדת הכוללת את פתיחת אזורי הרישום לנישואים, ניתוק הפוליטיקה מהמועצות הדתיות ואיחוד המועצות. לדבריו: "סוכם עם משרד האוצר כי הכסף שייחסך יוקדש גם הוא לשירותי דת, כך יזכו האזרחים לשירותים טובים ויעילים יותר"

מי שדבריו היכו גלים היה, יו"ר מועצת מרחב הנגב, שמוליק ריפמן, שהתייחס לסוגיית השוויון בנטל שנידונה בשבוע האחרון: "מה שעשתה החברה הישראלית לדתיים ולחרדים הוא בושה בכל קנה מידה בינלאומי. אם במדינה אחרת היו מתייחסים כך ליהודים ולילדים של יהודים כל עם ישראל היה עומד על הרגליים. בואו נוריד פרופיל בעניין הזה" דבריו זכו למחיאות כפיים סוערות מצד הנוכחים באולם.