בג''ץ קבע:אפשר לתבוע את הרשות הפלסטינאית

פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון: "ניתן לתבוע את הרשות הפלשתינית".

עמיעד טאוב 22/07/2007

חר עיכוב של ארבע שנים, פסק בית המשפט העליון, בשבוע שעבר, כי הרשות הפלשתינית איננה מדינה וכי אין לה חסינות ריבונית מפני התביעות המוגשת נגדה.

בית המשפט העליון פסק כי כל התביעות שהוגשו כנגד הרשות הפלשתינית יכולות להמשיך ולהתנהל. מאות קורבנות טרור ומשפחותיהם הגישו תביעות כנגד הרשות הפלשתינית לקבל פיצוי בגן נזקי הפיגועים. הרשות הפלשתינית התגוננה בטענה, כי יש לה מעמד של מדינה וכי יש לה חסינות ריבונית מפי התביעות, ועל כן לא ניתן לתבוע אותה בבית המשפט.

עורכי הדין של התובעים טענו כי על פי המשפט הבינלאומי ולפי עמדת משרד החוץ הישראלי, אין לרשות הפלשתינית כל מעמד של מדינה ואין היא נהנית מחסינות. בתי המשפט העליון, בפסק תקדימי, קיבל, כאמור, את טענת קורבנות הטרור והורה על המשך תביעותיהם נגד הרשות הפלשתינית.

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, המייצגת את מרבית התובעים, לרבות המקרה של הלינץ' ברמאללה, אמרה בתגובה כי "זו החלטה חשובה, אשר מעתה תאפשר לקורבנות הטרור לקבל את הפיצוי שמגיע להם מהרשות הפלשתינית".

לדבריה, "בית המשפט העליון בישראל פסק כמו שפסקו בתי המשט ברחבי העולם. לא הייתה כל סיבה משפטית, ודאי לא מוסרית, לעכב את התיק ארבע שנים. משפחת קורבן הלינץ' ויתר קורבנות הטרור יכולים סוף סוף לקבל את המגיע להם מאלה שאחראים להחרבת עולמם".