נמשכת התמיכה הציבורית במאבק חקלאי גוש קטיף

נשות החקלאים ממשיכות בשביתת הרעב במקביל לקינה ענקית שתערך הערב במאהל.
בעקבות קריאתו של מזכ''ל המפד''ל הודיעו גם תנועת המושבים ותנועת הקיבוצים על תמיכה במאבקם של חקלאי גוש קטיף.
אהרון חזות יו''ר מטה המאבק:''הממשלה רומסת את כבוד האדם וחרותו והמאבק יחריף''.

עמיעד טאוב 23/07/2007

(צילום: אורח)

חקלאי גוש קטיף השובתים מול הכנסת ממשיכים לקבל תמיכה במאבקם עם הצטרפותם של תנועת המושבים ותנועת הקיבוצים באופן רשמי למאבק. במקביל שוקדים המארגנים על פעולות נוספות, במקביל לשביתת הרעב של נשות החקלאים תערך היום בשעה 20,00 קינת ענק במאהל על חורבן הבית הלאומי והבית הפרטי. מחר ב20.00 יתקיימו במאהל תפילות לסיכום הצום ושביתת הרעב , לאחר התפילה תימסר הודעה מטעם המארגנים על דרכי הפעולה בהמשך המאבק. אהרון חזות יו''ר מטה מאבק החקלאים הבטיח היום כי המאבק רק ילך ויחריף:" נמשיך להחריף את המאבק עד שיושבו זכויות כל המפונים למצב שהיה ערב הפינוי, כלומר בית, עבודה והחזרת החיים למסלולם במידת האפשר, אנו פועלים בשלושה מישורים: בפן הפרלמנטרי כבר גייסנו חתימות של למעלה מ-50 חברי כנסת ושרים שתומכים בהקמת ועדת שרים להסרת חסמים בירוקרטיים ולשינוי חוק פינוי פיצוי במקביל נמשיך בפעילות המשפטית והציבורית המשלבת ימין ושמאל בפן ההומניטרי".

חזות שנפגע בעבר בפעילות טרור וגידל במשך 10 שנים חממות של עגבניות ופרחים בישוב גן אור לא נרתע מהחרפת המאבק:"לפני כחודש הודיעו לנו ממשרד רה"מ כי נצטרך להסתפק במה שיש וכי השנתיים של ההידברות השקטה לא הועילו אז הבננו כי נצטרך לצאת למאבק ללא הגבלה, בדיעבד מה שקרה זה שלא רק שלא היה פתרון אלא החקלאים נושלו ממה שהיה להם בשום מדינה בעולם זה לא היה מתקיים רק בישראל נרמסו כבוד האדם וחרותו בצורה קשה ע"י ממשלה ואנו נאבק בכל דרך עד שנקבל את מה שנלקח מאיתנו בדין ולא בחסד

ביום ד' האחרון ביקר מזכ"ל המפד"ל שר שלום ג'רבי באוהל המחאה של חקלאי גוש קטיף וקיים דיון עם ראשי החקלאים אודות הדרכים לקדם את הסיוע לו הם נדרשים. בסיום המפגש אמר ג'רבי: העם בישראל ללא הבדלי דת גזע מין ודעה פוליטית צריך להפנים כי מחאתם ומאבקם הצודק של חקלאי גוש קטיף איננו עניין של ימין ושמאל אלא עניין הומניטרי, שאל לחברה הישראלית להתעלם".

ג'רבי הוסיף וקרא לראשי התנועה הקיבוצית, לראשי תנועת המושבים ולחבריהם לסייע באופן אקטיבי למאבק החקלאים, להגיע לירושלים ולחזק את החקלאים. " ראשי המגזר הקיבוצי וההתיישבותי מכירים בחשיבות פתרון מצוקות החקלאים יותר מתושבים אחרים במדינה, הם היו אלו שהגיעו לסייע בפירוקם של המשקים בגוש קטיף, הם מכירים באופן אישי את החקלאים והם אלו שצריכים לקום היום ולזעוק את זעקתם של חקלאי הגוש".

היום מסתבר כי תנועת המושבים אימצה בחום את קריאתו של ג'רבי. מזכ"ל תנועת המושבים, איתן בן דוד הודיע כי תנועת המושבים תומכת במאבקם של חקלאי גוש קטיף לשעבר וקוראת לממשלה לעשות את הנדרש כדי לסייע להם בשיקום פעילותם החקלאית, לדבריו, המגזר החקלאי בארץ עובר זעזועים קיומיים רבים, אשר אינם מיטיבים עם מי שמוציאים את פרנסתם מהאדמה. אם נוסיף על כך את מצוקתם של מפוני גוש קטיף שנאלצו לעזוב את משקיהם, הרי שהם עומדים בפני מציאות בלתי אפשרית. בן דוד אמר שהמאבק לעזרת מפוני גוש קטיף אינו קשור לעמדות פוליטיות, אלא הינו הומניטרי. אולם מעבר לדאגה לעתידם האישי של המפונים, אנשי גוש קטיף הוכיחו שהם יודעים להקים ולפתח חקלאות מצליחה ורווחית. אם מדינת ישראל תשכיל לתת להם את הדחיפה כדי שיעברו את תקופת המשבר, בסופו של דבר גם המדינה תצא נשכרת מכך.

מזכ"ל תנועת המושבים שלח מכתב למזכ"ל המפד"ל, שר-שלום ג'רבי, שבו הוא מביע את תמיכת התנועה במאבק. "ברצוני לחזק את ידיך במחאה ובמאבק של חקלאי גוש קטיף, כמזכ"ל תנועת המושבים וכבן מושב רינתיה, דור שלישי לחקלאים. ההתיישבות הכפרית והחקלאות הם האמצעי המרכזי של מדינת ישראל לשמירת אדמות הלאום ולהבטחת אספקת מזון טרי לאוכלוסיה בכל מצב ובכל תנאי ועל כן שותפה תנועת המושבים במאבקכם, כתנועה ההתיישבותית הגדולה בארץ וכאחת מאבני היסוד במפעל הציוני. כולי תקווה שזעקתכם תשמע ויינקטו הפעולות ההולמות," כותב בן דוד.

ראשי תנועת הקיבוצים הודיעו גם הם על תמיכה במאבק ואף שלחו מכתב לראש הממשלה אהוד אולמרט בו הם דורשים לסייע למפונים.

במכתב שהעתקו נשלח לשלום שמחון שר החקלאות כותבים מזכירי התנועה הקיבוצית גברי ברגיל וזאב שור:" בשבועות האחרונים נחשפנו למצוקתם של חקלאי גוש קטיף, אשר גם כיום, שנתיים לאחר הפינוי, לא חזרו לעבודתם כחקלאים ולמעשה, נשארו ללא עבודה, למיטב ידיעתנו, רק 50 מתוך 400 חקלאים עוסקים כיום בפועל בחקלאות, לכל השאר כאמור, לא הצליחה המדינה למצוא פתרון ראוי, כחקלאים, וכגוף התיישבותי, אנו מודעים לקשר העמוק הנוצר בין חקלאי לאדמתו. יודעים אנו שחקלאות איננה רק מקור הכנסה, אלא דרך חיים. כל זה הופך את משבר אותם חקלאים לקשה מנשוא.

"אנו פונים אליך, ומבקשים שממשלת ישראל תעשה את כל אשר נדרש, על מנת למצוא פתרון לכל אותם חקלאיים, כפי שהבטיחה להם המדינה בזמן הפינוי, פתרון שיאפשר להם לחזור ולהיות אזרחים תורמים למדינת ישראל" כותבים ראשי הקיבוצים.

ראשי התנועה הקיבוצית אף פנו השבוע לקיבוצים, וביקשו את עזרתם לסייע לחקלאי גוש קטיף לשעבר ולבוא להזדהות עמם באוהל המחאה מול משרד האוצר, על מנת שאלה יוכלו לחזור ולעסוק בחקלאות.