אוניברסיטת בר-אילן העניקה אות מפעל חיים לשחקן מייק בורשטיין

השחקן וזמר, מייק בורשטיין, אחד מענקי הקולנוע והתיאטרון העברי והאידי קבל אות הוקרה על מפעל חיים מאוניברסיטת בר-אילן. הטקס התקיים במסגרת הקורס "כל העולם במה" של ד"ר יניב גולדברג בתוכנית ברוקדייל, באוניברסיטת בר-אילן.

ליאת עפרי 22/10/2013

(צילום: יחסי ציבור)

dir="rtl">אות ההוקרה על מפעל חיים מטעם אוניברסיטת בר אילן הוענק לבורשטיין "על פעילותו רבת השנים ותרומתו לתרבות, לתיאטרון, לקולנוע ולאמנות בישראל". מייק הודה להנהלת האוניברסיטה על קבלת האות, וסיפר כי מכל תפקידיו הוא לעד יזכר כ"קונילמל". את אות ההוקרה העניקו לו פרופ' יפה זילברשץ, המשנה לנשיא האוניברסיטה, ומר יונה טילמן עוזר בכיר לנשיא האוניברסיטה וראש תוכנית ברוקדייל.

מייק הוא בנם של שניים מגדולי הבמה היידית, פסחקה בורשטיין וליליאן לוקס.  מייק ששיחק במספר רב של סרטי קולנוע, והצגות תיאטרון בארץ ובעולם, בין השאר בתפקיד ראשי במחזמר 'בארנום' בברודווי, שם שיחק ביידיש עברית, אנגלית, ספרדית, הולנדית ושפות נוספות. אבל מייק בורשטיין קנה את שמו וייזכר לנצח כקונילמל. "זה התפקיד שאיתו יזכרו אותי" אמר מייק, "לנצח אהיה קונילמל".

בורשטיין, שהוא מאחרוני נציגי התיאטרון האידי של הסקנד אבניו בניו-יורק, סיפר על ילדותו בתיאטרון, על המשחק לצד הוריו, ועל כך שחונך כי צריך לשחק גם כשהיה חולה ולא היה מסוגל כמעט לעמוד על הרגליים, כי "The show must go on".

עוד סיפר מייק על כך שהוא ויתר על התפקיד הראשי במחזמר שלמה המלך ושלמי הסנדלר במקום אילי גורליצקי כי הכי חשוב בעיניו להיות אנושי ומוסרי, ובלשונו: "א מענטש"...

מייק, שעלה לראשונה על הבמה בגיל שלוש ומאז לא עוזב אותה, סיפר על דרכו כשחקן נודד, ועל אהבתו לישראל ולשפה היידית. אני מקווה שעוד הרבה שנים ימשיכו לדבר ביידיש והתרבות הזו לא תעלם. "יש ביידיש אוצר תרבותי גדול, שמי שלא יודע יידיש אינו מסוגל להכירו ומתנכר בעצם למורשת היהודית ממנה הגענו", אמר מייק.