הרבצ"ר לשעבר: "יש היום בצה"ל יותר מפקדים דתיים וזה מאיים על גורמים מסוימים"

"יש גורמים שדוחפים את הצבא להיות מתירני, זועקים ומזדעקים ש'הדתיים מאיימים על הצבא' ושיש 'הדתה' של הצבא וזה מסוכן ופוגע בפלורליזם. זה קשקוש אחד גדול. יש היום יותר מפקדים דתיים מאי פעם. ישנם מג"דים, מח"טים, וזה בהחלט מאיים על גורמים מסוימים. מג"ד גבעתי היום יהיה עוד כמה שנים בודדות מפקד החטיבה והאוגדה. זה אחד אחרי השני, וזה מרתיע אנשים", כך אומר הרב הצבאי לשעבר הרב אביחי רונצקי לעיתון 'בשבע' שיתפרסם בשבת הקרובה.

עמי שרון 06/11/2013

(צילום: דובר צה''ל)

dir="rtl">בכתבתו של ישי פרידמן, מתריעים ראשי ישיבות הסדר ומכינות, ביניהם הרב חיים דרוקמן והרב צפניה דרורי ("הציונות הדתית נרדמה בשמירה"), הרב משה הגר ("צה"ל יפסיד חיילים טובים") והרב אביחי רונצקי מפני נוהל חדש שצה"ל רוקם מאחורי גבם, שצפוי לפוגג את פקודת השילוב הראוי ולפגוע קשות בשירות החיילים והקצינים הדתיים. הרבנים מפנים את הביקורת כלפי ארגוני נשים וגופים אזרחיים החוששים מתהליך ההדתה בצה"ל, ומבקשים להדיר ממנו את החיילים הדתיים.

כעסם של הרבנים על המערכת הצבאית אינו רק על השינויים הצפויים, שיכללו חיוב קצינים וחיילים לשמוע שירת נשים, הגדלת מספר החיילות על חשבון פלוגות מגדריות ומתן היתר לביגוד מתירני באימונים ומד"סים, מהלך שצה"ל הגביל בעבר מתוך התחשבות בחיילים הדתיים. הוא מופנה בעיקר לכך שכל התוכנית נרקחה תוך התעלמות ואי שיתוף רבני הציונות הדתית, ודחיקת עמדתו של הרב הצבאי הראשי, הרב רפי פרץ.

"אף אחד לא שיתף אותנו, לא דיברו איתנו ולא ביקשו התייחסות", מספר הרב חיים דרוקמן ל'בשבע'. "המידע על השינויים 'הודלף' לנו כמו לאחרים, מפקדים וחיילים שהביעו דאגה לנוכח שינוי סדרי בראשית. אי אפשר לפגוע בזכויות הלגיטימיות והאלמנטריות של החייל הדתי וביתר שאת של הקצין הדתי, וממה שאני שומע אלו הם הנפגעים העיקריים. על כן אנחנו נזעקים, זה חמור מאוד".

"בפעם הקודמת כשהתבררה פקודת 'השילוב הראוי', ישבה ועדה שבה היו שותפים גם נציגי ישיבות ההסדר והמכינות קדם צבאיות", אומר הרב דרוקמן, "ישבנו יחד עם אנשי הצבא ומפקד זרוע יבשה רון טל. להגיד שלא היו בעיות גם אז? היו בעיות, אבל הכול היה מתואם, בהידברות, מתוך רצון להגיע להבנות משותפות ומתוך כך ידענו ללכת ביחד. אינני יודע למה צריך דבר חדש פתאום, אך אם רוצים לשנות, צריך לזמן את האנשים שנוגעים בנושא ולדבר איתם, לא מעליהם, ולהגיע למסקנות משותפות. לא עשו כך במקרה הזה. לא הייתה שקיפות, לא יידעו אותנו בכלום והדברים הגיעו לאוזנינו כאשר הם כבר עומדים להיות גלויים".

הרב הצבאי הראשי לשעבר, הרב אביחי רונצקי, מכוון את האש לגורמים שלדבריו הסיתו את המערכת הצבאית נגד הישיבות והמכינות. "יש כל מיני גורמים שפועלים בעניין ודוחפים את הצבא להיות מתירני", קובע הרבצ"ר לשעבר, "הם זועקים ומזדעקים ש'הדתיים מאיימים על הצבא' ושיש 'הדתה' של הצבא וזה מסוכן ופוגע בפלורליזם. זה קשקוש אחד גדול. יש היום יותר מפקדים דתיים מאי פעם. ישנם מג"דים, מח"טים, וזה בהחלט מאיים על גורמים מסוימים. מג"ד גבעתי היום יהיה עוד כמה שנים בודדות מפקד החטיבה והאוגדה. זה אחד אחרי השני, וזה מרתיע אנשים. העיסוק בחשש מפגיעה בשירות הנשים בצבא וחקירת תהליכי עומק על 'הדתה' בצה"ל, מתעלמים מהשאלה מדוע יש ואקום בתוך הצבא, מדוע יש ציבורים שהולכים לפיקוד וכאלה שלא. צריך להבין שהרבה דברים השתנו בצבא. מה שקורה היום הוא לא מה שהיה בעבר, ורבני הישיבות והמכינות בסך הכול מדברים על תנאים בסיסיים כדי שחייל דתי יוכל לשרת".

גם הרב משה הגר, אל"מ במיל' העומד בראש איגוד המכינות, סבור שבשנים האחרונות צה"ל קשוב הרבה יותר לארגונים אזרחיים כמו הקבוצות הפמיניסטיות, וגם ארגוני שמאל הבאים באצטלה אקדמית. התוצאה לדבריו תהיה איבוד חיילים טובים. "הציונות הדתית היא גורם שצריך להתייחס אליו. צה"ל צריך להקשיב לעמדות שלנו. הוא לא חייב לקבל, אך ודאי שאוזנו צריכה להיות כרויה לנציגי הציבור הזה. אנחנו שולחים הרבה חיילים וצריכים להיות שותפים. אמנם ההחלטות לא בידינו, אבל צריך להקשיב. כאן לא הייתה הקשבה. למעשה, מקשיבים לגורמים אזרחיים מאוד מסוימים ומתעלמים מהציונות הדתית. אם צה"ל יאמץ את המתווה המדובר והוא לא יאזין לעמדות נציגי הישיבות והמכינות, אין ספק שהצבא יאבד חיילים טובים".

 הכתבה המלאה תתפרסם בעיתון 'בשבע' הקרוב.