לטייל בלי ללכלך

בשעה שברא הקב"ה את האדם נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן ואמר לו: "ראה מעשיי כמה נאין ומשובחין הן וכל מה שבראתי בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי שאם תקלקל אין מי שיתקן אחריך" (מדרש רבה קהלת).טיול בחיק הטבע הוא בילוי פשוט, זול ומהנה מאוד בכל גיל. משפחות רבות מנצלות את חופשות הילדים מבית הספר כדי לבלות זמן איכות משפחתי בטיול באזורים שונים בארץ. אך יחד עם ההנאה מהטיול, יש לזכור שמוטלת עלינו האחריות להשאיר את המקומות בהם ביקרנו יפים ונקיים גם לבאים אחרינו.

אייל רותם 16/09/2014

(צילום: יחסי ציבור)

dir="rtl">כאשר אנו מטיילים בארץ, אנו מצטיידים לרוב באוכל, שתייה, חטיפים וכו'. באופן טבעי במהלך הטיול אריזותיהם של המוצרים שבחרנו לקחת מייצרות כמויות לא מבוטלות של זבל. את הזבל חשוב לקחת אתנו ולא להשאירו זרוק בחיק הטבע, מכמה סיבות-

שימור האתר- חלק מההנאה שאנו שואבים כמטיילים באתרי מורשת ומסלולי הליכה בטבע נובעת מהיופי הטבעי במקומות אלו. אם לא נקפיד להשאיר אותם נקיים כפי שהיו כשהגענו, תיפגם הנאתם של אנשים שיגיעו למקום בעתיד.

הגנה על בעלי החיים- כשאנו משאירים אחרינו פסולת עלולים בעלי חיים שונים לטעות ולחשוב שחומרים שאינם מתאימים להם למאכל הם מזון, וכתוצאה מכך לחלות ואף למות. כבר קרה שיעל מתה בגלל שאכלה שקיות שהשאירו מטיילים.

שמירה על איכות הסביבה- במקום להשאיר את האשפה בשטח ולזהם את הסביבה, קחו אותה אתכם והשליכו אותה בפחים מיוחדים המתאימים למיחזור קרטון וניירות, זכוכיות ופלסטיקים.

משהבנו את חשיבות השמירה על הניקיון בטיול, הנה מספר טיפים שיעזרו לנו לעשות זאת בקלות, ביעילות, ואפילו בכיף:

לא לשכוח לקחת אתנו כחלק מהציוד שמארגנים לטיול גם שקיות זבל עבות שלא יקרעו בדרך.

בסוף כל ארוחה בשטח או כאשר אנו עוזבים אתר לינה- נעבור ונוודא שלא השארנו אחרינו דבר שאינו שייך לטבע.

 משחק "שופינג"- ניתן להביא מהבית שקיות של חנויות שהילדים אוהבים ולאתגר אותם לאסוף כמה שיותר לכלוך מהרצפה במהלך יום הטיול. המנצח הוא מי שעשה הכי הרבה "קניות". כך נשאיר את השטח אפילו נקי יותר משהיה כשהגענו.

 מומלץ לחבר לתיק כבר מהבית לולאה או חבל שיהיה נוח לקשור אליו שקית זבל, כך שלא נצטרך להכניסה לתוך התיק.

"פקקולים"- פטנט ישראלי המיוצר ע"י חברת "שורש". זוהי רצועת בד צבעונית ויפה המתחברת לתיק, ועליה קשורים פקקים של בקבוקים סטנדרטיים. כך ניתן לאסוף הן את הבקבוקים שלנו והן בקבוקים שמטיילים קודמים השאירו בשטח מבלי שיתפסו מקום בתיק. ההכנסות ממכירת המוצר מושקעות בשיקום הטבע סביב הכנרת.

 כדאי לברר מראש אם יש בקרבת האתר פחים מיוחדים למחזור קרטון, ניירות, זכוכיות וכו', ובמידה וכן להעדיף אותם על פני פחים רגילים.

שיהיה לכולנו טיול מהנה ונקי!