כתב יד נדיר של משנה תורה לרמב"ם מוצג במוזיאון ישראל

שני כרכים של כתב יד מאוייר ונדיר של משנה תורה, חיבורו ההלכתי המונומנטלי של הרמב"ם, מוצגים במוצג מיוחד זה ליד זה במוזיאון ישראל לרגל ציון שנת היובל ליסוד המוזיאון. כתב היד, שנוצר בשני כרכים במאה ה-15 בצפון איטליה, נחשב לאחד מכתבי היד העבריים המפוארים ביותר של משנה תורה, מערב המצאת הדפוס. הכרכים הופרדו זה מזה לפני כ-200 שנה, ואוחדו עכשיו מחדש במוזיאון ישראל.

אייל רותם 01/06/2015

(צילום: אורח)

dir="rtl">באירוע חגיגי להשקת כרכי כתב היד המאוייר בהשתתפות נציגי הוותיקן, שהתקיים במוזיאון ישראל, השתתף הראשון לציון הרב הראשי רבי יצחק יוסף. במשך שעה ארוכה בחן מקרוב את כרכי כתב היד ושמע הסברים מפי האוצרת ד. רקח-ג'יברה.

בדבריו באירוע ההשקה בהשתתפות נציגי הוותיקן עמד הראשל"צ על מרכזיותו של הרמב"ם בספרות ההלכה: "הרמב"ם היה המיוחד שבפוסקי ההלכה, מורה הדרך שלנו בכל ההלכות, שהביא והעמיד את המסורת של התורה, עד שאמרו עליו ממשה רבינו עד משה בן מימון לא קם כמשה". בדבריו ציין עוד, כי הרמב"ם בפסיקותיו שיקף את רקמת החיים של הקהילות היהודיות השונות שחיו בשכנות עם עמים אחרים. "אין יום שיהודי לא נזקק לרמב"ם. הרמב"ם זה תורת החיים שלנו ומכאן חשיבותו הרבה לעם היהודי". בסיום דבריו הודה הראשון לציון לספריית הוותיקן על השאלת כתב היד. דברי הערכה ויישר כוח השמיע למוזיאון ישראל על המיצג המיוחד והוסיף  כי "כדאי להביא בתי ספר שלמים ואת הנוער שלנו למוזיאון כדי שיראו את המיצג המיוחד ואת המסורת שלנו"

הכרך הראשון של כתב היד המאוייר של משנה תורה, "היד החזקה לרמב"ם", כולל את ההקדמה והספרים ראשון עד חמישי: המדע, אהבה, זמנים, נשים וקדושה.  ואילו הכרך השני מכיל את הספר השביעי עד הארבעה עשר: זרעים, העבודה, הקרבנות, טהרה, נזיקין, קניין, משפטים ושופטים. הספר השישי ב"יד החזקה", ספר ההפלאה, עדיין לא נמצא. הכרך הראשון נשמר בספריית הוותיקן ונמסר בהשאלה למוזיאון ישראל לרגל חגיגות ה-40, ואילו הכרך השני של כתב היד נרכש לפני כשנתיים ע"י מוזיאון ישראל בשיתוף עם מוזיאון המטרופוליטן לאמנות. עתה, במסגרת חגיגות היובל לייסוד מוזיאון ישראל אוחדו שני כרכי כתב היד ומוצגים לעין כל במוזיאון ישראל.

ג'יימס סניידר, מנכ"ל מוזיאון ישראל: "הודות למחווה יוצאת הדופן של ספרית הווטיקן לאגף לאמנות ותרבות יהודית במוזיאון ישראל אנו זוכים להצגתם של שני הכרכים של כתב היד המפואר והחשוב של הרמב"ם - "משנה תורה" -  זה לצד זה בירושלים. כתב יד זה הוא אוצר נדיר הממזג את מורשת הספרות היהודית עם אמנות האיור המעולה מימי הרנסנס האיטלקי. השאלה זו היא דוגמא נדירה ובעלת משמעות רבה". 

"משנה תורה", היד החזקה לרמב"ם, אותו כתב וחיבר במשך 10 שנים, נכתב עברית ובו ריכז בכל נושא הלכתי את כל הדינים שנאמרו בתלמוד הבבלי, הירושלמי, במפרשי ההלכה, בספרות הגאונים והפוסקים עד לימיו. מיצג משנה תורה יהיה פתוח לקהל עד סוף חודש ספטמבר.

מיצג אחר המעורר עניין רב הוא תנ"ך הננו, התנ"ך הזעיר בעולם, שיוצר בטכניון. מדעני הטכניון חרתו  באמצעות טכנולוגיה חדישה את התנ"ך כולו על גבי שבב סיליקון בגודל גרגר סוכר. העותק החדשני והזעיר ביותר של התנ"ך מוצג לראשונה בהיכל הספר לצד המגילות הגנוזות שהן העותק העתיק ביותר של התנ"ך  וכתב היד העתיק הנודע בכינויו "כתר ארם צובא". לצד התנ"ך הזעיר מוקרנת מצגת שהופקה במיוחד והמציגה  את תהליך היצירה של  התנ"ך הזעיר ולקרוא את הטקסט המוגדל מבעד לעדשת המיקרוסקופ.

בתצוגות הקבע במוזיאון ישראל  מוצגים מגוון גדול של  תשמישי קדושה ואוצרות יהודים, בעיצובים מרתקים, ששימשו את עדות ישראל בחגים, בשבתות ובכל ימות השנה, אומר רוני פלד, מנהל קשרי לקוחות ואחראי על המגזר הדתי, בסיור עם נציגי העיתונות המגזרית.  הביקור במוזיאון המומלץ למשפחה כולה, כולל את מודל הבית השני, ששטחו 2,000 מטר רבוע המציג את מבני ירושלים בימי הבית השני, כאשר גולת הכותרת של הדגם היא בית המקדש.