עשור להתנתקות: הגירוש בעין המצלמה

לרגל עשור להתנתקות, אנו שומעים בערוצי התקשורת מגוון סיכומים, פרשנויות, וזוויות שונות למבצע הצבאי-אזרחי הגדול ביותר בשנים האחרונות. ישנה זווית אחת שלא נחשפת מספיק - החיילים. בתערוכת "ידיעות אחרונות" ניתן לראות ולהרגיש את הזוויות האלו מהתמונות בתערוכה שתיפתח מחר בירושלים.

חגי אורן 19/07/2015

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

dir="rtl">מעיון בארכיוני "ידיעות אחרונות" על ההתנתקות, נתקלתי פעמים רבות בפרצופם של חיילי צה"ל, שבאו לבצע פקודה שניתנה באופן חוקי, בהנחייה גבוהה מלמעלה. אולי פרצופם של הקצינים מעיד יותר מכל על מסר השליחות והמוטיבציה שהוחדרה בהם לביצוע המשימה. ניראה כי בכל סיפורי ההתנתקות ישנה זווית שלא נשמעת גם עכשיו, 10 שנים אחרי - זווית החיילים.

42,000 - זה המספר העצום של החיילים שלקחו חלק בביצוע ההתנתקות. חלקם שכחו יום אחרי, וחלקם עם ייסורי מצפון, וטיפולים פסיכולוגיים שנמשכו שנים רבות לאחר סיום מבצע עקירתם של מתיישבי גוש קטיף מביתם. בעיני המפונים, רק מי שסירב פקודה נחשב להצלחת מאבקם, ומי שלא - היה בבחינת פושע עבור חלקים גדולים מנפגעי ההתנתקות. 63 חיילים בלבד סירבו פקודה במהלך ביצוע ההתנתקות (מתוכם 24 חיילי "הסדר"), אך רבים נוספים מזדהים כיום בדיעבד עם המאבק הכתומים.

יעל (שם בדוי), חיילת משטרה צבאית שחבשה על ראשה כובע עם דגל ישראל, ונשלחה בגיל 19 להתמודד מול אוכלוסייה יהודית, שברובה משתייכת למגזר ממנו באה, "עשו לנו הכנה מנטלית" מספרת יעל, "הסברתי שם שאני מפחדת שיזהו אותי כדתיה, שכביכול 'בוגדת' בציבור ממנו באה". מפקדיה של יעל לא התרגשו מדבריה, והיא נשלחה לביצוע ההתנתקות במעגל הראשון. "זה היה קשה מנשוא, פעמים רבות חשתי שברון לב, קיללו וגידפו אותי. אני זוכרת עד היום את הקללות הנוראיות על המשך חיי, בלילות שם פחדתי לישון, מחשש שאשמע את הקללות גם בחלום".

יעל מספרת שלא ניזקקה לסיוע נפשי, בזכות תמיכת הוריה "אבל היו שנזקקו, והיו טרודים מאוד גם חודשים רבים אחרי". יעל מספרת על התחושה שקולם של החיילים לא נשמע, "כל סיפורי ההתנתקות משבחים את המאבק, מנתחים את פעולות המחאה ואת איפוקם של המפקדים, את זה שכולם בסך הכל ביצעו פקודה, את הקשר עם ראשי המתנחלים, אך אף אחד לא מעלה את הצד שלנו, אלו שלא נשאלו על דעתם עם המהלך, ובכל זאת ביצעו את המשימה בלי סירוב פקודה". יעל מציינת שהיא התנגדה להתנתקות, וגם היום היא מתנגדת, "אבל אני לא מתחרטת, הייתי חיילת, וכחיילת היה עליי לבצע פקודות".

סיפורים דומים לסיפורה של יעל, וסיפורים לרגל עשור להתנתקות, מסופרים בצורת תמונות בתערוכה של "ידיעות אחרונות", המציגה צילומים אלו, במסגרת אירוע בבית הנשיא לציון עשור להתנתקות. התערוכה תוצג לקהל הרחב ב"התחנה הראשונה" בירושלים, החל מ20.7.15 ועד 5.8.15. הכניסה ללא תשלום.