כל מה שצריך לדעת על מדרסים

ליקויים במבנה כף הרגל ותפקודה קיימים בקרב רוב האוכלוסייה בארץ ובעולם. חשוב לדעת כי ליקויים במבנה כף הרגל עלולים לגרום לכאבים עזים, לפציעות שונות, לחבלות גופניות במהלך אימון ספורטיבי ולפגיעה משמעותית בביצועים.

עטרת זרביב 01/06/2016

(צילום: אורח)

dir="rtl">אם אתם סובלים מכאבים בכף הרגל, בברכיים, באגן או בעמוד השדרה, ובמידה ואתם חווים פציעות באזורים אלה, חשוב לפנות למכון אורטופדי כדי לעבור אבחון מקצועי של כף הרגל שלכם, ובמידת הצורך להתאים מדרס איכותי בהתאמה אישית.

תפקיד המדרס

למדרס יש תפקיד חשוב להתאים בין המבנה הייחודי של כף הרגל לנעליים. המדרס מאפשר פעילות ביומכנית יעילה ונכונה של מנח כף הרגל, ותפקידו לייצב את הרגל, להעביר נכון את הכוחות הנדרשים לתנועה, ולמנוע יתר פרונציה כדי להימנע מפציעות ומבעיות אורטופדיות שונות.

חשוב להדגיש כי מתכננים ומייצרים את המדרס לפי מידת כף הרגל וכמענה אפקטיבי ויעיל לבעיה מסוימת ממנה סובל המטופל, לכן אין להעביר את המדרס לאחרים. כמו כן, יש להתאים את המדרס בהתאם לסוג הפעילות הגופנית, כאשר מדרס המיועד לנעלי הליכה או עבודה אינו מתאים לנעלי ריצה, בעוד מדרס לנעלי ריצה יכול להתאים לנעלי הליכה ועבודה.

אבחון כף הרגל

יש מספר שיטות וטכניקות לאבחון כף הרגל ולהתאמת מדרסים למטופל. אמנם, כיום ניתן לרכוש מדרסי מדף הנמכרים ברשתות הפארם ובחנויות נעליים וציוד ספורט, עם זאת, מומלץ לעבור אבחון מקצועי ומדויק כדי להתאים באופן מושלם את המדרס לכף הרגל ולבעיה האורטופדית ממנה סובלים.

כדאי לדעת כי מדרסי מדף נמכרים לפי מידות נעליים שונות, והם עשויים מחומרים שונים, כאשר היקרים ביותר מיוצרים מסיליקון, ולאחר מכן מעור, לטקס או גומי. עם זאת, אין תחליף למדרס המיוצר בהתאמה אישית, מאחר ולרוב האנשים יש כפות רגליים לא סימטריות, ורק באמצעות אבחון והתאמת מדרסים באופן אישי ניתן לספק מענה לבעיה ממנה סובלים.

את המידות למדרס לוקחים באמצעות הטבעת כף הרגל בספוג מיוחד, בעת ישיבה ועמידה, או באמצעות חבישת גבס. בנוסף, נהוג לבצע בדיקה סטטית לאבחון מדויק של מבנה וגמישות מפרקי כף הרגל, וכן בדיקה דינמית לניתוח תנועת כף הרגל בהליכה ו/או ריצה.

בהתאם לממצאי האבחון ולפי פרמטרים כמו משקל, גיל, גמישות או קשיחות כף הרגל, סוג הנעל וסוג הפעילות הגופנית, בוחרים את חומרי הגלם לייצור המדרס. את המדרס מייצרים מחומרים כמו פולימרים, סיליקון, עור, טרמופלסטים, סיבי פחמן וכיוצא בזה.

מי צריך מדרס בהתאמה אישית?

לבטח אתם מעוניינים לדעת האם אתם צריכים מדרסים בהתאמה אישית. ובכן, מטופל הסובל מכאבים חזקים, מליקויים במנח ובמבנה כף הרגל ומבעיות אורטופדיות שונות זקוקים למדרס בהתאמה אישית. אחרים, שלא סובלים מבעיות קשות, יכולים לרכוש מדרסי מדף. כדאי לדעת כי יש להסתגל למדרסים בנעליים, ואחת לתקופה מומלץ להגיע לביקורת כדי לבצע תיקונים במידת הצורך או כדי להחליף את המדרס השחוק בחדש.