הרב מיכה הלוי:"הדרישה להפרטת הכשרות באה מתוך מבט צר''

הרב מיכה הלוי רב העיר פתח תקווה ויושב ראש הוועדה לבחינת נושא הכשרות: "הדרישה להפרטת הכשרות באה מתוך מבט צר של הצרכן ולא מתוך מבט ממלכתי".

עידן הראל 21/02/2017

(צילום: עמיעד טאוב)

"מדינת ישראל היא מדינה יהודית, הדת והמדינה חד הם. על כן כל מסחר המזון המוצע לצרכנים ברחבי המדינה צריך להיות כשר, מזון כשר אינו צורך צרכני הכשרות אלא הוא מהותי במדינה כמדינת ישראל.

רובו של עם ישראל מקפיד על כשרות בסיסית. הוא חפץ למצוא מזון כשר ולא להיכשל במזון שאינו כשר. על כן עניין הכשרות הוא ממלכתי ציבורי ולא פרטי. הכשרות הממלכתית היא זו המספקת לו את חפצו ומבוקשו האמיתי כיהודי.

הכשרות הממלכתית המתנהלת ע"י הרבנות הראשית והרבנויות המקומיות הצליחה במשך עשרות בשנים שמסחר המזון בארץ על כל חלקיו יהיה ברובו ככולו כשר ברמת הכשרות הבסיסית. זהו הישג עצום למערך הכשרות של הרבנות הממלכתית.

גם הגופים הפרטיים העוסקים היום בכשרות שמעבר לכשרות הבסיסית, מודים כולם שללא פיקוח הרבנות על כל מערך הכשרות לא היה ביכולתם להוסיף ולהדר.ההפרטה תגרום שימכרו בארץ נבלות וטריפות ,הציבור הכללי יכשל וגם רמת הכשרות הבסיסית תרד פלאים.

לסיום אמר הרב הלוי: כל זה אינו אומר שאין מה לתקן ביעילות מערך הכשרות  ועל כן הרבנות שוקדת מזה חודשים לגבש דו"ח מתווה לשיפור ויעול מערך הכשרות של הרבנות. 
זו הדרך הנכונה לתקן ולא להרוס.

במרכז ליב"ה הוסיפו:אנו מקווים שמול שופטי בג"צ מחר תעמוד טובת מדינת ישראל ועם ישראל כולו  ולא דרישות של בעלי אינטרסים פרטיים שפועלים לפירוק מוסד הרבנות והחלשת זהותה היהודית של המדינה.

לקראת הדיון  בבג"צ: תנועת נאמני תורה ועבודה מבקרת את מסקנות ועדת הכשרות כפי שפורסמו הבוקר בגל״צ, ולכן ממשיכים במהלך בבג״צ. בנוסף, מברכים את ארגון רבני צהר על הצטרפותם למאבק במונופול הכשרות

"הפרסום לפיו הרבנות מתכננת הפרטה של המערכת היא החלטה בכיוון חיובי, אך לצערינו אין בהצעה הסדרה של הגופים הפרטיים, כפל הכשרויות, או התייחסות כלשהי לסוגיית הבד״צים, ניראה כי מדובר במס שפתיים כדי לרצות את שופטי העליון, לקראת הדיון הבוקר.

אנו בטוחים כי הצטרפות ארגון רבני צהר למאבקנו שנועד לשפר את איכות הכשרות, תחזק את ההכרה שיש להביא לכך שלצרכני הכשרות בישראל תהיה כשרות נאותה. אנו קוראים לשופטי העליון, אשר הצביעו בעבר על הכשלים החמורים במערך: שמירת כשרות זוהי זכות בסיסית במדינה יהודית ודמוקרטית- שימרו על זכויותיהם של צרכני הכשרות. ההונאה האמתית מתרחשת במבנה המערך הנוכחי, ולא על ידי הגופים הפרטיים.עמדתנו היא כי יש לשנות את מערך הכשרות כך שהרבנות תהיה רגולטור ותפקח על גופים נותני כשרות.

בעלי המלונות בקריאה לשופטי בג"צ: "למה משגיח צריך לתפוס שלושה חדרים במלון לחג שלם? מונופול הכשרות מכביד על התיירות בישראל"הדברים נאמרו על ידי נציגי המלונות בכינוס חירום שנערך בכנסת לקראת הדיון מחר (ג') בבג"צ בנושא הזכות לתאגידי כשרות פרטיים לתת כשרות. יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ רחל עזריה (כולנו), שיזמה את הכינוס: " עם ישראל רוצה כשרות אך לא רוצה מונופול, ועל בית המשפט להגן על צרכני הכשרות ובעלי העסקים מפני המונופול."