סידור רינת ישראל – מה זה ומי משתמש בו

סידור רינת ישראל מאופיין בכך שהוא כולל טיפוגרפיה נוחה, שימוש בגופן מודרני להבדיל מהגופן הקלאסי שנהוג להשתמש בו בסידורי תפילות רגילים, כמו כן אנחנו יכולים לראות חלוקה לפרקים וחטיבות, סימון של תנועות שונות, הטמעת מילים באופנים מסוימים, וכן ניתן למצוא ציון של מקורות, פסוקים, קטעי תפילה עם ביאור מילים קשות. כך כל מי שקרא את הסידור יוכל היה ליהנות מקריאה נוחה ופשוטה

עמי שרון 22/05/2017

(צילום: אורח)

dir="rtl">בשנת 1970 יצא סידור רינת ישראל, בעריכת ד"ר שלמה טל. סידור זה יצא ביוזמה משותפת עם משרד החינוך מתוך כוונה לאפשר לתלמידים צעירים להתמודד עם סידור ותפילה. הרעיון היה לשלב בסידור אלמנטים מסוימים אשר יהפכו את הקריאה בו להרבה יותר פשוטה ונוחה, עבור מי שמתקשה לעשות זאת בסידור הרגיל.

סידור רינת ישראל מאופיין בכך שהוא כולל טיפוגרפיה נוחה, שימוש בגופן מודרני להבדיל מהגופן הקלאסי שנהוג להשתמש בו בסידורי תפילות רגילים, כמו כן אנחנו יכולים לראות חלוקה לפרקים וחטיבות, סימון של תנועות שונות, הטמעת מילים באופנים מסוימים, וכן ניתן למצוא ציון של מקורות, פסוקים, קטעי תפילה עם ביאור מילים קשות. כך כל מי שקרא את הסידור יוכל היה ליהנות מקריאה נוחה ופשוטה.

להבדיל מסידורים אחרים חשוב לומר, במסגרת סידור רינת ישראל יש רק נוסח אחד, זאת על מנת שלא לבלבל את התלמידים עם הנוסחים השונים, כך העורך יצר נוסח אחד שמתאים לעדות אשכנז ונוסח אחד לעדות ספרד. הסידור גם כולל תפילות נוספות, כמו תפילת יום העצמאות, תפילה לשלום חיילי צה"ל, תפילה ליום העצמאות וכן ליום ירושלים. תפילות אלו התקבלו במהלך השנים והפכו למסורת, אף על פי שהן אינן תפילות מסורתיות אשר מהוות חלק מהסידור היהודי הקלאסי.

חשוב לומר, מלבד סידור רינת ישראל, הרי שיצאו סידורים נוספים בנוסח דומה, למשל הגדה של פסח, סליחות וקינות לתשעה באב. גם במקרים אלו, מדובר על סידורים הרבה יותר פשוטים ונוחים לקריאה, מתוך מטרה שכמה שיותר אנשים, בעיקר צעירים, יוכלו להשתמש בהם.

מי משתמש בסידור רינת ישראל ומדוע?

בעיקרון, קהל היעד של סידור רינת ישראל, על פי משרד החינוך, הם תלמידים וצעירים. אך במהלך השנים, הוא תפס בעיקר בקרב הציבור הדתי לאומי, הן בגלל המבנה שלו והן בגלל העובדה שהוא מקשר בין מסורת ישראל לציונות ולמדינת ישראל. זו גם הסיבה שאנחנו לא נמצא את הסידור הזה בקרב קהילות חרדיות, שכן הם לא מוכנים לקבל את הקשר שבין הסידור לציונות.

יש להדגיש, התפילות עצמן לא שונו, וכן גם לא הסידור שלהן. כלומר, באופן מעשי, התפילות השתנו רק בהיבט הטכני, העיצובי שלהן ולא בהיבט התוכני, מן הסתם. עם זאת, כפי שציינו, נוספו בסידור תפילות למדינת ישראל.

הרעיון שעמד מאחורי הסידור הוא משמעותי מאוד, מאחר ותמיד קיים חשש שהדור הצעיר יתקשה להבין את התפילות בסידור הישן, בוודאי כשמדובר בציבור שאיננו לומד על פי סידור זה באופן רגיל ואיננו רגיל אליו. לכן היה חשוב למשרד החינוך ליצור את הסידור הזה, בשביל שהדור הצעיר יוכל להכיר את תפילות ישראל ולקרוא בסידור בצורה נוחה ופשוטה, בכל עת. זו הסיבה שאנחנו רואים שימוש בסידור זה, עד היום.