6 סיבות שהופכות את האמונה באל למשמעותית עבורנו

אם נסתכל משחר האנושות ועד היום, נמצא שיש חשיבות רבה לאמונה באל ובכלל למסגרת הדתית. מרביתנו גם אם לא מאמינים, מבצעים לא מעט טקסים דתיים הקשורים בצורה זו או אחרת לאמונה שלנו. אלו יכולים להיות למשל טקס ברית המילה, העלייה לכותל בגיל בר-מצווה, חתונה דתית עם קידוש של רב ועוד. למעשה, בשנים האחרונות, התגלה שהאמונה באל, אפילו בריאה לנו ומסייעת לנו להתמודד עם מצבים שונים בחיים בהם - אבל, הפחד ממוות, ביטחון עצמי נמוך ועוד. המשיכו בקריאת המאמר ותוכלו לקרוא בפירוט על התמודדות עם המצבים הללו.

כתב מקומונט 18/06/2017

(צילום: אורח)

 מנהגים ומסורת משפחתית

ללא אמונה, לא בטוח שהיינו מקיימים מנהגים או מסורת משפחתית רבת שנים, שעוברת במשפחתנו מדור לדור. המנהגים והמסורת, לרוב מושתתים על תפילות דתיות, אותם אנו קוראים בספרי דת ותורה של הוצאות ספרים שונות בהן גם הוצאת יודע ספר. ההתכנסות של כל בני המשפחה, מסייעת לתמיכה אחד בשני ומפחיתה מצבים של דיכאון ובדידות.

התמודדות עם אובדן

בוצעו מחקרים שהראו כי אנשים מאמינים, מצליחים להתמודד הרבה יותר טוב עם מצבים של אובדן ושכול. ניתן להסביר זאת על ידי הגישה בה הם מאמינים - "השם נתן והשם לקח". יתרה מזאת, עצם האמונה שלהם, היא זאת שמצליחה לחזק אותם ומונעת מהם להגיע למצבים רגשיים ונפשיים קשים, המלווים בתסמינים כמו, דיכאון, מועקה, לחצים ועוד.

ימי המנוחה

בכל מסגרת דתית ובכל הדתות, יש חשיבות לימי המנוחה. כך שגם אם אתם לא מאמינים, אתם עדיין נהנים מיום המנוחה - זהו יום בו אתם נדרשים לנוח מכל השבוע שעבר עליכם. אצל אנשים מאמינים, היום הזה חשוב במיוחד והוא נבדל באופן משמעותי מכל ימות השבוע, שכן ביום הזה הם נותנים לגוף שלהם לנוח ולא מבצעים פעולות כמו, נסיעה ברכב, הדלקת מוצרי חשמל ועוד. דבר זה מסייע רבות לשמירה על בריאות נפשית תקינה - שכן יורד כל הלחץ והמתח שהורגש במהלך השבוע.

אמונה אצל קשישים

ישנם אנשים קשישים שהינם בודדים ועל כן הליכה לבית הכנסת לשמיעת התפילה או קריאה בספרי דת ותורה, היא זאת שמחזיקה אותם, מסייעת לשמירה על תחושת השייכות שלהם לחברה והיא מהווה עבורם פעילות לכל דבר. פעילות זו, תורמת לאורך חייהם ואפילו מסייעת לשמירה על בריאותם.

הפחד מהמוות

בשלב מסוים בחיים, רובנו נחשוב על המוות ואפילו נפחד ממנו. הדבר עשוי לגרום לנו התרחקות מהסביבה וחרדות, שאף יביאו למצב בריאותי לא טוב. על כן, אנשים מאמינים מתייחסים למוות, כאל חלק בלתי נפרד ממעגל החיים. בעקבות ההתייחסות הזאת, אין להם את החרדה היומיומית שעשויה להיות מורגשת אצל אנשים שאינם מאמינים.

תפילה כמדיטציה

אפשר להתחבר ולהירגע על ידי קריאת תפילה. זאת משום שכאשר האדם המאמין קורא את התפילה, הוא מסוגל להתנתק משגרת היום ולהתרכז בתפילה עצמה בלבד. מדובר על תהליך משמעותי, שאם מצליחים לעשות אותו, הוא בהחלט תורם להתמודדות עם שגרת היומיום הלא פשוטה בכלל.