שכונת הדר בחיפה:הערבים באים, היהודים עוזבים

הציבור הערבי משתלט על שכונות בחיפה.

עידן הראל 23/08/2007

חובות בשכונת הדר בחיפה, הסמוכים לוואדי ניסנאס, מגדל הנביאים ואזור השוק, נעזבים מתושביהם היהודים, ונרשמת זליגה איטית אך קבועה של ערבים אל לב האזור היהודי. כך התגלה היום, בסיור שערכו בכירי מפלגת האיחוד הלאומי ח"כ אורי אריאל והמזכ"ל נחי אייל. באזור זה וברחובות הסמוכים, נסגרו העסקים היהודים והמשפחות היהודיות הזדקנו ועזבו. גם בתי כנסת רבים נסגרו, רבים מהם במצב נטוש ומחפיר וחלקם משמשים לחממות פשע.

נציגי וועד השכונה וכן פעילי ציבור בעיר סקרו בפני אריאל ואייל את המצב, ואמרו כי תרשים הזרימה הוא ברור: יותר ויותר רחובות בשכונת הדר "יכבשו" ע"י הציבור הערבי. ח"כ אריאל אמר כי האיחוד הלאומי יכין תוכנית עבודה למשיכת אוכלוסיות חזקות, וכן זוגות צעירים וסטודנטים לאזור, בתיאום עם העירייה - אך ללא תלות בה. כמו-כן תיערך פעילות לחידוש בתי הכנסת, הקמת מדרשה חינוכית והפעלתו של ארגון חסד ועזרה לזולת.

שכונת הדר הוקמה בשנת תרס"ט (1909) כ'יציאה מן החומות' של הקהילה היהודית מהעיר העתיקה של חיפה. השכונה, על מוסד הטכניון, ובית החולים רוטשילד (כיום- 'בני ציון') שבה, היו למוקד חיפה העברית.

האיחוד הלאומי החל בשנתיים האחרונות להשקיע מאמצים רבים בערים המעורבות כמו עכו, כרמיאל, נצרת עילית, יפו ולוד, הנעזבות מהמשפחות היהודיות, כשאת מקומם תופס ציבור ערבי גדול ועוין. בשכונות בהם מתרחש תהליך שכזה - יורדים בתלילות מחירי הדירות, והאזור הופך לחממת פשע וסמים.