טונר למדפסת – כך תקנו נכון

מדפסות הן היום חלק בלתי נפרד מחיינו, בין אם במשרד שבו אנחנו עובדים ובין אם בבית. אם בעבר כדי להדפיס דבר מה היינו צריכים ללכת לחנות צילום, הרי שהיום ניתן לרכוש מדפסות בסכומים לא גבוהים יחסית, לחבר אותן למחשבים המשרדיים או הביתיים ולהדפיס כל מה שרק נרצה. על מנת להיות בטוחים שהמדפסות תעבודנה כמו שצריך, חשוב מאוד לרכוש עבורן טונר או דיו למדפסת, אשר יהיה בדיוק כזה אשר תואם את הדגם שלהן.

עידן הראל 24/10/2017

(צילום: אורח)

dir="rtl">רכישת דיו או טונר לא מתאימים יכולה להביא גם להפסד כספי וגם, במקרים בהם אפשר בכל זאת להכניס את מחסנית הדיו או את מכל הטונר למדפסת - לנזקים בלתי הפיכים למדפסת עצמה.

אז איך בוחרים דיו או טונר למדפסת?

ראשית נבין את ההבדלים בין דיו לטונר:

דיו - מיועד למדפסת הזרקת דיו. נמצא במחסנית ומותז על הנייר באמצעות ראש הדפסה. התוצאה: הדפסה ברזולוציה מאוד גבוהה.

טונר - אבקה אשר עוברת אל הדף מתנור המדפסת, נדבקת אליו באמצעות סימון לייזר והופכת לדיו לכל דבר. הטונר מתאים למדפסות לייזר, אשר יכולות להדפיס הרבה מאוד דפים, אולם ברזולוציה נמוכה יותר מזו של מדפסת הזרקת הדיו.

לאור זאת, מדפסות הזרקת הדיו מתאימות יותר לשימוש ביתי ולשימוש בסטודיו לגרפיקה, למשל, אשר זקוק לרזולוציה גבוהה יותר, ואילו מדפסות הלייזר מתאימות יותר לשימוש עסקי, שכן הן יכולות לעמוד בעומסי עבודה גבוהים.

עכשיו, כשאנחנו מבינים את ההבדל בין שני סוגי הדיו, אפשר להתקדם. אחרי הכל, יש היום בשוק הרבה מאוד סוגים של דיו ושל טונרים למדפסות, וחשוב מאוד לדעת איזה מהם לבחור על מנת להשיג את התוצאות הכי טובות. על מנת לעשות סדר בדברים ולהיות בטוחים שעושים רכישה טובה, אספנו עבורכם כמה טיפים אשר יסייעו לכם לעשות את הבחירה הנכונה:

דיו או טונר - קודם כל חשוב מאוד לדעת איזו מדפסת יש ברשותכם. אחרי הכל, אם תרכשו טונר שמיועד לעבודה עם מדפסת לייזר ויש ברשותכם מדפסת הזרקת דיו לא תוכלו להשתמש בו ואם תפתחו אותו - גם לא תוכלו להחליפו.

• לופי או מקורי - היום הרבה מאוד חברות מציעות דיו למדפסת וטונרים למדפסות שהם לא מקוריים, ולכן הן יכולות להציע אותם למכירה במחירים הרבה יותר נמוכים מאלה המקוריים. כמובן שמפתה מאוד לרכוש את הטונרים או את ראשי הדיו במחירים שכאלה, ויכול מאוד להיות שאם תרכשו הכל יהיה בסדר, אבל קחו בחשבון שהמוצרים הלא מקוריים עלולים לגרום לתקלות בלתי הפיכות במדפסת.

התאמה לדגם המדפסת - לכל מדפסת יש דגם משלה, ולכן גם טונרים / ראשי דיו שמתאימים רק לה. חשוב מאוד לוודא שעל הקופסה של הטונר / ראש הדיו כתוב במפורש שהוא מתאים למדפסת שיש ברשותכם, כי אחרת המדפסת לא תוכל לעבוד.

מחיר - כמובן שגם המחיר הוא פרמטר חשוב לבחירת הטונר או הדיו למדפסת. מכיוון שטווח המחירים היום הוא מאוד רחב, יכול להיות שתמצאו דיו עבור מדפסת סמסונג או טונר עבור מדפסת HP  בפער של עשרות ואפילו של מאות שקלים. על מנת שיהיה לכם מושג אודות טווח המחירים המקובל ושלא תרכשו טונר למדפסת או ראש דיו למדפסת במחיר גבוה מדיי - לפניכם מחירון טונרים וראשי דיו בהם תמצאו את המחיר המקובל:

טונר מקורי למדפסת סמסונג:  230 ₪ - 410 ₪

• טונר מקורי למדפסת לייזר: 360 ₪ - 720 ₪

• ראש דיו למדפסת: 70 ₪ - 300 ₪

• טונרים תואמים למדפסות לייזר: 130 ₪ - 210 ₪

• טונרים למדפסות שחור לבן: 200 ₪ - 300 ₪

מחירי הטונרים תלויים גם בחברה היצרנית, בדגם, באיכות ההדפסה ובמהירות ההדפסה, ולכן טווח המחירים בהחלט מאוד רחב. בנוסף לכך שחשוב מאוד לוודא שהטונרים או ראשי הדיו שאתם בוחרים מתאימים למדפסת שלכם, מומלץ גם לבצע את הרכישה בחנות אשר מוכרת טונרים מקוריים ואשר מספקת עליהם אחריות. כך, אם המדפסת לא תעבוד כמו שצריך או לא תדפיס באיכות גבוהה - תוכלו להחזיר את המוצר לחנות ולהחליף אותו באחר או לקבל זיכוי כספי בסכום הרכישה.

לסיכום: בחירת טונר למדפסת היא פעולה שחשוב לתת עליה את הדעת, שכן בחירה לא נכונה עלולה לגרום לכם להפסדים כספיים אשר נובעים גם מהרכישה עצמה וגם מנזק שעלול להיגרם למדפסת עצמה. השקיעו זמן בבחירה, היו בטוחים שאתם רוכשים דיו או טונר אשר מתאימים בדיוק לסוג המדפסת שבביתכם ולדגם שלה, ובצעו את התקנתם בצורה זהירה - בדיוק על פי ההנחיות שבקופסה. בחירת הדיו או הטונר על פי הפרמטרים שהוצגו לעיל והתקנה נכונה וזהירה של המחסניות - תאפשר לכם ליהנות מהדפסה באיכות גבוהה בשחור לבן ובצבע, גם של טקסטים וגם של תמונות.

ועוד דבר שחשוב לזכור: רכישה טונרים ודיו למדפסות מומלץ לבצע בחנות פיזית ולא וירטואלית, על מנת שבכל מקרה של תקלה או בעיה - יהיה לכם אל מי לפנות. בהצלחה! 

מאמר בשיתוף "מדפסות פלוס" מכירת תיקון והשכרה של מדפסות לייזר וציוד משרדי