דיון בבג"ץ על עתירת הריסת בית המחבל מהפיגוע בברקן: "אף אחד לא הציע להיות נפגע טרור. מבקשים להיות האחרונים."

בית המשפט דן בעתירת ארגון הדה לגיטמציה "המוקד להגנת הפרט" בדרישה למנוע את הריסת בית המחבל שביצע את הפיגוע באזור התעשייה ברקן לפני מספר שבועות בו נרצחו קים לבנגורנד וזיו חג'בי ז"ל. ראש ההרכב, השופטת דפנה ברק ארז אמרה כי יוקרא לפרוטקול פרפרזה של צוואת המחבל ולפיה הוא: "ביצע את הפיגוע בגלל אל- אקצה".

אביעד ברטוב 22/11/2018

(צילום: אורח)

במימון של ממשלת גרמניה והאיחוד האירופי הגיש המוקד בין השנים 2014-2018 מעל ל- 70 עתירות לבג"צ למען על 62 מחבלים ובני משפחתם. מדובר במחבלים שרצחו יחד 66 חפים מפשע.

נציג המוקד להגנת הפרט המגן על מחבלים בבג"ץ מסר כי: "קומת המרתף היא מחסן גדול ועוד חדר מגורים קטן. למעלה בקומת הכניסה שם מתגוררת המשפחה. לבוא ולהגיד כי בגלל שהאבא השתמש בחדר למטה, יש זיקת מגורים היא אבסורדית. אפילו אם יש זיקה, מדובר בזיקה חלשה ומוגבלת."

נציג פרקליטות המדינה מסרה בדיון כי על העתירה להידחות על הסף. לדברי נציג הפרקליטות: "מדובר בטענות משוללות כל יסוד. בידי המשיבים יש ראיות שמדובר על רקע לאומני שתוצאה ממנו נרצחו שני אזרחים חפים מפשע ואזרחית נוספת נפצעה. ידוע כי המחבל היה מעוניין לבצע פיגוע. אין לבקשה המשיבים פה מקום. המחבל ישן בשתי הקומות וחפציו נמצאו בהן. זיקת המגורים חלה בשתי הקומות. העותר הצבאי הפעיל את סמכותו בנושא. יש חוות דעת על כך שהריסת בתים חשיבה והיא יוצרת הרתעה משמעותית."

עו"ד אבי גז מארגון שורת הדין מסר כי: "אני סבור כי היה צריך לסלק אץ עתירה זו על הסף מכיוון שכל מי שנכנב לכאן לבג"ץ בניקיון כפיים ובתום לב, וכאן הם נכנסו בידיים מטונפות. משפחת מחבל באה לכאן מבלי להגיד שהם היו מעורבים וזאת מבלי להגיד שהוא אמר לאמו שהוא רוצה להיות שהיד."

רפי אבא של קים לבנגרונד-יחזקאל ז"ל אמר כי:
"אני חושב שלהרוס את בית המחבל עד היסוד כולו ולא חצי עבודה לגמרי זה ירתיע ואולי זה ימנע ממשפחות הבאות שלא יהיו, שאני אהיה אחרון אני אשמח מאד.
אני מקבל שמקבלים החלטה לקחת החלטה שהבית שלי, של החתן שלי של המשפחה השנייה.
אף אחד לא שאל אותי להגיע לזה.
להרוס את הבית שלם לא חצי, אצלי בעבודה אין חצי עבודה. כל הטענות שעלו פה הן הזויות."

איריס  חג'בי אמו של זיו ז"ל אמרה כי: "המחבל החליט שהוא עושה מה עושה הוא רצח את זין לגמרי זה היה החלטו שלו לגמרי הוא לא רצח אותו חצי, הדברים שאמרו פה קירות חדרים לעומת רצח של בני אדם, מה שאין מבקש הבן שלי אי אפשר להחזיר. את כל המשפחות האחרות. המשפחה שלו אשמה בכל מובן המילה."

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג שתנועתו מלווה את פורום "בוחרים בחיים" בו חברות משפחות ליבנגרונד וחג'בי אמר לאחר הדיון כי: "יש לזכור שהעתירה מובלת על ידי ארגון "המוקד להגנת הפרט",  ומצטרפת למבול עתירות של הארגון למען מחבלים ובני משפחותיהם.

הגענו למצב אבסורדי בו כל מחבל פוטנציאלי יודע שעם ביצוע מעשה הטרור, תהנה משפחתו ממעטפת משפטית רחבה במימון ממשלות זרות.
יש לעצור את הטרור המשפטי המסוכן הזה. מבול המציף את בתי המשפט בעתירות סרק חצופות ומנטרל בכוונת מכוון את מדיניות המלחמה בטרור של מדינת ישראל"