עובדות חשובות לסובלים מבריחת שתן

גברים ונשים שסובלים מבריחת שתן עלולים להרגיש מבוכה ולהימנע מפניה לרופא. זו טעות נפוצה שפוגעת באיכות החיים, לכן הפתרון הוא להכיר לכל הפחות את העובדות החשובות סביב התופעה

אריאל גולן 30/01/2019

(צילום: Pixabay)

dir="rtl">בריחת שתן היא תופעה רווחת שמתאפיינת באובדן שליטה על שלפוחית השתן. אובדן השליטה גורם בדרגות חומרה שונות לדליפה בלתי רצונית של שתן, מה שמביא גם לפגיעה באיכות החיים. במקביל, גברים ונשים שסובלים מבריחת שתן עלולים לחוש מבוכה ולהימנע מפניה לאבחנה רפואית מקצועית.  

הבעיה מתחילה כאשר חוסר המידע פוגע בסובלים מבריחת שתן ומקשה עליהם להתמודד עם התופעה. בשביל לפתור את זה צריך להביא בחשבון לפחות 5 עובדות חשובות שקשורות לבריחת שתן ולטיפול בה:

1. בריחת שתן משותפת לכל הגילאים

בריחת שתן שכיחה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים והסיכוי לסבול ממנה עולה עם הגיל. יחד עם זאת, זה לא אומר שבריחת שתן לא קיימת בקרב בני נוער ואפילו ילדים. כיום כבר ידוע שבריחת שתן משותפת לכל הגילאים ושההבדל היחיד הוא בשכיחות התופעה.

2. יש גורמים זמניים לבריחת שתן

בריחת שתן נגרמת בגלל נזק לרקמות ולעצבים ברצפת האגן אחרי לידות, עקב חדילת הווסת ועל רקע מחלות או גידולים. במקביל, יש גורמים זמניים לבריחת שתן שאותם חשוב להכיר על מנת להתמודד עם התופעה. ברשימת הגורמים הזמניים שמומלץ לנטרל ניתן למצוא למשל עישון סיגריות, נטילת תרופות וצריכת מזון או משקאות שמגרים את שלפוחית השתן - כמו קפאין, אלכוהול, מיצים חמוצים, מאכלים חריפים ועוד.

3. ניתן להתמודד עם בריחת שתן באופן טבעי

תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן עוזרים למנוע בריחת שתן. חוץ מזה, אפשר להתמודד עם בריחת שתן באופן טבעי על ידי שימוש בסוגים שונים של מוצרי ספיגה למבוגרים. מוצרי הספיגה מתאימים למבוגרים וניתן להשיג אותם בכל המידות. אם המוצרים הספוגים מותאמים למשתמש מבחינת גודל וצורה, השימוש בהם יהיה סטרילי, נוח ובלתי ניתן לזיהוי על ידי הסביבה הקרובה.

4. מומלץ לאמץ שינוי התנהגותי

הסובלים מבריחת שתן צריכים לדעת שהם יכולים לאמץ שינוי התנהגותי כדי להתמודד עם התופעה. שינוי כזה מתחיל בהרחקת מגרי שלפוחיות מתוך התפריט, בריקון יזום של השלפוחית במרווחי זמן קבועים ובהגבלת השתייה לכמות של עד 2 ליטר ליום. אם רוצים לאמן את השריר שבדופן השלפוחית ולהגדיל  את יכולתה לאגור שתן, כדאי להימנע מהליכה לשירותים בין הביקורים המתוזמנים.

5. קיימים סוגים שונים של בריחת שתן

דבר אחרון שכדאי לסובלים מבריחת שתן לדעת הוא שיש סוגים שונים של תופעות כאלה. ההבדל העיקרי הוא בין בריחת שתן במאמץ, בריחת שתן מתוך דחיפות, בריחת שתן מעורבת, בריחת שתן ממילוי יתר ובריחת שתן על רקע תפקודי. אחרי שמזהים את סוג הבעיה קל יותר לטפל בה ולהשיג פתרון.