אחרי?! כן אחרי!!

גל בביוף מתרעם על שינוי היחס לתלמידי ישיבות ההסדר כפי שבא לידי ביטוי בגיוס מרץ 07

גל בביוף 20/03/2007

(צילום: אורח)

תר ynet יהדות פורסם ב12.3.07 כי במחזור הגיוס מרץ 07 שחל השבוע יתכן שבני הישיבות שמתגייסים במסגרת ההסדר יאלצו לוותר על חטיבת הצנחנים כיוון שהצבא לא מתכוון לפתוח מחלקה ייעודית אלא מחלקות מעורבות בלבד.

הסיפור שלנו מתחיל לפני כשנתיים. במסגרת ההכנות לעקירת גוש קטיף. האלוף אלעזר שטרן מצהיר "אין מקום לשני מקורות סמכות לבני הישיבות בצבא מעבר למפקדיו על חיילי ההסדר ישנו גם הסמכות הרבנית "- דבר שמפריע מאד לאלוף שטרן.

הרמטכ"ל לשעבר חלוץ ביטא את הלך הרוחות בצורה יותר חריפה באומרו "יש לבחון את המשך ההסדר במתכונתו הנוכחית". החשש הגדול בצבה היה מגל סירובי פקודה המוני בקרב חיילים דתיים שיסורו למרות הרבנים ולא לסגל הפיקוד הצבאי. בחכמה שלאחר מעשה ניתן לומר בבירור שלא היו סירובי פקודה המוניים מצד חיילי ההסדר או חיילים דתיים נקודה.

ישיבות ההסדר הם מסגרת המשך טביעת לבוגרי הישיבות תיכוניות. מעבר למסגרת של העמקת הלימוד התורני כל מסגרות ההסדר עוסקות במשהו שבעיני חשוב יותר- העמקת הערכים של בוגריה, לאהבת עם ישראל, אהבת ארץ ישראל ומעל לכל- נטילת אחריות. חשוב לזכור שההסדרניקים "כבולים" להסדר למשך חמש שנים ולא שלוש כמקובל.

רבים מהישיבות ממוקמים בפריפריה- מקרית שמונה ועד אילת. הבאת ההסדרניקים לאזורים אלו מעמיק את הקשר בין תלמידי הישיבה לבין הקהילה. לדוגמא העיר מודיעין(ישיבת הסדר מאיר הראל הוקם במודיעין לפני שנה וחצי) הישיבה אכן מעורבת בחיי הקהילה, ולא רק בקרב הציבור הדתי.

נכון חלק מקוראינו יאמרו "הם לא משרתים שירות מלא, בעצם ההסדר מאפשר לחלק להתחמק משירות משמעותי. למה חייבים לתת להסדרניקים הטבות שלא ניתנים לכלל הציבור?"

לעניין אורך השירות- יש לציין שחייל הסדר המבקש לצאת לקצונה, מוותר על המסלול עם סיום קורס הקצינים. כאשר מחצית מבוגרי קורס קציני חי"ר חובשי כיפות, מעניין כמה מהם הסדרניקים.........

כלוחם מילואים פעיל- אני אומר באופן מוחלט רבים מהמילואימניקים המשרתים בשמ"פ הם ההסדרניקים. מי מכם שגויס למלחמת לבנון השנייה לא ראה אותם בטנקים או לקראת התארגנות לכניסה רגלית לתוך לבנון? במצב היום שרק עשירית ממצבת המילואים של צהל מגוייס, חלקם של ההסדרניקים הקרביים לא מבוטל.

הדיון אם ישנו צורך במחלקות מעורבות של הסדרניקים ושאינם הסדרניקים חשוב מאד, אך יחד עם זאת, אסור לקבוע עובדות בשטח שיפגעו במוטיבציה של המתגייסים. בחורים צעירים שמעוניינים לתרום קצת מעבר לנורמה מחייבת התייחסות ראויה.

האם משהו מכם חושב שראוי שחטיבת הצנחנים יוותר על חיילים בעלי פוטנציאל כיוון שלא מקימים מחלקה ייעודית? הצנחנים היא מסגרת התנדבותית שמקבלת את הטובים ביותר לאחר גיבוש. ההסדרניקים ששואפים להגיע לחטיבות הלוחמות יגיעו בסופו של דבר לחטיבות השונות וישאפו למצוינות. רק הצנחנים תצא מופסדת.

עצם המחשבה שישנם בעלי השפעה במטכ"ל שרוצים לפגוע בדבר שצריך היום יותר מכל- המוטיבציה לשרת ולתרום תמוהה בעיני. רבני הישיבות שאיתם שוחחתי השבוע מביעים שאת נפש מהגזירה שעלולה לפגוע בצעירים שכל מאווים- לתרום הכי הרבה והכי טוב שרק אפשר. מובילי הדעה בציונות הדתית על כל פלגיה התגייסו להעביר את רוע הגזירה- כן גזירה אין מילה אחרת שמתארת את האבסורד. כולי תקווה שבשעת פרסום רשימה זו דברי יאבדו את הרלוונטיות שלהם

מספיק להסתכל על רשימת החללים מהמלחמה האחרונה- כמה היו הסדרניקים במיל? כמה רק דתיים?

ולאלו שחושבים שצריך לזעזע את הצבא בכך שיפגעו בהסדרניקים- טעות בידכם! המחויבות של חובשי הכיפות הסרוגות לעם ישראל ולצ.ה.ל חזקה יותר מגחמה כזו או אחרת.

לסיום: אנחנו מתקרבים במרץ רב לפסח. כולנו עסוקים יותר או פחות בניקיון והכנות למועד. הייתי מבקש מכל הקוראים לקחת פסק זמן של מספר דקות ולחשוב קצת על אלו שידם לא משגת. לאלו שכל חג הינו התמודדות עם המחסור ורבים רק מייחלים לקצת עזרה כדי לעבור את הפסח בשלום. אירגוני ההתנדבות השונים פועלים במרץ כדי להביא מעט מזור לנזקקים. אנא מכם- תעשו מאמץ השנה לתרום טיפה יותר, מי בממון מי במזון ובהתנדבות לזולת בסופו של יום- מה הטעם לחגוג את חג הגאולה כשיש המונים שעדיין חשים את עול המחסור שלדעתי קשה יותר משעבוד הפיזי שנגאלנו ממנו.

 *הכותב הוא חייל מילואם שישרת בסדיר ובקבע במשך חמש שנים. ולשאלתכם: לא הייתי הסדרניק, אלא חייל סדיר פשוט שהחליט לתרום מעצמו עוד קצת כי הבין שזה היה צו השעה.