תקדים: שוטרים פלסטינים עצרו ארכיאולוגים ישראלים בצפון השומרון

0
69

שוטרים פלסטינים חמושים עצרו הבוקר (שני) ארכיאולוגים ישראלים שהגיעו לאתר ארכיאולוגי בצפון השומרון, באיזור בשליטת ישראל.

אביחי טבק 05/05/2020

ארגון "שומרים על הנצח" הפועל לשמירה על אתרי עתיקות ביהודה ושומרון, מבצע לאחרונה, פרויקט מיפוי של אתרי עתיקות הסובלים מחפירות פיראטיות, ביזה ופגיעה בממצאים.

המיזם הותנע לאחר הכרזת תכנית טראמפ, ובמסגרתו נסקרו כבר מעל 100 אתרי עתיקות, הסובלים מפגיעה חמורה, שהתגברה אף יותר בשל תקופת הקורונה והקיצוץ בפעילות פקחי העתיקות של קמ"ט ארכיאולוגיה במנהל האזרחי.

איתן מלט, רכז "שומרים על הנצח" יצא הבוקר (שני) יחד עם שני ארכיאולוגים, לאתר תל פארסין שבצפון השומרון, באיזור הנמצא בשליטה ישראלית מלאה, על מנת לסקור את הפגיעה באתר.

האתר, הנמצא מרחק 5 דקות נסיעה מהיישוב חרמש בצפון השומרון, משמר את השם המקראי 'פרש' (מצאצאי מנשה) ואת השם התלמודי 'כפר פרשאי'. באתר ישנם שרידי יישוב גדול שהתקיים כמעט ברציפות מתקופת הברזל ועד התקופה העותמאנית. בין השרידים ראויים לציון מקווה טהרה שנחצב בימי בית שני והיה בשימוש עד התקופה הביזנטית, מערות קבורה, מערת בית בד, מערכות תת קרקעיות ומבנים מרשימים מהתקופה העותמאנית.

צוות הארכיאולוגים נתקל במחסום של שוטרי הרשות הפלסטינית, באיזור הנמצא בשליטה ישראלית מלאה, ולשוטרי הרשות אסור לפעול, ובטח לא להסתובב חמושים.

"שוטרי הרשות הפלסטינית דרשו ממנו לרדת מהרכבים, ואנחנו סירבנו", מספר מלט. "אלו היו רגעים לא נעימים, אבל בעיקר מקוממים. לאחר שפנינו לצה"ל, ובתיווכו של יוסי דגן, ראש מועצת שומרון, הם החליטו להעביר אותנו לידי צה"ל במחסום דותן הסמוך".

"העיר 'פרש' מעולם לא נחפרה בצורה מסודרת ע"י ארכאולוגיים אבל נחפרת בידי שודדים ערביים מקומיים בצורה אגרסיבית כי מדינת ישראל לא לוקחת אחריות", מוסיף מלט. "בעיני, זה הצד השני של המטבע לעובדה ששוטרי הרשות הפלסטינית מסתובבים חמושים באיזורים ישראליים מובהקים. אנחנו קוראים לממשלת ישראל לאמץ תכנית להגנה על אתרי המורשת שלנו."

שיתוף

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן