אושר סופית: תמריץ כספי למעסיקים שיחזירו עובדים שהוצאו לחל"ת

0
151

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק מענק לעידוד תעסוקה (הוראת שעה – נגיף הקורונה החדש), התש"ף 2020. מעסיקים שיחזירו את עובדיהם מחל"ת יזכו להחזר של עד 7,500 ש"ח מהמדינה עבור כל עובד

הצעת החוק הוגשה על רקע התפשטות נגיף הקורונה בישראל והמשבר שהוביל את הממשלה לקבוע תקנות שעת חירום ובהן הוראות לצמצום הפעולות במשק, כך הוצאו עובדים רבים לחל"ת, עובדים אחרים פוטרו ועסקים עצמאיים נאלצו לסגור את עסקיהם. מתחילת חודש מרץ 2020 נרשמו בשירות התעסוקה כמיליון ושבעים אלף איש כדורשי עבודה חדשים וסך הדורשים הרשומים בשירות התעסוקה הגיע לכמיליון ומאתיים אלף איש, רובם המכריע הם עובדים שהוצאו לחל"ת.

למרות הסרת חלק מהמגבלות, נותרו מספר רב של דורשי עבודה רשומים בשירות התעסוקה שלא נקלטו עוד בשוק העבודה. בנוסף, הימצאותם של מספר עובדים רב מחוץ לשוק העבודה פוגעת בתוצר, בהכנסות ובצמיחה של מדינת ישראל.

בהצעת החוק נקבע תמריץ כספי למעסיקים, אשר יקלטו או יחזירו לעבודה עובדים אשר הוצאו משוק העבודה בתקופת המשבר. בדברי ההסבר של החוק צוין כי מענק זה יפחית את עלויות העסקת עובדים אלו גם בתקופה בה קיימת אי וודאות בשווקים, ויתמרץ את המעסיקים לקלוט ולהעסיק את העובדים בחודשים הקרובים. אומדן העלות הכרוכה ביישום החוק נאמדת בסך של כ-5.5 מיליארד שקלים חדשים.

בדברי ההסבר לחוק צוין עוד כי "ככל שהתקופה שבה דורש עבודה נותר מחוץ למעגל העבודה מתארכת, כך קטנים סיכוייו לחזור ולהשתלב שוב בשוק העבודה. בנוסף, הימצאותם של מספר עובדים רב מחוץ לשוק העבודה פוגעת בתוצר, בהכנסות ובצמיחה של מדינת ישראל".

עבודה מהבית. צילום: rawpixel

במסגרת החוק נקבע, כי המענק יינתן רק אם העובד שעבורו מבוקש המענק, ישתכר לפחות 3,300 ש"ח בכל חודש, כדי לכלול גם עובדים במשרה חלקית לתוך מעגל התעסוקה.

בנוסף קובע החוק כי המענק יינתן רק בעד עובדים שנוספו למצבת העובדים של המעסיק, כדי להבטיח שמעגל דורשי העבודה יצטמצם וכדי למנוע פיטורי עובדים לצורך קליטת עובדים אחרים המזכים במענק.

עוד נקבע, כי כדי לוודא רציפות העסקה של העובד ולשמר את תעסוקתו, סכום המענק יחולק לארבע פעימות בעבור כל אחד מחודשי העסקתו של העובד בתקופה שבין יוני 2020 עד ספטמבר 2020: עבור מי שהוחזר ע"י המעסיק לעבודתו מה-19 לאפריל, יהיה המעסיק זכאי ל-875 ₪ עבור כל אחד מ-4 חודשים אלה (סה"כ 3,500 ₪), ועבור מי שהוחזר ע"י המעסיק החל מחודש יוני, יהיה המעסיק זכאי ל-1,875 ₪ בגין כל אחד מ-4 חודשים אלה (סה"כ 7,500 ₪).

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הציג את הצעת החוק במליאה ואמר שההצעה נועדה להעניק תמריץ כספי למעסיקים לקלוט עובדים שהוצאו לחל"ת מעבודתם עקב נגיף הקורונה. גפני הציג את אומדן עלות הצעת החוק (כ- 5.5 מיליארד ₪) והוסיף שהוועדה ביצעה שינויים בהצעת החוק המקורית, שנועדו להיטיב עם הציבור.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר כי על מנת להניע את הכלכלה והמשק הוא תמך בוועדה ברוב סעיפי הצעת החוק למעט שלושה סעיפים. להערכתו, כמאה אלף עובדים איבדו את מקום עבודתם ולא ישובו למקום אליו. עפ"י החוק הקיים בתום ששה חודשי אבטלה, המפוטרים הללו לא יזכו עוד לדמי אבטלה. לוי הציע לתת להם טיפול מיוחד מחוץ לקופסא כדבריו, ולאפשר להם לקבל דמי אבטלה חצי שנה נוספת. לוי התנגד לסנקציה הפלילית בהצעה.

ענף התיירות והאירוח נפגע הכי קשה מהקורונה והכוונה לנסות ולסייע למעסיקים ולעובדים כאחד. צילום: אביחי טבק

ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) אמר: "אני רואה מידי פעם את ראש הממשלה נכנס למליאה עם הביוגרפיה של צ'רצ'יל. אני לא מסכים עם המדיניות של צ'רצ'יל אולם אני מסכים משפט אחד שהוא אמר: אם לא תהיה לנו תרבות לא ננצח במלחמה. אותו דבר בקורונה. אם לא תהיה לנו תרבות, לא ננצח את הקורונה".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר: "גם אם יחזרו 800,000 איש לעבודה כמו שאומרים, וזה לא יקרה, רוב התקציב לא ינוצל ולאן ילך הכסף? זה לקופה הקטנה, אחר כך האוצר יחליט לאן לקחת את זה. אבל איפה שצריך זה לא מגיע". עוד הוסיף: "מי שהתעקש לשמור על העובדים שלו ולא להפיל אותם על צווארה של המדינה, במקום לקבל מדליה מקבל עכשיו עונש. אם הפלת הכל על הקופה הציבורית- תקבל פרס. זו תפיסת עולם מעוותת שעלולה להביא לכך שאם בעתיד יוכרז אירוע מהסוג הזה כולם ישר ישלחו את העובדים לחל"ת".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) אמר: "מביאים כאן חוק שמטרתו טובה, אך עושים זאת בצורה מעוותת. החוק ישרת קבוצה קטנה של בעלי הון גדולים ומנגד עשרות אלפי עסקים ומעסיקים שעומדים על סף קריסה לא יזכו ליהנות ממנו ואת זה לא אומר רק אני, אלא אמרו כל חברי ועדת הכספים, קואליציה ואופוזיציה כאחד. חברי הוועדה הגיעו למספר תיקונים קריטיים אבל שר האוצר הגיע ולא היה מוכן לזוז או להקשיב. בדורסנות הוא כפה על חברי הקואליציה להצביע על החוק כמו שהוא למרות התנגדותם".

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) ציין כי: "בחוק יש החרגה מפורשת של העובדים הזרים ויש 30 אלף מבקשי מקלט שפוטרו והחוק לא נותן להם ולמעסיקים שלהם פתרון. אי אפשר לגרש אותם על פי החוק וטוב שכך. מצד שני, אם אין להם עבודה הם גם לא זכאים לביטוח בריאות ונופלים בין הכיסאות. זה אסון".

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) אמר: "בוועדת הכספים קרה השבוע דבר שלא יעשה. ניסו לקחת מאתנו את הכוח לשנות ולייצג את העם. נדאג שזה לא יחזור על עצמו. נמשיך להשפיע ולהשמיע את קולם של אלה שלא נשמעים".

לסיכום הדיון אמר יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני: "הצעת החוק היא בעיקרה טובה, כולנו הסכמנו על זה. יש ביקורת על הפרטים שהם חשובים אבל עכשיו אנחנו בזמן אמת. אם הוא לא עובר עכשיו אנחנו מורידים כאן למעלה מ-6 מיליארד ₪ כדי להניע מחדש את גלגלי המשק".

שיתוף

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן