בית המשפט המחוזי נגד "קשת" ו"ארץ נהדרת": תשלם 50,000 ש"ח בגלל לשון הרע

בפסיקה נדירה הפך בית המשפט המחוזי בת"א את החלטת בית משפט השלום וקבע כי על חברת "קשת" לפצות את איש ההתיישבות בני קצובר בסך 50,000 ₪ ואף חייב את החברה בהוצאות משפט ע"ס 20,000 ₪.

ארץ נהדרת (צילום מסך)

תחילת הפרשה בינואר 2018 כאשר קצובר הגיש תלונה בגין הוצאת לשון הרע כנגד חברת "קשת" בעקבות שידור מערכון "הנערים ממעלה טפיוקה" שם הוצג קצובר כ"סבא פוגרום". במערכון בו שולבו קטעי אלימות אותנטיים מוצג קצובר כ"מורם הרוחני" של צעירים שמבצעים פעולות אלימות כנגד חיילי צה"ל ופלסטינים.

לאחר שבית משפט השלום החליט לדחות את התביעה וחייב את קצובר בהוצאות משפט – הוא ערער (באמצעות עו"ד צוריאל חזי) לבית המשפט המחוזי בת"א, וכעת סגנית הנשיא אביגיל כהן החליטה, כאמור, להפוך את ההחלטה.

השופטת כתבה בהחלטתה- "לאחר שקילת מכלול הנסיבות, ובין היתר מעמדו של המערער, התפוצה או הרייטינג של פרסום כזה בתכנית "ארץ נהדרת" ובאתר אינטרנט וכן את העובדה שבכל זאת התכנית עצמה היא תכנית סאטירית, גם אם הקטע שבו שולב המערער שלא היתה כזה, וכן שילובו של המערער במערכות לפרק זמן של פחות משתי שניות, אני מוצאת לנכון לחייב את המשיבה לשלם למערער פיצוי בסך 50,000 ₪."

בין נימוקיה השופטת הוסיפה – "כיוון שתמונתו של המערער הוצגה במערכון כפי שהיא ולא בדרך של איור/צייר או מוטיב פארודי אחר, אין צורך בכתובית של שמו על מנת לקשר בינו לבין נושא המערכון. הוספת המילים 'סבא פוגרום' יוצרת קישור בין המערער ובין מעשי ונדליזם/פוגרום הן בענייני רכוש, ובאלימות המוצגת בקטעי הארכיון ששולבו במערכון. המערכון סאטירי בעיקרו אך תמונת המערער אינה חלק מהסאטירה או מהקטע המבוים שהוצג במערכון, אין שום סיבה לפתור את המשיבה מאחריות לפרסום לשון הרע רק מאחר ומדובר בתכנית סאטירה. הפרסום ביחס למערער אינו נכנס בגדר סאטירה".

קצובר הגיב להחלטה ואמר כי "בית המשפט המחוזי עשה צדק בכך שהחליט לבטל את ההחלטה התמוהה של בית משפט השלום ולחייב את "קשת" ואנשי "ארץ נהדרת" לשאת באחריות על מערכון שכיבכול מסתתר תחת הקטוגריה "סאטירי". אני מקווה שכעת יוצרי התכנית יפסיקו את ההסתה הפרועה כנגד ציבור המתיישבים בארץ ישראל ויפסיקו לזרוע מחלוקת בין חלקי העם- כי באמת יש לנו "ארץ נהדרת".

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן