הנתונים נחשפים: קרוב ל-100 אלף זוגות מעורבים בישראל

בכירים בתחום הגיור מתריעים זה שנים על עלייה בנישואי יהודים ללא-יהודים. כעת מתבררים ממדי התופעה. ראש החוג לממשל במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט: "נישואים מעורבים - לא בעיה רק של יהדות חוץ לארץ". כך מפרסם הבוקר (ב'), עורך ערוץ יהדות של "ישראל היום", חנן גרינווד.

קרוב ל-100 אלף זוגות בישראל הינם זוגות מעורבים, שבהם בן או בת הזוג היהודי/ה נשוי ללא יהודי/ה – כך עולה מנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ושל משרד הפנים, שמתפרסמים לראשונה ב"ישראל היום".

מדובר בפעם הראשונה זה שנים שבה מתפרסמים נתונים רשמיים על מספר הזוגות המעורבים, שמלמדים על היקף ההתבוללות במדינת ישראל.

בשנים האחרונות התריעו בכירים בתחום הגיור בישראל כי ישנה תופעה הולכת וגדלה של נישואים מעורבים במדינת ישראל, ושבתי הדין לגיור מתנהלים בעצלתיים ככל שמדובר בגיור קטינים. הטענה של החרדים היא שאם יהיו בתי דין מקילים, הם יצטרכו לנהל אילנות יוחסין כדי להגדיר מי לשיטתם יהודי, אך מנגד אומרים המקילים כי לאור העובדה שישנם כבר כיום נישואי תערובת בקרב ישראלים, בעוד עשור או שניים כבר לא יהיה ברור מיהו יהודי ממילא.

מנתונים שסופקו על ידי הלמ"ס לבקשת ד"ר נתנאל פישר, ראש החוג לממשל במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, עולה כי בישראל ישנם בסך הכל 1.3 מיליון זוגות שבהם לפחות אחד מבני הזוג הוא יהודי, מתוכם מיליון ו-260 אלף זוגות שבהם שני בני הזוג יהודים, ו-85 אלף זוגות הינם מעורבים – שבהם בן או בת הזוג אינם יהודים. בפילוח למגדר, במרבית הזוגות המעורבים דווקא האישה היא לא יהודייה, מה שאומר שעל פי ההלכה הילדים לא יהיו יהודים. ישנם 52 אלף גברים יהודים שנשואים ללא יהודיות, לעומת 32 אלף נשים יהודיות שנשואות לגברים לא יהודים, זאת בניגוד לטענה הרווחת שיש שוויון בין נשים וגברים בתחום זה.

- פרסומת -

למעשה, הנתונים של הלמ"ס הינם מקילים לעומת נתונים עדכניים של משרד הפנים, שלפיהם ישנם 111 אלף זוגות מעורבים במדינת ישראל, כלומר יהודים שנשואים לישראלים שאינם יהודים. אך יש לציין כי נתונים אלו נחשבים לפחות מדויקים, ולכן קשה יותר להסתמך עליהם.

מנתוני הלמ"ס עולה כי הרוב המוחלט של הנשים והגברים היהודים, שנשואים ללא יהודיים, 87 אחוזים, מתחתנים עם חסרי דת – רובם ככל הנראה יוצאי מדינות ברית המועצות לשעבר. בניגוד לקמפיין של להבה וארגונים נוספים, בלמ"ס חושפים כי התופעה של נשים יהודיות שנישאות לערבים היא שולית לחלוטין. יחד עם זאת, יש יותר נשים יהודיות שנישאות לערבים מאשר גברים שנשואים לערביות.

ד"ר פישר אומר כי: "התופעה של נישואים מעורבים היא לא רק בעיה של יהדות חוץ לארץ, אלא של היהדות בישראל".