הסכם קואליציוני ראשון ומפתיע

סיעות הליכוד ועוצמה יהודית הגיעו הלילה לסיכום נספח תפקידים בממשלה הבאה. הנספח מקרב את חתימת ההסכם המלא שיכלול תקציבים, נושאים מהותיים וקווי יסוד, לקראת הקמת ממשלת נתניהו החדשה.

רה"מ המיועד בנימין נתניהו. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

הלילה הגיעו מפלגות הליכוד ועוצמה יהודית להסכם קואליציוני ראשון לקראת הקמת ממשלת נתניהו החדשה. על פי ההסכם יעמוד יו"ר המפלגה איתמר בן גביר בראשות המשרד לביטחון פנים – שיחליף את שמו עם כינון הממשלה וייקרא מעתה המשרד לביטחון לאומי. עוצמה יהודית תקבל את המשרד לביטחון פנים עם סמכויות נרחבות ובין היתר המשטרה הירוקה, הסיירת הירוקה, הרשות לאכיפה במקרקעין ומג"ב איו"ש. בראש המשרד יעמוד כאמור יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר שיכהן גם כשר בקבינט וחבר וועדות השרים השונות.

עוד סוכם כי לטובת חיזוק המשילות, הסדר הציבורי, הביטחון האישי, המלחמה בארגוני הפשע והפרוטקשן, יוקם משמר לאומי רחב היקף, ויורחב מערך התקינה של המילואים במג"ב לתפקוד מלא.

בנוסף על פי ההסכם, עוצמה יהודית קיבלה את המשרד לפיתוח הנגב והגליל, בראשו יעמוד יצחק וסרלאוף. הוסכם בין הליכוד לעוצמה יהודית על הרחבת סמכויות ותחומי הפעולה של המשרד, והוא ייקרא המשרד לפיתוח הנגב והגליל והחוסן לאומי. המשרד החדש יתוקצב בסכום של שני מיליארד ש"ח בשנה, לטובת פיתוח והעצמת הנגב הגליל והשכונות, הגברת מנועי צמיחה במרכזי הצעירים, דאגה לאזרחים ותיקים, וביצוע פרויקטים לאומיים לטובת חיזוק החברה הישראלית.

יחזיק בתפקיד השר לביטחון הפנים עם סמכויות מורחבות. צילום: דוברות

בנוסף, מנהלת התכנון במשרד לפיתוח הנגב והגליל והחוסן החברתי תהיה אחראית על ביצוע הסדרת כלל ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון בהתאם להחלטות צוות שרים בראשות ראש הממשלה.

- פרסומת -

כמו כן, תקבל עוצמה יהודית, ככל הנראה לידי הרב עמיחי אליהו, את המשרד למורשת, שיעסוק בכל אתרי המורשת והעתיקות בישראל כולל יהודה ושומרון. המשרד למורשת יכלול בתוכו גם את רשות העתיקות, המועצה לשימור אתרים ויפעל לפיתוח ושימור ההיסטוריה של עם ישראל.

עוד תקבל עוצמה יהודית את ראשות ועדת ביטחון הפנים עבור תא"ח במיל. צביקה פוגל, ואת ראשות ועדת קרן לאזרחי ישראל ברוטציה לח"כ לימור סון הר מלך. בנוסף הוסטח בהכם גם תפקיד סגן שר במשרד הכלכלה עבור ח"כ אלמוג כהן, אך ייתכן כי תפקיד זה עוד ישתנה ויעבור למשרד אחר.

ח"כ יריב לוין ועו"ד חנמאל דורפמן. צילום: דוברות

ח"כ יריב לוין מרכז צוות המו"מ של הליכוד אמר הבוקר על חתימת ההסכם עם עוצמה יהודית כי"מברך על חתימת ההסכם עם סיעת עוצמה יהודית שהוא ההסכם הראשון בדרך להקמת ממשלת ימין יציבה בראשותו של בנימין נתניהו שתצעיד את מדינת ישראל לשנים טובות".

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר על חתימת ההסכם: "עשינו הלילה צעד חשוב להקמת ממשלת ימין מלא מלא. החזרת הביטחון לרחובות דאגה לנגב לגליל ולחוסן הלאומי לאזרחים ותיקים ולמרכזי צעירים כמו גם לאתרי המורשת בישראל. אני שמח שהסיכום על המשרדים שעוצמה יהודית תקבל יאפשר לנו לממש את הבטחות הבחירות שלנו – לביטחון ולחיזוק הנגב, הגליל והפריפריה."

"אני קורא לכל סיעות הימין להקים ממשלת ימין מלא מלא במהירות האפשרית. אסור שלפיד וגנץ ישלטו במדינת ישראל יום אחד נוסף", הוסיף בן גביר.

על אף הסיכומים המוקדמים, בראיון שהעניק ח"כ יצחק וסרלאוף לרשת ב' לאחר חתימת ההסכם עם הליכוד הוא אמר כי "עוצמה יהודית מתחייבים לא להיכנס לממשלה בלי הציונות הדתית".