יום ההוקרה לפצועי צה"ל: הרעיון שנולד בבני עקיבא והביא להחלטת ממשלה לייסודו כיום הוקרה ממלכתי

מזכ"ל בני עקיבא יאיר שחל. צילום: בני עקיבא

לפני 8 שנים הגה רכז מחוז דרום בבני עקיבא אליעד אברקי את הרעיון לייסד במדינת ישראל יום הוקרה ממלכתי לפצועי צה"ל. זאת לאחר שראה כי הפצועים ששילמו בגופם ובנפשם אינם זוכים לכבוד והיחס הראוי מהחברה הישראלית ואין יום בלוח השנה בהם אנו מוקירים להם תודה. חניכי מועצת מחוז דרום בחרו בי"ז בכסלו כיום בו יצוין יום זה- התאריך העברי של החלטת האו"ם ב"כ"ט" בנובמבר 1947.  תחילה, יום זה צוין במחוז דרום בתנועה, כאשר בשנה שלאחר מכן תנועת בני עקיבא כולה נרתמה ליוזמה וציינה יום זה בכל הסניפים ברחבי הארץ.

במקביל, בני עקיבא החלה בפעילות מול ממשלת ישראל ונבחרי הציבור על מנת שיום זה יוכר כיום הוקרה ממלכתי ויצוין באופן רשמי ע"י מדינת ישראל. בסופו של דבר- המאבק צלח והממשלה החליטה (לפני כ-6 שנים) כי יום זה יצויין כיום הוקרה ממלכתי בו מדינת ישראל כולה מצדיעה לפצועי צה"ל. השנה תציין מדינת ישראל יום זה ביום חמישי הקרוב.

מדי שנה תנועת בני עקיבא מציינת יום זה במגוון רחב של פעולות- פצועי צה"ל הגיעו לסניפי התנועה, שבת הוקרה מיוחדת ועוד. השנה, בעקבות הנחיות הקורונה- הפעילות ברובה המוחלט תתקיים במימד הוירטואלי. בין היתר יתקיים מפגש תנועתי בלייב עם אחד מפצועי הקרב בתל סאקי במלחמת יום הכיפורים, יועברו מערכי הדרכה מיוחדים בנושא לפעילות סניפית וירטואלית ויתקיימו פעילויות נוספות ברשתות החברתיות.

מזכ"ל תנועת בני עקיבא יאיר שחל: "מדהים לראות את כוחה של תנועת נוער שהצליחה לסחוף אחריה מדינה שלמה שמציינת כעת באופן רשמי את אחד הימים החשובים בלוח השנה. חיילינו שנפצעו במערכות ישראל עומדים בחזית החברה הישראלית ומהווים עבורנו מצפן ערכי משמעותי-מחובתנו להכיר ולזכור את חובתנו כלפיהם ולהעביר את סיפורם לכלל עם ישראל ובפרט לדור הצעיר. גם השנה, למרות הגבלות הקורונה, נשמיע, נצדיע ונחבק את פצועי צה"ל ונפעל כדי שהחברה כולה תוקיר אותם על תרומתם למען מדינת ישראל".