נדבק בהרפס מהמוהל: תינוק בן 3 שבועות מאושפז במצב קשה לאחר ברית מילה שהסתבכה

תינוק בן 3 שבועות מאושפז במצב קשה במרכז הרפואי בני ציון בשל זיהום באזור ברית המילה שהתפשט לזיהום במוח עם פרכוסים. ההערכה: המוהל הדביק את התינוק כשביצע את שאיבת הדם מהאיבור בפיו.

ברית מילה
ברית מילה. (אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לנאמר). צילום: דיוויד חסקל, ויקיפדיה

בדיקות המעבדה מצאו שהוא נדבק בנגיף ההרפס מסוג 1  בסבירות גבוהה מהמוהל שביצע בו שאיבת דם בשלב המציצה מהפין. תינוק בן 3 שבועות מאושפז בשבוע האחרון במרכז הרפואי בני ציון בחיפה. לאחר שנדבק מנגיף ההרפס ממוהל. בשלב הברית המוהל ביצע את המילה באופן "מציצת דם" שלא צריכה להיעשות וכך הדביק בנגיף ההרפס את התינוק. מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי בני ציון פרופ' יצחק סרוגו, "התינוק אושפז במצב קשה, עם תמונה של דלקת של המוח מלווה בפרכוסים ממושכים ובזיהום קשה בעור שהתחיל מאזור המפשעה במקום שבו בוצעה ברית המילה"

התינוק הובהל לבית החולים בני ציון על ידי ההורים מייד לאחר שהם הבחינו בזיהום מאוד מפושט באזור איבר המין, לאחר הברית. הורי התינוק ציינו שהמוהל השתמש באקט המציצה שבו נשאב דם מאזור הברית – דבר שמעלה את האפשרות שההדבקה בהרפס קרתה מהמוהל.

במהלך האשפוז במחלקת הילדים התגלה נגיף ההרפס בנוזל חוט השדרה במוח וגם מהנגעים שהיו על העור.

התינוק פרכס בבית החולים בשלושה ימים הראשונים לאשפוזו למרות הטיפול כנגד הפרכוסים וכנגד הנגיף. פרופ' סרוגו, "הטיפול האנטי ויראלי שהוא קיבל מטרתו להשמיד את הנגיף במוח ועל מנת למנוע התלקחות של המחלה במערכת העצבים – התינוק יאלץ לקבל טיפול זה במשך חצי שנה".

- פרסומת -

מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי בני ציון פרופ' יצחק סרוגו, מסביר, "עדויות על זיהום בהרפס מפושט בילוד עם התפשטות למוח והקשר שלו לאקט המציצה בגלל ברית מילה מתוארים  כבר מזה 200 שנה".

לדבריו, "נגיף ההרפס יכול לגרום אחרי ברית לזיהום בעור, שיכול להתפשט למוח ולגרום לדלקת קשה במוח ואף למוות. נגיף ההרפס בילוד יכול גם להיגרם בזמן המעבר בתעלת הלידה. אולם מבוגר שמפריש את הנגיף באזור השפתיים יכול גם לגרום להדבקה".

מהמרכז הרפואי בני ציון נמסר עוד, "אופי הפיזור בתינוק וההתחלה שלו באזור המפשעה והמשך פיזור הנגעים מרמזים על הדבקה במהלך הברית בשלב אקט המציצה כשיש מגע בין הפה של המוהל לדמו של התינוק".

ניתן לעקוף את השלב הזה על ידי ביצוע ברית מילה כשבמקום שלב המציצה ישנה שאיבה לא ישירה על ידי שפורפרת, שבאמצעותה נמנע המגע הזה בהתאם  להמלצה של איגוד רופאי הילדים ומשרד הבריאות. 

הערה 1

Comments are closed.