רפי פרץ: אם הכנסת תפוזר – יתקיימו פריימריז לתפקיד יו"ר הבית היהודי

הרב רפי פרץ. ארכיון. (צילום: מיקי לנגנטל)

יו״ר הבית היהודי, השר רפי פרץ, במכתב לפעילי המפלגה: ״במידה והכנסת תפוזר ב23.12 יתקיימו פריימריז במרכז המפלגה ליו״ר ולרשימה. במידה ותהיה פשרה נוספת, נתחיל בתהליך של חידוש פני המפלגה״

על רקע ההצבעה בכנסת על פיזורה ביום רביעי האחרון, שלח הערב (ש׳) יו״ר הבית היהודי השר רפי פרץ מכתב לפעילי המפלגה בו הוא מפרט את סדר הדברים שעל המפלגה לקיים במידה ויהיו בחירות או במידה ותושג פשרה נוספת.

השר כתב, ״בחודשיים האחרונים אני במסע לעומק השטח של הבית היהודי, נפגשתי עם רבים מחברי המועצות, ראשי הסניפים וסגני ראשי הערים השונות. עם כולכם ניהלתי שיח פתוח על מצב המפלגה, ועל התהליכים שכדאי וצריך לעשות כדי להחזיר את מפלגת הבית היהודי למקום הראוי לה בתור מפלגת הציונות הדתית.״

עוד כתב, ״השטח של הבית היהודי מהווה את מקור העוצמה שלנו, ולכן ההתדיינות עם נציגי השטח מהווה את הבסיס האיתן שעליו נוכל לקיים את התהליכים הפנימיים שיקרינו כלפי כל הציונות הדתית.״

- פרסומת -

על פי השר פרץ, המסקנות מהשיח המשותף עם פעילי הבית היהודי מצריכות התארגנות לשני תרחישים במקביל. הראשון כולל יציאה מהירה לבחירות – פיזור הכנסת עד לתאריך 23/12/2020 ואילו השני לוקח בחשבון הגעה לפשרה בין הליכוד לכחול לבן סביב נושא התקציב ודחייה של הבחירות הארציות בלפחות שלשה חודשים.

לדברי השר פרץ, במקרה של פיזור הכנסת עד לתאריך ה-23/12/2020 יש לבצע באופן מהיר את הדברים הבאים:
1. מינוי יו"ר לנשיאות המרכז 2. חידוש חברות למרכז המפלגה (בכפוף לאישור מזכירות המפלגה) 3. כינוס מרכז ביום שלישי 5/1/21, בו תוחלט הוראת שעה להעביר את הפריימריז מהמתפקדים לחברי המרכז. 4. במידה ויוכרזו בחירות בתקופה הקרובה (עד ה-23/12) – קיום בחירות ליושב ראש הרשימה ביום שלישי בתאריך 19/1/2021, וכשבוע לאחר מכן בתאריך 26/1/2021 ייערכו בחירות לרשימת הבית היהודי לכנסת.

הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'. יתמודדו ראש בראש על התפקיד? צילום: דוברות

לדבריו, במידה ותתקיים פשרה נוספת, והכנסת לא תתפזר במהלך חודש דצמבר, והבחירות הארציות יידחו בלפחות שלשה חודשים, נתחיל בתהליך של חידוש פני המפלגה, הקמת המוסדות של המפלגה, וחידוש הפורומים השונים.

במכתבו מפרט פרץ את השלבים הנדרשים להתארגנות והחייאת המפלגה. תהליך זה ייעשה במספר שלבים:
1. מינוי יו"ר לנשיאות המרכז 2. חידוש חברות למרכז המפלגה (בכפוף לאישור מזכירות המפלגה)
3. כדי להיערך למצב של הקדמת הבחירות – ייערך בכל מקרה כינוס מרכז ביום שלישי 5/1/21, בו תוחלט הוראת שעה להעביר את הפריימריז מהמתפקדים לחברי המרכז.
4. חידוש מוסדות המפלגה – מזכירות, נשיאות, בית דין, וועדת בחירות וחידוש הפורומים השונים
5. כשבועיים לאחר שיוכרזו בחירות כלליות, ייערכו בחירות ליו"ר המפלגה ולרשימה לכנסת.

במידה ולא יוכרזו בחירות מיידיות, ומצב הקורונה ישתפר, נוכל לבחון את האפשרות לצאת למפקד רחב ופריימריז ולייצר חיבורים נוספים. במתווה הנוכחי אנחנו מכינים את האפשרות שהבחירות תהיינה באופן מיידי, ולא יהיה זמן למפקד רחב, אנחנו לא מתכוונים לחזור על קיבוע הרשימה, אלא נצא לבחירות עם מרכז המפלגה.

השר רפי פרץ מסר, ״הגעתי לבית היהודי על מנת להציל את הייצוג של הציונות הדתית בפוליטיקה הישראלית. נקראתי לדגל בשעת משבר ומה שעמד על הפרק אלו הדגלים של הציונות הדתית. כעת המערכת הפוליטית עוברת טלטלה גדולה ועל הבית היהודי לעשות את המיטב בכדי להגיע לבחירות מוכנים. המטרה שלנו להביא קהלים חדשים ולחזק את השורות, אך במידה ונצא לבחירות, לוח הזמנים יתקצר ונצטרך לעשות את ההתאמות והחיבורים הנכונים כדי לשמר את כוחה של הציונות הדתית גם בכנסת הבאה.״