81 שנה לליל הבדולח – בתי כנסת בכל העולם ישאירו אורות דולקים לזכרון

בית הכנסת בציריך (צילום: דוברות הקיבוץ הדתי)

בסוף השבוע הקרוב, יציינו 81 שנה לליל הבדולח, בהובלת הקיבוץ הדתי מאות בתי כנסת בארץ ובעולם ישאירו אורות דולקים בחלקם יערכו טקסי זיכרון לנרצחים.

אביחי טבק 05/11/2019

ליל הבדולח הוא אחד האירועים הטראומתיים ביותר בקרב יהדות גרמניה, באופן מאורגן יצאו קבוצות חמושות בגרזנים לפידים ואלות אל ריכוזי היהודים בערים השונות, שרפו בתי כנסת, ניפצו את חלונות הראווה של בתי עסק יהודים, ניפצו זגוגיות של בתים בהם התגוררו יהודים, שרפו את ספרי הקודש, הרגו באכזריות מאות יהודים ואחרים נלקחו למחנות מהם לא שבו. בשלושת הימים שבין ה7 לנובמבר 1938 ועד ל10 לנובמבר נמחקו כמעט כל הסממנים היהודים בגרמניה, העולם היהודי נמחק בה במכת חרב.

בין הניצולים מהלילה ההוא היה גם נפתלי ורטהיים, אביה של דליה יוחנן ורטהיים בת הקיבוץ הדתי שמובילה מזה מספר שנים את פרוייקט "אור דולק בבתי הכנסת" במסגרתו מאות בתי כנסת בארץ ובעולם ישאירו אור דולק במהלך הלילה כולו, בחלק מהקהילות אף יקיימו טקסי זיכרון לנרצחים. יוחנן מספרת כי המיזם מעניק "אור במקום חושך, תקומה במקום אבדון, לימוד תורה במקום חורבן" ומוסיפה "בשנת ה70 לליל הבדולח היה מיזם חד פעמי, אבי נפתלי שראה את האור בבית הכנסת זקף את קומתו ואמר לי כמה הוא מתרגש לראות את בית הכנסת מואר באותו הלילה".

דליה גייסה את תנועת הקיבוץ הדתי שהצטרפה מייד למיזם אליו הצטרפו השנה מאות רבני צהר. מזה שלוש שנים שדליה מקבלת תמונות של בתי כנסת מוארים מציריך, רומא, רוטרדם, לידס, אנטוורפן ועוד "כל שנה אנחנו נחשפים לעוד קהילות בישראל ובעולם שמצטרפים למיזם" סיכמה בהתרגשות.

בית הכנסת בבאדן באדן (צילום: דוברות הקיבוץ הדתי)

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן