אביתר: התושבים יעזבו – במקום תוקם ישיבת הסדר

תושבי אביתר אישרו ברוב גדול את הפשרה שהוצעה להם ע"י הממשלה. במסגרת המתווה: המשפחות שהתגוררו בישוב יעזבו את בתיהן, שיישארו במקומם, וב - א' אלול תיפתח באביתר ישיבת הסדר. יוסי דגן: "ההתיישבות בלב ארץ ישראל בשומרון ואחדות עם ישראל הן אותה משימה לאומית"

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון, הביא הלילה יחד עם הרב אליקים לבנון, ויו"ר תנועת נחלה צבי אלימלך שרבף את המתווה עליו סיכמו יחד עם שר הבטחון בני גנץ ושרת הפנים איילת שקד – ובברכת ראש הממשלה נפתלי בנט, להסדרת הישוב אביתר ולמניעת פינוי ומאבק בין אחים בשטח.

על פי המתווה שאושר, תושבי אביתר יעזבו את המקום עד לסוף השבוע, מכיוןן שהוכח שאביתר אינה יושבת על אדמות פרטיות ומדובר באדמה שניתן להסדירה- כל הבתים יישארו במקומם, משרד הבטחון יקים בסיס לפלוגה במקום באופן מיידי, ובראש חודש אלול תוקם ישיבת הסדר חדשה בישוב אביתר.

במקביל תצא הנחיה למנהל האזרחי לסיים בתוך חצי שנה את סקר הקרקע, הקרקע שתעבור את הסקר תוכרז כאדמת מדינה ותוקם התיישבות במקום בתיאום בין ראש הממשלה, שר הבטחון, ראש המועצה האזורית שומרון ותנועת נחלה.

ראש מועצת שומרון הציג כאמור את המתווה הלילה לאישור התושבים יחד עם הרב אליקים לבנון רב השומרון, רב העיר צפת הרב שמואל אליהו, סגנו של דגן דוידי בן ציון וראשי תנועת נחלה דניאלה וויס וצבי אלימלך שרבף ויו"ר תנועת אמונים צבי סוכות – בדיון ארוך ומקיף שהתקיים כל הלילה עד לשעות הבוקר.

- פרסומת -

"אני רוצה ראשית להודות לנשים לגברים ולילדים שגרים כאן כבר חודשיים" פתח דגן זאת לאחר שהקריא את נוסח ההסכם "יצרתם דבר שלא היה כאן 30 שנה, גם בכמות, במסירות הנפש, ובאווירה שנוצרה, חוץ מ-53 משפחות שגרות כאן, עשרות אלפים הגיעו לכאן מדי יום, שמתחברים לאידיאל של לחזק את הקמת ישוב חדש בארץ ישראל".

תושבי אביתר
דגן עם נציגות תושבי אביתר. צילום: וועד הישוב אביתר

עוד הוסיף דגן, "המתווה שהתגבש כולל: גם נוכחות צבאית וגם שיהיה אופק להסדרה. הגענו להבנה עם שר הבטחון, עם ראש הממשלה נפתלי בנט ועם שרת הפנים איילת שקד. מדובר במתווה שהוא אסטרטגי, ההתיישבות בארץ ישראל ובניין השומרון לב המדינה הוא משימה לאומית, וקשה, ארץ ישראל נקנית ביסורים, אף צד כאן לא ניצח את הצד השני, בסוף המשימה המרכזית שלנו היא לבנות את ארץ ישראל ולשמור על האחדות בעם ישראל בדרך של אהבת ישראל. בהסכם כאן אנחנו מגיעים לשני הדברים, גם לישוב ארץ ישראל משום שבאביתר תהיה התיישבות יהודית, ישיבת הסדר בטווח הקרוב אחרי זה התיישבות גדולה וממוסדת וגם אם יש צעדים טקטיים שלא צריכים לעשות כמו ש-53 משפחות צריכות לרדת כי הממשלה דורשת מהם, הרי שאם הממשלה דורשת לרדת ובמקביל מקדמת שם ישיבה והסדרה לטובת הקמת התיישבות, זה דבר שהוא נכון גם אידיאולוגית כאנשים שפועלים לישוב ארץ ישראל וגם אידיאולוגית לא פחות כיהודים שחונכו ואמונים על אהבת ישראל ועל אחדות בעם ישראל"

הרב אליקים לבנון אמר לתושבים: "לפני כמה ימים היה ברור שמדינת ישראל נערכת לדבר הקשה והגרוע מכל, עד היום בצהריים לא האמנו שמשהו ישתנה, כתוב: "אז תראי ונהרת ופחד ורחב לבבך" (ישעיהו ס) , אנחנו היינו בפחד שנצטרך להגיד ל 53 משפחות לקום ולפנות את המקום. חילול ה' נורא, ומה שיש כאן עכשיו זה קידוש ה' גדול".

הרב שמואל אליהו בירך על המתווה ואמר שזו הדרך חשובה לחזק את בניין ארץ ישראל ועם ישראל.

צבי אלימלך שרבף יו"ר תנועת נחלה הציג את המתווה ואמר: "מה שחשוב הוא שתהיה נוכחות אזרחית ושנוכל להתקדם להקמת ישוב"