לאור הנר: המלצות ספרים לקריאה בחנוכה

ימי החורף מגיעים אלינו לאט לאט וזה זמן נהדר לגשת את חנויות הספרים ולמצוא ספר טוב להתכרבל איתו כשבחוץ יורד גשם ויש רעמים וברקים. 

חנוכה
חנוכה. צילום: pexels
לחובבי ההיסטוריה – הבז הנודד/ גלנוויי וסקוט

זהו סיפור בגוף ראשון, קצר וחכם, אך מלא בפרטים ובסאב טקסט, השומר על קצב קבוע וכתוב באיפוק. 

המספר פגש את בני הזוג קאלן, איריים אמידים מאוד, בצרפת. שניהם חסרי מעש, פטפטנים בלי די והמספר עליהם נמצא מבחוץ, אך למעשה מבפנים. הוא מספר על היחסים ביניהם, על היחסים עם המארחת אלכס ועל נקבת הבז שלהם, לוסי, הגונבת את כל ההצגה.

רומן זה פורסם לראשונה ב-1940, כאשר וסקוט נמנה עם הסופרים האמריקאים הגולים אשר בילו באירופה בין שתי מלחמות העולם. 

102 עמודים, הוצאת אפרסמון ספרים בע"מ, להשיג בחנויות הספרים (הסקירה באדיבות עדי דקל) 

הבז הנודד קרדיט לתמונה אפרסמון ספרים בעמ
לחובבי המתח – תהיה לי הים / נטלי בירקן 
- פרסומת -

רומן המתח "תהיה לי הים" התחיל כחלום בלהות מספר ימים לפני חתונתה של נטלי בירקן, הסופרת. בעקבותיו היא פנתה אל בעלה  לעתיד ושאלה האם החתונה תתקיים כסדרה והוא ענה בחיוב. 

שנים לאחר מכן, כשהיא עדיין נשואה ואמא לשני ילדים, הפכה נטלי את החלום לסיפור קצר שלא נתן לה מנוח. לאחר כתיבה ממושכת היא הפכה את הסיפור הקצר לספר מתח הגורם לקוראיו להסתובב ברחבי תל אביב ורמת גן ולהבין למה ברחה הכלה ביום חתונה? ואיך נחלצה משטרת ישראל לעזרתה. 

הסיפור מגולל את הקשר המיוחד הנרקם בין ויקה הכלה ובין אריק הבלש ומוביל את הקוראים אל תוך סיפור סוחף של מתח, אהבה, התמודדות עם אתגרים ומעל הכל אמונה בטוב.

319 עמודים, הוצאת קינמון, לרכישה  https://bit.ly/bemyocean22

לחובבי הכתיבה – לכתוב ולהוציא לאור/ הגר ינאי

הספר מחולק לארבעה שערים המיועדים לרמות שונות של כתיבה: החלק הראשון מיועד לאלו שעושים את צעדיהם הראשונים בכתיבה, החלק השני מיועד לכותבים מתקדמים יותר, הנמצאים בשלבים שונים של פיתוח כתב יד וזקוקים להנחיה מקצועית, החלק השלישי מתייחס לשכתוב והעריכה של כתב היד ובחלק הרביעי מרחיבה ינאי על תהליך ההוצאה לאור, על המפגש עם הקוראים ועל שוק הספרים הישראלי.

ינאי מתמקדת בתנאים הנחוצים לכתיבה, בסיבות ל"תקיעות" בכתיבה, כתיבה דמיונית ואוטוביוגרפית. היא מחייה את פעילות הכתיבה, מדברת על פיתוח גיבורים ופיתוח עלילה, מתמקדת בדמויות משנה ובז'אנרים ספרותיים וכן בכתיבת זיכרונות, שימוש בשפה ובדיאלוג, מקום המספר בסיפור וכן בהיבטים השונים של שכתוב ועריכת הספר.

לכתוב ולהוציא לאור הגר ינאי הוצאת ספרים עם עובד בעמ

ינאי מציינת, ובצדק, שאיש אינו נולד סופר, וכתיבה מאפשרת סלילת דרך עצמאית, המלווה באתגרים רבים. היא מציינת שעל הכותב קודם כל להאמין בעצמו ולא לחכות לאישורים בנוגע לכתיבתו, אלא פשוט- לכתוב.

335 עמודים, הוצאת ספרים עם עובד בע"מ, 2022, להשיג בחנויות הספרים הסקירה באדיבות עדי דקל) 

לחובבי ההיסטוריה – "אמא ואבא מספרים: ילדי טהרן" / מיכל לייסט

"באותו הזמן, קצת לפני הקמת המדינה, כשכבר היינו בערך בני שמונה-עשרה, התגייסנו לפלמ"ח. בהתחלה היינו כולנו חיילים פשוטים. התאמנו, יצאנו למסעות ארוכים וקשים ובהמשך אף השתתפנו בכמה פעולות צבאיות. אלה היו רק פעולות קטנות, אך בזכותן חשתי שייכות לארץ ולישראלים הוותיקים", כך מספרת סבתא הלה, גיבורת הסיפור 'סבא וסבתא ילדים: ילדי טהרן'. 

לאורך שנות ילדותה שמעה מיכל לייסט את סיפורי התלאות שעברו על הוריה הלה ויוסקה כחלק מקבוצת "ילדי טהרן". במשך שנים רבות עברו הסיפורים מדור לדור, מהילדים אל הנכדים ואל הנינים.

סבא וסבתא מספרים ילדי טהרן עיצוב כריכה סטודיו איתמר בן ארי

כעת החליטה מיכל לאגד את ההיסטוריה המשפחתית לספר המיועד לבני נוער, אך לא רק. ספר החושף בצורה סוחפת, מותחת ומרגשת את מה שקרה לאותם ילדים פליטים בזמן מלחמת העולם השנייה ובעת הקמת המדינה. 

88 עמודים, הוצאה עצמית, לרכישה http://bit.ly/3UqqYkp 

לחובבי הרומנטיקה – "קיצור תולדות האהבה" / ד"ר ליאת יקיר

הביולוגית ד"ר ליאת יקיר יצאה למסע מרתק בעקבות האהבה הרומנטית הזוגית — אותו רגש אנושי חמקמק ורב־עוצמה. מיליונים חקרו אותה, כתבו עליה, ואף מתו בשמה — היא כותבת — ובכל זאת, אנחנו עיוורים לחלוטין למהותה של האהבה, ולתפקידם של ההורמונים, הנוירונים והגֶנים המכתיבים במי נתאהב ומי יעורר בנו דחייה.

קיצור תולדות האהבה הוצאת כתר

ד"ר יקיר מסכמת ניסויים ותצפיות שנעשו בקרב חיות ובני אדם בהתייחס למושג אהבה ואת הרשמים ואת השאלות שעלו מתוך הממצאים היא מסכמת בספרה המרתק המתאר את גלגולה של האהבה מאז שחר ההיסטוריה. 

206 עמודים, הוצאת כתר, 2022  לרכישה – https://liatyakir.com/book