סוף טוב לפרשת "החתן הלבנוני" שהסעירה את הקהילה החרדית בברוקלין

פרשת "החתן הלבנוני", הידוע בשם עלי חווילה, שהסעירה את הקהילות בברוקלין ובישראל נחתמה במבצע רב תושייה של ראש אבות בתי הדין בתל אביב הרב זבדיה כהן.

ניו יורק
שיחת היום בקהילה החרדית של ניו יורק. צילום: pexels

צעירה חרדית מהקהילה הסורית בניו יורק נישאה לפני כשנתיים לאברך הלומד בישיבה בברוקלין. לחופה לא הגיעו קרובי משפחתו. במהלך ה"שבע ברכות" גילתה הכלה את הדרכון של בעלה הטרי ומצאה כי שמו אינו "אליה" כפי שהציג את עצמו אלא "עלי" וכי הוא מוסלמי לבנוני, והיא עזבה אותו כעבור זמן קצר. הבחור שרצה להיאחז בנישואין מיהר לפנות לבית הדין בניו יורק והתגייר כדת משה וישראל, ולאחר מכן הגיע לישראל בעקבות אשתו .

לדבריו הוא יצר קשר עם סבתו, אם אמו, שסיפרה לו כי אמה – הסבתא רבא שלה – הייתה יהודייה בשם שרה דוויק שברחה ממשפחתה ונישאה למוסלמי, ולכן היא למעשה יהודייה על פי ההלכה. כמו כן הוא גם ערך בדיקה גנטית, שלדבריו הוכיחה כי יש לו גנים יהודיים.

עובדה זו עוררה בעיה קשה: אם החתן היה מוסלמי גמור הרי שהנישואין בטלים על פי ההלכה וכאילו בני הזוג לא נישאו מעולם. לעומת זאת, אם הבעל היה יהודי בזמן הנישואין ואפילו בספק, הרי שהאישה נשואה כדת משה וישראל – וכל זמן שהיא לא תקבל גט הרי היא עגונה וזקוקה לגט פיטורין.

חתונה. (אילוסטרציה. לצילום אין קשר לנאמר). צילום: דתילי

משפחת האישה פתחה תיק בבית הדין הרבני בתל אביב והציגו לבית הדין מכתב מרבני הקהילה החלבית בארה"ב הקובעים כי החתן היה מוסלמי גמור בעת החופה ואין תוקף לקידושין, ובקשו מבית הדין בתל אביב להורות על ביטול הקידושין, ואילו האיש טען כי שמע מאמו הגרה בארה"ב ומסבתו הגרה בלבנון כי הוא ממוצא יהודי.

- פרסומת -

בשלב זה נכנס לתמונה ראש אבות בתי הדין בת"א הרב זבדיה כהן המעניק "טיפול נמרץ" למקרים סבוכים בבתי הדין בתל אביב גוש הדן והסביבה ובדיון בנוכחות האיש האישה ובני המשפחה הוא יצר קשר טלפוני עם הסבתא רבה של האיש הגרה בעיר צור שבלבנון, וזו אישרה בשיחה עם בית הדין בשיתוף מתורגמן כי אמנם היא מוסלמית אבל בייחוס שלה יש קשר יהודי לסבתא רבה ששמה שרה דוויק, שהייתה ממוצא יהודי והיא נישאה למוסלמי לפני שנים רבות.

כבוד הראב"ד הרב זבדיה כהן הבהיר למשפחת האישה כי עקב ספק ביהדותו של האיש לא ניתן לבטל את הקידושין ללא גט , בית הדין הוציא צו עיכוב יציאה מהארץ נגד האיש, ולאחר מאמצים רבים של כבוד הראב"ד הוסכם על ביצוע גט מספק כדי לשחרר את האישה מכבלי נישואין אלו.

האישה שהתה בחו"ל אצל משפחתה ובית הדין ביצע סדור גט שליחות עבור האישה, ובוטל צו עיכוב יציאה מהארץ נגד האיש, ופרשה עגומה זו הגיעה לסיומה.