עו"ד יורם שפטל על משפט דומא: "היחס לדמאניוק היה טוב יותר מהיחס לבן אוליאל"

בפרק השני של הפודקאסט 'המרדף אחרי הצדק' מטעם ארגון חוננו העוסק בסוגיית תיק דומא מתארח עו"ד יורם שפטל, מי שייצג בתחילת הדרך את בן אוליאל. לגבי היחס לבן אוליאל הבהיר "אין שום אפשרות שבית משפט כזה (מחוזי) יזכה את בן אוליאל"

בצילום: קיר בית משפחת דוואבשה בדומא. צילום: זאכריה סאעדה, RHR - ויקיפדיה

"אם כל חטאת שמערכת המשפט לא השכילה להפריד בין מחבלי הפת"ח, החמאס והג'יהאד האסלאמי לבין מה שאפשר להגדיר מקסימום כ'פשע שנאה'", כך אומר עו"ד יורם שפטל בשיחה עם אורי קירשנבום בפרק השני של הפודקאסט החדש של אגון חוננו, 'המרדף אחרי הצדק', העוסק בתיק דומא. עו"ד שפטל ייצג את עמירם בן אוליאל בתחילת המשפט, ובמהלך הפרק מסביר מדוע עזב את העיסוק בתיק ואילו עיוותים מצא בהתנהלות בית המשפט לאורך הדרך.

עו"ד שפטל מסביר כי היה ברור לו מראש שאין שום אפשרות שבית המשפט יזכה את בן אוליאל. לדבריו "בית המשפט סרב להורות לשב"ס, לצורך הכנת המשפט ותוך כדי המשפט, לתת לנו להיפגש עם הנאשם כמו שכל עו"ד נפגש עם כל לקוח. הנימוק היה שבתיקי טרור לא מאפשרים שיח ישיר אלא באמצעות טלפונים ומחיצת זכוכית. העובדה שבית המשפט עושה מלכתחילה קישור ישיר בין נאשם יהודי שעומד בפניו לבין מרצחי החמאס והפת"ח, לי היה ברור שאין שום אפשרות שבית משפט כזה יזכה את בן אוליאל, חרף העובדה שההודאה הוצאה ממנו באמצעות עינויים ברברים שבית המשפט היה מודע אליהם עוד לפני תחילת המשפט".

בכדי להסביר את גודל העיוות משווה שפטל את משפט דומא למשפט נוסף ומפורסם שבו לקח חלק פעיל: משפט דמאניוק. "דמאניוק הואשם ברצח של 900,000 יהודים… ובכל זאת איש לא מנע ממני לאורך כל הדרך להיפגש אתו ללא מחיצות ולהחליף אתו מסמכים, ללא שאיש שומע את השיח בינינו. זאת אומרת, אוקראיני שנאשם ברצח 900,000 יהודים קיבל מבית המשפט יחס מועדף ביחס למה שקיבל עמירם" אומר שפטל.

לאור זאת החליט כאמור עו"ד שפטל יחד עם עו"ד יצחק בם מארגון חוננו לעזוב את העיסוק בתיק של בן אוליאל. כעת, במהלך הפרק, מסביר שפטל את המניעים מאחורי ההחלטה "ההשתתפות שלי בהליך המורעל הזה מתחילתו, נותנת תעודת כשרות להליך, ולכן לא הסכמתי בשום פנים ואופן להמשיך את הייצוג".

- פרסומת -

שפטל מתייחס במהלך הפרק גם לטענת השב"כ שההצתה בדומא גררה פיגועי טרור ערבים. לדברי שפטל מדובר בטענה שנועדה להצדיק את העינויים הברברים. "כמו שהשמאל הקיצוני האשים את שרון במלחמת אוסלו. כאילו שהערבים צריכים תירוץ כדי לרצוח יהודים", אומר שפטל. עוד הוא מוסיף כי "לא מזמן נתקלתי בכתב אישום של אדם שהשליך בקבוק תבערה לתוך בית שהיה ידוע שהוא מיושב, וסעיף האישום הוא לא ניסיון רצח".

כאמור, השיחה עם עו"ד שפטל נערכה כחלק מהפודקאסט, הסכת, החדש 'המרדף אחרי הצדק' שמוציא ארגון חוננו. בכל שבוע מפרסם הארגון פרק חדש כאשר בתקופה הקרובה יתמקד הפודקאסט בסוגיית תיק דומא לקראת הערעור שמתנהל בימים אלו בבית המשפט העליון. בפרק הראשון, שזכה למאות רבות של האזנות, השתתף עיתונאי 'הארץ' חיים לוינסון שהיה כתב ההתיישבות של העיתון בעת האירוע. בהמשך יתארחו מרואיינים מגוונים נוספים, שמכירים היטב את הנושא מנקודות מבט שונות, וגם הם יאירו במהלך הפרקים הקרובים זוויות מעניינות ומגוונות שקשורות לתיק: מבחינה משפטית, חברתית וציבורית.

 

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן