יישוב חדש נולד: החלו עבודות הבנייה של היישוב דרור, בין מיתר לערד

לאחר יותר מ-20 שנה מאז שהתקבלה החלטת הממשלה - החלו העבודות על הקמת היישוב דרור שצפוי לאכלס כ-10,000 תושבים. היישוב הוא חלק מחבל הארץ החדש "קדמת נגב" המוקם בימים אלה ועובר בין מספר רשויות בהן בני שמעון, מיתר ומועצה אזורית תמר. רוני פלמר, מנכ"ל תנועת אור: "מתרגשים כשאנחנו רואים שאפשר להפריח את הנגב ולפתור את האתגרים הגדולים בישראל"

יישוב דרור - חירן
כאן תקום עיר. צילום: סעדיה גורדצקי

לא בכל יום נולד יישוב חדש בישראל – ולא בכל יום מדובר בחלום של למעלה מ-20 שנה שהופך למציאות.

היום החלו בשטח עבודות הפיתוח והבנייה של היישוב דרור, לשכונה הראשונה בה יגורו 400 משפחות ראשונות מתוך כ-2,500 משפחות שצפויות לגור בו. היישוב הוא חלק מחבל הארץ החדש "קדמת נגב" אותו מקדמת תנועת אור כבר 20 שנה, לאור חזון ישראל 2048 שהיא מובילה, בו נמצאים יישובים דוגמת גבעות בר, כרמית וסנסנה והוא חוצה רשויות באזור בהן בני שמעון, מיתר ומועצה אזורית תמר.

היישוב החדש ממוקם על הציר שבין מיתר לערד, בצפון מזרח הנגב, על אחת משלוחות הר חירן. החלטת הממשלה על הקמתו התקבלה בשנת 1998 אך מאז הוא עבר תלאות רבות בדמות בג"צים, הפגנות סוערות, מאבקים בין משרדי ממשלה וסערות תקשורתיות.

את הקמת היישוב קידמה לאורך כל השנים האחרונות "תנועת אור", הפועלת להפיכת הנגב והגליל למרכזי חיים עצמאיים ומשגשגים ולמנועי צמיחה לאומיים. להקמת היישוב שותפים החטיבה להתיישבות והמועצה האזורית תמר.

- פרסומת -

את נושא הקמת היישוב החדש בנגב הובילו בעשור האחרון חברי גרעין המתיישבים המיייסד, בן כ-35 משפחות, אשר מתגוררים בנקודה סמוכה למקום היישוב העתידי, במחנה יתיר ובמשך השנים האחרונות דחפו את כלל גורמי המקצוע והדרגים הפוליטיים והמקצועיים על מנת להביא ליום הזה.

רוני פלמר, מנכ"ל וממייסדי תנועת אור: "20 שנה אנחנו עובדים כדי להגיע לרגע הזה, ובכל פעם מחדש כשהחלום הופך למציאות זה מרגש מחדש. הרעיון הראשוני, החלטות הממשלה, בג"צים, גרעין מתיישבים נפלא, מאות סיורים ופגישות בשטח, הפגנות, דם, יזע ודמעות. אבל כל זה נשכח ברגע הנפלא הזה כשהתחלנו את העבודות בסופן 15,000 חלוצות וחלוצים יבנו את ביתם בנגב, כחלק מחבל ארץ של מאות אלפי תושבים ואלפי משרות ויוזמות שיביאו חיים. דרור זה לא רק יישוב אלא בשורה לחבל ארץ חדש במקום שלא תכננו מקום המדינה".